Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

هنگ‌کنگ با میزبانی نخستین دوره بازی‌های همجنس‌گرایان در آسیا تاریخ‌ساز می‌شود

آماده سازی برای بازی‌های ورزشی همجنسگرایان در هنگ کنگ
آماده سازی برای بازی‌های ورزشی همجنسگرایان در هنگ کنگ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در وبسایت مربوط به این بازی‌ها گفته شده است: «ما معتقدیم که میزبانی بازی‌ها برای نخستین بار در اینجا یک تجربه مهم است و سنگ بنایی برای جامعه آسیایی ما و همچنین برای کل جهان خواهد بود.»

آگهی

دگرباشان جنسی در سال ۱۹۸۲ از سراسر جهان در سانفرانسیسکوی آمریکا گرد هم آمدند تا در رویدادی که بعدها به‌عنوان افتتاحیه بازی‌های همجنس‌گرایان شناخته شد شرکت کنند.

این رویداد ورزشی پیشگامانه، لحظه‌ای مهمی برای دگرباشان بود که مدت‌ها احساس می‌کردند از رویدادهای ورزشی معمولی به‌دلیل گرایش جنسی خود محروم هستند.

هم اکنون هنگ کنگ قرار است با میزبانی نخستین دوره بازی‌های همجنس‌گرایان (Gay Games 11 Hong Kong 2023) در آسیا در نوامبر امسال تاریخ ساز شود و نقطه عطف مهمی برای جامعه دگرباشان جنسی است.

این بازی‌ها طیف متنوعی از رویدادهای ورزشی و فعالیت‌های فرهنگی را ارائه خواهد کرد.

در وبسایت مربوط به این بازی‌ها گفته شده است: «ما معتقدیم که میزبانی بازی‌ها برای نخستین بار در اینجا یک تجربه مهم است و سنگ بنایی برای جامعه آسیایی ما و همچنین برای کل جهان خواهد بود.»

بازی‌های ورزشی گی‌ها دقیقا چیست؟

در بازی‌ها همجنس‌گرایان، شرکت‌کنندگان با هر گرایش جنسی می‌توانند در طیف گسترده‌ای از ورزش‌ها از جمله ورزش‌های سنتی المپیک مانند دو و میدانی، شنا، ژیمناستیک و همچنین رویدادهای مهم دیگری مانند وسطی، پوم‌پوم و بازی با کارت رقابت کنند.

این رویداد منحصر به فرد است چراکه هیچ دسته‌بندی طبق شرایط خاص وجود ندارد و افراد می‌توانند سطحی را که می‌خواهند در آن رقابت کنند انتخاب کنند.

به‌طور مثال در اسکواش، چهار سطح مهارتی مختلف وجود دارد که افراد می‌توانند از بین آن‌ها انتخاب کنند.

از سوی دیگر در بخش رویدادهای فرهنگی گروه کر و اجرای رقص وجود دارد. این رویداد مانند یک مهمانی بزرگ است که همه در آن می‌توانند حضور داشته باشند و تنها شعار آن این است که «خودت باش».

چشم انداز ورزشی کنونی، محیطی چالش برانگیزی برای بسیاری از دگرباشان جنسی خواهد بود.

AP Photo
یکی از برگزارکنندگان بازی های ورزشی همجنسگرایان در هنگ کنگAP Photo

جام‌جهانی فوتبال قطر که همجنس‌گرایی را جرم‌انگاری می‌کرد و مانع از بستن بازوبندهای رنگین‌کمانی OneLove [یک عشق] می‌شد، سایه تاریکی بر آن مسابقات انداخت.

علاوه بر این شماری از نهادهای ورزشی قوانین و دسته‌بندی‌های جدیدی برای محدود کردن ورزشکاران تراجنسیتی ایجاد کرده‌اند. اما با وجود آشفتگی‌های سیاسی اخیر در هنگ‌کنگ، برگزارکنندگان بازی‌های همجنس‌گرایان متعهد به ترویج یک محیط فراگیر و پذیرنده برای تمام شرکت‌کنندگان شده‌اند.

برگزار کنندگان در یک نشست خبری از ویدئویی تبلیغاتی رونمایی کردند که طبق آن گروهی به‌عنوان «سفیران» این رویداد خدمت می‌کنند.

در حالی که برخی در هنگ‌کنگ از میزبانی بازی‌های همجنس‌گرایان انتقاد کرده‌اند مقامات این شهر مشتاق برگزاری رویدادهای بین‌المللی و تقویت اقتصاد محلی پس از یک دوره چالش‌برانگیز به‌دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ هستند.

با این حال سوالاتی نیز باقی است چراکه هنگ کنگ همچنان به طور مداوم با چالش‌هایی برای غلبه بر همجنس‌گرا هراسی و پذیرش این افراد مواجه است.

لیزا لام، رئیس بازی‌های همجنسگرایان هنگ کنگ ۲۰۲۳ می‌گوید: «من فکر می‌کنم هرکسی که به هنگ‌کنگ می‌آید باید به فرهنگ محلی و قوانین و مقررات موجود در جامعه اینجا احترام بگذارد.»

وی اضافه می‌کند: «اما در عین حال بازی‌ها تنوع را ارتقا می‌دهد و ما می‌خواهیم بستری را فراهم کنیم تا همه احساس کنند که هویت آن‌ها تایید شده است.»

AP Photo
شماری از برگزار کنندگان بازی‌های ورزشی همجنس‌گرایان در هنگ کنگAP Photo

وضعیت جامعه دگرباشان در هنگ‌کنگ

همجنس‌گرایی در سال ۱۹۹۱ در هنگ‌کنگ جرم‌زدایی شد با این حال جامعه دگرباشان جنسی در این شهر همچنان با چالش‌های مهمی روبرو است.

آگهی

از سوی دیگر آگاهی و پذیرش فزاینده‌ای نسبت به این گروه در مناطق مختلف هنگ‌کنگ وجود دارد اما همچنان تبعیض و آزار و اذیت دگرباشان در این جامعه گزارش می‌شود و رواج دارد.

هنوز هیچ قانونی وجود ندارد که به‌طور صریح از افراد در برابر تبعیض طبق گرایش جنسی یا هویت جنسی محافظت کند و ازدواج همجنس‌گرایان به رسمیت شناخته نشده است.

با این حال اخیرا دادگاه عالی هنگ کنگ حکم داد که افراد تراجنسیتی نیازی به عمل جراحی تغییر جنسیت کامل ندارند و این یک گام مهم رو به جلو برای حقوق ترنس‌ها در این شهر است.

بازی‌های همجنس‌گرایان امسال در هنگ کنگ از تاریخ ۳ تا ۱۱ نوامبر ۲۰۲۳ برگزار می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همجنس‌گراترین جام جهانی فوتبال؛ کدام تیم ملی زنان بیشترین بازیکنان دگرباش جنسی را در خود دارد؟

برگزاری جشن افتخار دگرباشان جنسی در کانال‌های آبی آمستردام

دولت اسپانیا هزاران اثر هنری مصادره شده در دوران فرانکو را به بازماندگان صاحبان آثار باز می‌گرداند