Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چقدر به این گزاره باور دارید؟: «حال دنیا آنقدرها هم بد نیست»

چاه نفت و گاز در کانادا
چاه نفت و گاز در کانادا Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بشریت در دهه های اخیر پیشرفت‌های چشمگیری داشته است: هوا پاک‌تر شده است. فقر، جنگل‌زدایی و مرگ و میر کودکان کاهش یافته است. ماشین های بنزینی هم در راه خروج هستند.

آگهی

کیفیت کلی هوایی که تنفس می‌کنیم، در اقصی نقاط جهان از فرانسه گرفته تا چین، اکنون در مقایسه با آنچه که والدین ما تجربه کرده‌اند، از آلودگی کمتری برخوردار است.

مضافا اینکه سرانه تولید دی اکسید کربن در کشورهای ثروتمندتر طی سالیان متمادی به طور مداوم در حال کاهش بوده است و جهان شروع به حذف تدریجی خودروهای بنزینی کرده و نشانه هایی وجود دارد که استفاده از زغال سنگ نیز ممکن است به زودی کاهش یابد.

روند جنگل‌زدایی در جهان هم رو به کاهش است.

از طرفی، نرخ کودکانی که در سنین پایین جان خود را از دست می‌دهند، در هیچ برهه تاریخی تا به این حد کم نبوده و  فقر شدید در سراسر کره زمین نیز رو به افول است.

«پایان جهان نرسیده»

موارد فوق و بسیاری دیگر از حقایق اینچنینی در اولین کتاب یک داده‌شناس اسکاتلندی به نام «هانا ریچی» آورده شده است.

او که محقق دانشگاه آکسفورد و یکی از چهره‌های شناخته وبسایت علمی Our World In Data است، به تازگی یافته‌های خود را در کتاب «پایان جهان نرسیده» به چاپ رسانده است. برخی معتقدند که کارهای هانا ریچی تداعی‌کننده آثار استیون پینکر کانادایی است که درباره کاهش تاریخی خشونت در میان انسان‌ها نوشته است.

هانا ریچی ۳۰ ساله به خبرگزاری فرانسه از ادینبورگ گفت: «ما نمی‌دانیم گذشته ما چقدر سخت بوده است. نیمی از بچه‌ها می‌مردند، بیماری‌ها شایع بود، بیشتر مردم فقیر بودند و دنیا گرسنه بود.»

وقتی از او پرسیده شد که پس چرا می‌گویند که اثرات تغییرات آب و هوایی در حال بدتر شدن است، او پاسخ می‌دهد: «ما نباید آن را انکار کنیم و در عین حال هم نباید آن را کوچک بشماریم، بلکه باید روی راه حل‌ها تمرکز کنیم.»

برداشت ما در مورد وضعیت جهان اغلب اشتباه است. ما اغلب بهترین راه‌ها برای کاهش تأثیرات محیطی فردی خود را اشتباه می‌فهمیم.

انتقاد هانا ریچی به این است که مردم کشورهای غربی با انجام فعالیت‌های کوچک و کم‌اثر مانند بازیافت یا خاموش نگه داشتن دستگاه‌ها، وجدان خود را نسبت به رفتارهای مضرتر برای کره زمین مانند خوردن گوشت، رانندگی با ماشین یا پروازبا هواپیما راحت می‌کنند.

او که در محافل زیست‌محیطی به‌عنوان کارشناس حوزه «ردپای سرانه تولید کربن» شناخته می‌شود، از رواج رفتارهای به اصطلاح «طبیعی» مانند استفاده از بخاری‌های هیزم‌سوز که بسیار آلوده‌کننده هستند هم انتقاد می‌کند.

او بدون اشاره به مقبولیت طعم گوشت گاو گفت: «ممکن است گاوهایی که در مزرعه چرا می کنند پایدار به نظر برسد، اما داده‌ها نشان می‌دهد که جایگزین‌های گوشت تقریباً از هر نظر برای محیط زیست بسیار بهتر است.»

