Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تغییرات اقلیمی در مدیترانه؛ اثرات مخرب امواج گرم دریا بر مرجان‌ها

تغییرات اقلیمی در مدیترانه؛ اثرات مخرب امواج گرم دریا بر مرجان‌ها
Copyright Wilks, Jeremy
Copyright Wilks, Jeremy
نگارش از Jeremy Wilksیورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ژواکیم گارابوو: «آستانه تحمل خیلی از این گونه‌ها حدود ۲۴ تا ۲۵ درجه است. دوره هایی که این گونه ها در معرض دمای بالاتر از این حد قرار می گیرند باعث استرس فیزیولوژیکی و تشدید قدرت عوامل بیماری زای احتمالی می شود که نهایتا منجر به این میزان مرگ و میر می شود که ما مشاهده می کنیم.»

آگهی

در این برنامه تغییرات آب‌و هوایی به اسپانیا رفته‌ایم تا اثرات مخرب امواج گرم دریایی بر حیات در اعماق دریا را بررسی کنیم.

به گفته ژواکیم گارابوو، پژوهشگر ارشد موسسه علوم دریایی «در حال حاضر ما شاهد تخریب اکوسیستم‌های دریایی با سرعتی هستیم که هرگز تصور نمی کردم.»

با استناد به آخرین داده‌های سرویس تغییرات آب و هوایی کپرنیک، ماه اوت در اروپا دمای هوا ۱.۱ درجه سانتیگراد گرمتر از متوسط دوره مرجع ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ بود.

اگر به نقشه ناهنجارهای دمای هوا نگاهی بیاندازیم، می توانیم برخی از روندهای بزرگ ماه اوت را مشاهده کنیم. بر اساس این نقشه، شمال غربی سیبری خیلی گرمتر و غرب روسیه سردتر از متوسط و سپس در بیشتر مناطق اروپا هوا گرمتر از حد متوسط بوده است.

در واقع در یک روز در «آکل» در حومه بروکسل، دما به ۳۵.۹ درجه رسید که یک رکورد برای ماه اوت است.

Euronews
یورونیوزEuronews

غرب آمریکا نیز بسیار گرمتر و خشک‌تر از حد متوسط بود و هوا با دمای ۵۴.۴ درجه، رکورد جهانی جدیدی در ماه اوت در دره مرگ در کالیفرنیا بر جا گذاشته است.

در نمودار دیگری که در ویدیو می توانید ببینید، موج‌های گرم دریایی مشخص شده‌اند. روزهایی که دمای آب ۲، ۳ یا حتی ۴ درجه بالاتر از حد انتظار است. این نقشه تعداد روزهای موج گرمای دریایی در سراسر مدیترانه در ماه اوت را نشان می دهد. در این نقشه می توان دید که سواحل ایتالیا، لیبی، مراکش، اسپانیا و الجزایر بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.

Copernicus
یورونیوزCopernicus

در حال حاضر این موج‌های گرم دریایی دقیقا مانند روی زمین با هوای گرمتر تشدید شده‌اند و با تغییرات اقلیمی این پدیده را بیشتر، شدیدتر و ماندگار تر شاهد خواهیم بود.

این امواج گرم می توانند تاثیرات مخربی روی اکوسیستم‌های دریایی بویژه مرجانها داشته باشند که پناهگاههایی برای تنوع زیستی هستند.

برای آگاهی بیشتر درباره این مشکل به منطقه کاتالونیا در اسپانیا رفتم. ژواکیم گارابوو زیست شناس دریایی ما را در جریان یکی از جلسات منظم غواصی‌اش در اطراف جزایر مدس راهنمایی می کند.

جزایر این منطقه از سال ۱۹۸۳ منطقه حفاظت شده دریایی هستند و مکانی ایده‌ال برای مشاهده تاثیرات امواج گرم دریا. ۱۵ متر به زیر آب میرویم تا جمعیت گورگونیاها که نوعی مرجان نرم هستند را ببینیم که به دلیل افزایش دمای آب در حال نابودی هستند.

Euronews
یورونیوزEuronews

ژواکیم گارابوو می گوید: «کاری که می خواهیم انجام دهیم این است که تعداد کلنی‌هایی که تحت تاثیر قرار گرفته‌اند و مرده‌اند و کلنی‌هایی که تحت تاثیر قرار نگرفته‌اند را بشماریم. بطور معمول کلنی‌هایی که از وضعیت حفاظتی خوبی برخورداند زیر ۵ تا ۱۰ درصد کلنی‌های آسیب دیده هستند. بیش از ۸۰ درصد جمعیت این کلنی ها در سالهای اخیر آسیب دیده‌اند.»

در زیر آب، ‌ژ‌واکیم شمارش را آغاز می کند. در این مناطق اکثر کلنی گورگونیا مرده‌اند در حالی که یک دهه قبل هنوز حیات داشتند.

متوسط دما در مدیترانه ۰.۴ درجه در هر دهه در حال افزایش است اما مشکل اصلی امواج گرماست. آب در اعماق باید ۱۹ تا ۲۲ درجه باشد اما امروز به ۲۳ درجه رسیده است و مرجان ها نمی توانند با این دما سازگار شوند و زنده بمانند.

ژواکیم گارابوو می افزاید: «می دانیم که آستانه تحمل خیلی از این گونه‌ها حدود ۲۴ تا ۲۵ درجه است. دوره هایی که این گونه ها در معرض دمای بالاتر از این حد قرار می گیرند باعث استرس فیزیولوژیکی و تشدید قدرت عوامل بیماری زای احتمالی می شود که نهایتا منجر به این میزان مرگ و میر می شود که ما مشاهده می کنیم.»

امواج گرم دریایی به اکوسیستم‌های مدیترانه‌ای و فراتر از آن آسیب می رسانند، جلبک‌های دریایی و صخره‌های مرجانی از استرالیا تا کالیفرنیا از این موضوع رنج می برند.چشم انداز تلخی را شاهدیم. اگر حتی روند گرم شدن زمین معکوس شود بیش از یک قرن طول می کشد تا این کلنی‌ها دوباره احیا شوند

ژواکیم گارابوو می گوید: «این گونه‌ها، گونه‌هایی با عمر طولانی هستند به این معنی که می توانند دهها و صدها سال زنده بمانند بنابراین از دست دادن این کلنی ها با عمر طولانی به این معناست که همان اندازه یا بیشتر طول می کشد که در آینده احیا شوند.»

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

رکورد تازهٔ ذوب شدن یخهای قطبی در ۴۰ سال گذشته