قطع درخت و چراندن بُز؛ شیوهٔ پرتغالی‌ها برای پیشگیری از حریق‌ موسمی

قطع درختان حاشیهٔ جاده، و نیز چراندن بز در مراتع دو شیوهٔ موثر برای جلوگیری از پیشرفت حریق به شمار می‌رود
قطع درختان حاشیهٔ جاده، و نیز چراندن بز در مراتع دو شیوهٔ موثر برای جلوگیری از پیشرفت حریق به شمار می‌رود Copyright تصویر از یورونیوز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«چنین آتش‌سوزی‌هایی قطعا در آینده بیشتر خواهد شد. پس تصمیم گرفتیم کاری بکنیم، چون برای زندگی در چنین محیطی باید آماده بود.»

آگهی

این برنامهٔ تغییرات آب‌وهوایی یورونیوز در کنار ارائه آخرین اطلاعات دربارهٔ آب‌وهوای ماه ژانویه، نگاهی به این موضوع دارد که پرتغال چطور برای مبارزه با خطر افزایش آتش‌سوزی‌های فصلی آماده می‌شود.

اطلاعات آب‌وهوایی ماهوارهٔ کپرنیکوس؛ گرمترین ژانویهٔ اروپا

امسال گرمترین ژانویهٔ اروپا را داشتیم که دمای آن ۱/۳ درجه بالاتر از میانگین دمای بازهٔ مرجع یعنی دمای سالهای ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ بود.

اما گرچه در اروپا هوا گرم بود اما در مسکو دمای هوا ۴/۹ درجه بالاتر از میانگین بود و دمای برخی نقاط دیگر روسیه نیز تا ۱۲ درجه گرمتر از میانگین بود. همچنین اروپا و برخی از دیگر نقاط نیمکرهٔ شمالی در زمستان نوسان دمای زیادی داشتند. برای نمونه دمای هوا در آلاسکا در ماه ژانویه ۷/۴ درجه پایین‌تر از میانگین بود.

تصویر از یورونیوز
نقشهٔ تغییرات دمایی اروپا در ماه ژانویهٔ سال ۲۰۲۰تصویر از یورونیوز

رابطهٔ آتش‌سوزی‌های موسمی با تغییرات آب‌وهوایی

استرالیا در ماه ژانویه طعمهٔ آتش‌سوزی‌های فصلی شدیدی شد که خشکی و گرما در آن نقش داشت. تغییرات آب‌وهوایی خطر جنگل‌سوزی را افزایش می‌دهد گرچه رابطهٔ میان این دو پیچیده است.

دو سال از جنگل‌سوزی در یکی از مناطق پرتغال می‌گذرد اما بقایای آتش‌سوزی هنوز در گوشه‌ و کنار آن دیده می‌شود. تابستان ۲۰۱۷ یکی از بدترین آتش‌سوزی‌ها در این منطقه روی داد. بیش از یکصد نفر کشته شدند که فقط ۳۰ نفرشان کنار جادهٔ روستای پدراگائو گرانده جان باختند.

پدرو که خود نزدیک روستای پدراگائو گرانده زندگی می‌کند می‌گوید آتش‌سوزی دو سال پیش، خطر تغییرات آب‌وهوایی را به ساکنان منطقه نشان داده است.

پدرو:‌ «پنج ساعت تمام در محاصرهٔ شعله‌ها بودیم و خانه و محل را جلوی آتش حفظ می‌کردیم. همهٔ اینها به تغییرات آب‌وهوایی برمی‌گردد. چنین اتفاقاتی قطعا در آینده بیشتر خواهد شد. پس تصمیم گرفتیم کاری بکنیم، چون برای زندگی در چنین محیطی باید آماده بود.»

تصویر از یورونیوز
کارکنان مبارزه با حریق درختان کناره جاده را در پرتغال قطع می‌کنند.تصویر از یورونیوز

پیشگیری از جنگل‌سوزی‌ با بُزچرانی و درخت‌بُری

اما آماده شدن ساده نیست. فصل گرما در پرتغال طولانی‌تر می‌شود و حالا درختان دو سوی جاده را تا ده متر می‌بُرند تا آتشسوزی پیشرفت نکند. اما اکثر زمین‌های پرتغال مِلک شخصی است، که کار را سخت می‌کند. وقتی مالک به زمین و علف‌های هرز و آمادهٔ سوختن رسیدگی نکند،‌ خدمات مبارزه با آتش‌سوزی روستا وارد عمل می‌شود.

ژوائو، یکی از روستاییانی است که در همین نزدیکی زندگی می‌کند و بُزهایش را اینجا می‌چراند. این باعث می‌شود علف‌ها کوتاه بمانند و به راحتی نسوزند و این کار در دیگر مناطق هم شروع شده است. اما وقتی از ارّه برقی و بُز کاری برنیاید، با آتش به جنگ آتش می‌روند.

تیاگو، عضو خدمات مبارزه با حریق روستا می‌گوید: «آتش در سرما خادم خوبی است اما وقت تابستان ارباب بدی می‌شود. بنابراین ما باید آن را در زمستان‌ هوشمندانه به کار بگیریم.»

خدمات مبارزه با حریق روستا در نزدیکی پدراگائو گرانده، این آتش‌زنی‌های پیشگیرانه را آغاز کرده است. بخش‌های کوچکی از جنگل را در زمستان می‌سوزانند تا آتش‌‌های احتمالی در تابستان نتواند پیشرفت کند.

ساکنان محلی معتقدند این آتش‌‌‌سوزی‌ها دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد و اگر پرتغال بتواند خود را تطابق بدهد آنوقت بخت بیشتری برای نجات جان و مال مردم دارد.

هم‌رسانی این مطلب