پلاستیک‌ها و روغن پالم

با وجود آنکه بسیاری از طرفداران محیط زیست نظرات وی را عجیب می‌خوانند، هانا ریچی عقیده دارد که با نظرات خود در مورد «گوشت مصنوعی یا جانداران اصلاح‌شده ژنتیکی، خواستار شوکه کردن دیگران نیست» و می‌گوید: «این حقیقت است که برای من مهم است.»

با این حال نتایج تحقیقات او می‌تواند تعجب‌آور باشد. او سیستم مدیریت زباله در اروپا را نسبتا کارآمد می‌داند و می نویسد: «اگر فردا همه اروپایی‌ها استفاده از پلاستیک را متوقف کنند، تقریبا هیچ فرقی به حال اقیانوس‌ها نمی‌کند.»

نظرات وی در مورد روغن پالم به عنوان دشمن جنگل‌ها که توسط بسیاری از سازمان‌های غیردولتی و برندها به عنوان عامل جنگل‌زدایی شناخته می‌شوند نیز جالب است.

آگهی

او نه تنها این گیاه را عامل جنگل‌زدایی نمی‌داند بلکه آن‌ها را «گیاهی فوق‌العاده مولد» میداند. درختان نخل در هر هکتار، ۱۰ برابر بیشتر از روغن های جایگزین مانند نارگیل تولید روغن می‌کنند. این نویسنده می‌نویسد: «اگر روغن پالم را تحریم کنیم و چیز‌های دیگری را جایگزین آن کنیم، به زمین‌های کشاورزی بسیار بیشتری نیاز خواهیم داشت.» 

دیوارنگاره‌ای در شهر تورنتو کانادا با موضوع محیط زیست
دیوارنگاره‌ای در شهر تورنتو کانادا با موضوع محیط زیستآسوشیتدپرس

آمار دادن به سبک زامبی‌ها

هانا ریچی از برخی آمارهای گمراه کننده‌ای که از سوی برخی رسانه‌ها منتشر می‌شود نیز انتقاد دارد و لقب «آمار زامبی‌ها» را بر روی آن گذاشته است. نمونه‌ای از این ادعا که بدون منبع موثق تکرار شده است این است که به دلیل تخریب زمین تنها «۶۰ مرتبه دیگر می‌توان از خاک برداشت محصول داشت.»

البته پر بیراه هم نیست که بسیاری از نمونه‌ها در کتاب او بر خوراک ما تمرکز دارد. درست است که انرژی عامل سه چهارم گرمایش جهانی زمین است، اما از طرف دیگر جهان در مرحله گذار به سمت افزایش خودروهای الکتریکی، پمپ‌های حرارتی و انرژی خورشیدی به سر می‌برد. برعکس، این سیستم غذایی است که حدود یک چهارم از انتشار جهانی کربن را تشکیل می‌دهد و هنوز دستخوش چنین انقلابی نشده است.

 ریچی گفت: «برای مردم، غذا بسیار هویت محور است. یک امر بسیار شخصی است... و من فکر می کنم تغییر آن بسیار سخت تر و کندتر است.

آگهی
پست هانا ریچی در شبکه اجتماعی ایکس

 این نویسنده جوان می‌گوید «تردید دارم که مردم با روی آوردن به غذاهای سنتی گیاهی مانند عدس و توفو، مصرف گوشت خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. حال آنکه برای ایجاد تغییر سریع و گسترده در عادات غذایی، افراد بعید به نظر می‌رسند که این نوع غذاها را بپذیرند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال ۲۰۲۴ کدامند؟

چرا بلوغ زودرس دختران در دهه اول زندگی‌ رو به افزایش است؟

نتیجه تحقیق ۲۰ ساله؛ سبک زندگی بی‌تحرک و نشستن جلوی تلویزیون چه بلایی بر سر ما می‌آورد؟