Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پرندگان در آسمان هند از حال می‌روند

سقوط پرندگان از آسمان بر زمین در اثر موج گرما در هند
سقوط پرندگان از آسمان بر زمین در اثر موج گرما در هند Copyright AMIT DAVE/REUTERS
Copyright AMIT DAVE/REUTERS
نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از  Reuters
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دامپزشکان برای نجات این پرندگان علاوه بر خوراندن آب با سرنگ برای آنها مولتی ویتامین نیز تجویز کرده‌اند. مقامات بهداشتی ایالت گجرات از مسئولان مراکز دامپزشکی شهر خواسته‌اند تا بخش ویژه‌ای را برای حیوانات گرمازده در نظر بگیرند.

آگهی

موج کم‌سابقه گرما در غرب شبه قاره هند به‌ویژه در ایالت گجرات و بخشهایی از پاکستان زندگی جانوران و پرندگان زیست‌بوم‌های این منطقه را نیز تحت تاثیر قرار داده است. عقربه دماسنج‌ها در برخی اوقات روز از ۵۰ درجه سانتیگراد هم بالاتر می‌رود؛ میزانی که نه تنها فعالیت انسان‌ها را مختل کرده بلکه زندگی جانوری و نباتی منطقه را نیز تهدید می‌کند. 

AMIT DAVE/REUTERS
دامپزشکان سخت در تلاشند تا پرندگان را نجات دهندAMIT DAVE/REUTERS

تصاویری از امدادگران در ایالت گجرات منتشر شده که آنها را در حال جمع آوری ده‌ها پرنده خسته و تشنه از روی زمین نشان می‌دهد. گرمای سوزان از یک‌سو باعث خشک شدن منابع آبی بزرگترین شهر این ایالت غربی هند شده و از سوی دیگر خطر آتش‌سوزی را افزایش داده است.

پرنده‌ها بر اثر گرمازدگی در حین پرواز از حال می‌روند. پزشکان مراکز دامپزشکی احمدآباد می‌گویند طی هفته‌های گذشته چندین هزار پرنده شامل انواعی از گنجشگ‌ها که معمولا در ارتفاع بالا پرواز می‌کنند را نجات داده‌اند. 

AMIT DAVE/REUTERS
دامپزشکان در حال مداوای پرندگانAMIT DAVE/REUTERS

هرچند دما و رطوبت بالا در شبه قاره هند پدیده غریبی نیست با این‌حال با توجه به موج اخیر گرما که دست‌کم از سال ۲۰۱۵ به این‌سو سابقه نداشته حدود ۱۰ درصد بر تعداد پرندگانی که نیاز به کمک و حمایت دارند افزوده شده است.

دامپزشکان برای نجات این پرندگان علاوه بر خوراندن آب با سرنگ برای آنها مولتی ویتامین نیز تجویز کرده‌اند. مقامات بهداشتی ایالت گجرات از مسئولان مراکز دامپزشکی شهر خواسته‌اند تا بخش  ویژه‌ای را برای حیوانات گرمازده در نظر بگیرند. 

گرمای شدید در بیشتر مناطق هند و پاکستان در ماه مارس و آوریل بیش از یک میلیارد نفر را در معرض دمای سوزان بالای ۴۰ درجه سانتیگراد قرار داد، این درحالی است که گرمترین ماه‌های سال هنوز در راه است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشاهده یک پرنده‌ کمیاب نیمه نر و نیمه ماده برای اولین بار در ۱۰۰ سال اخیر

دموکراسی کلاغی؛ کلاغ‌ها برای مشخص کردن زمان پرواز «رای‌گیری» می‌کنند

ترکیه همزمان با صدور هشدار مسافرتی بریتانیا در مورد سگ‌های ولگرد، از لایحه‌ای جنجالی رونمایی کرد