ترکیب فناوری و معماری عرب در جشنواره نور شارجه

ترکیب فناوری و معماری عرب در جشنواره نور شارجه
نگارش از Euronews

طی یازده روز جشنواره نور در شارجه، آثار ۲۴ هنرمند نورپرداز از سراسر جهان روی ساختمانها و بناهای شهر به نمایش در می آید.

شهر شارجه در امارت متحده عربی میزبان هشتمین دوره جشنواره نور است. موضوع امسال این جشنواره، علم و خلاقیت و میراث اجتماعی است. در طول یازده روز، ۲۴ هنرمند نورپرداز بین المللی کارهای خود را روی ساختمان های سرتاسر شهر به نمایش در می آورند.

رئیس اداره توریسم شهر توضیح می دهد که چرا این ایده های خاص برای این جشنواره نور در دستور کار قرار گرفته است. وی می گوید: «ببینید چه چیزهایی داریم و از چه چیزهایی می توانیم بیشترین بهره را ببریم: بناها معماری و هویت شارجه برای برگزاری جشنواره نور به ما کمک کرد. این برای ما یک چالش است چون اگر بناها و ساختمانهای خاص با جزئیات خاص نداشته باشیم برگزاری چنین جشنواره ای سخت خواهد شد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یکی از این نورپردازی که «مونولیت ا (تخته سنگ ها)» نام دارد روی ساختمان مرکز مطالعات خلیج فارس به اجرا در آمده است.

ماتیو فلیکس خالق این چیدمان می گوید: «این نمایش سه بخش دارد: یکی در باره خلقت عالم است که از دنیای میکروسکوپی به دنیای ماکروسکوپی می رود. بخش دوم تکامل نام دارد که در باره دنیای دیجیتال و اطلاعاتی است که امروز وارد ابر داده ها می کنیم و بخش سوم در باره آینده است: در باره ارتباط ما با فضا.»

نورپردازی های لوران لانگلوا، هنرمند فرانسوی، و آتلیه او به نام آرت اسلاید (Artslide) روی ساختمان دادگستری بر پا شده است. در این اثر از شیخ زائد، بنیانگذار امارات متحده عربی هم قدردانی می شود

لوران لانگلوا می گوید: «در این کار باید ایده اصلی را با گرافیک کافی تصویر کنیم چون از ساختمان دور هستیم و آن را خوب نمی بینیم. روی تصویر چشم در نقاشی ها کار کردم: چشم حیوانات و چشم پشت ماسک های سنتی.»

Al Noor Mosque . . Visited the sharjahlightfestival by visit_shj . First stop a spontaneous roof session with aljvd ramimansourr cedricribeiro minuchawla moebakheet bjphotoo hudabinr . . #sharjahlightfestival #sharjah #shurooq #slf18 #visitsharjah . #nightphoto #architecture #hypebeast #huffpostgram #visualsoflife #visualsgang #artofvisuals #way2ill #illgrammers #wanderlust #stayandwander #worlderlust #theworldshotz #global_shotz #passionpassport #ig_exquisite #exklusive_shot #shot2kill #travelgram #natgeotravel #natgeoyourshot #moodygrams #agameoftones #nikon</a></p> <p style=" color:#c9c8cd; font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px; margin-bottom:0; margin-top:8px; overflow:hidden; padding:8px 0 7px; text-align:center; text-overflow:ellipsis; white-space:nowrap;">Une publication partagée par <a href="https://www.instagram.com/aniqueahmedphotography/" style=" color:#c9c8cd; font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; font-style:normal; font-weight:normal; line-height:17px;" target="_blank"> Anique Ahmed انيق احمد</a> (aniqueahmedphotography) le

«شارجه اولین شهر منطقه است که فستیوال نورپردازی را برگزار می کند»

مردم از نمایش های نورپردازی و فناوری های جدید برای انداختن تصویر روی ساختمان ها حیرتزده می شوند.

حسلم محمد مدیر این رویداد می گوید: «مردمی که اولین بار این را می دیدند یکه می خوردند چون فکر می کردند که روی دیوار نقاشی شده است در حالیکه تصویر با پروژکتور روی دیوار انداخته شده بود. چون این شهر اولین شهر در این ناحیه از دنیاست که فستیوال نورپردازی را برگزار می کند همه از وجود چنین فستیوالی آگاه نیستند.»

امسال انتظار می رود که تا پایان فستیوال نور یک میلیون نفر به دیدن فستیوال بیایند. نورپردازی ساختمان های بزرگ اداری و بناهای تاریخی شهر شارجه از روز ۱۸ بهمن آغاز شده و تا پایان این رویداد جشن نور تاریخ ۲۸ بهمن (۱۷ فوریه سال ۲۰۱۸ میلادی) ادامه خواهد داشت.

سال گذشته میلادی ۷۰۰ هزار نفر گردشگر برای شرکت در این رویداد فرهنگی از شارجه دیدن کردند. ترکیب فناوری و معماری عرب گامی هوشمندانه برای هدف تبدیل شارجه به محور فرهنگی این منطقه است.

مطالب مرتبط