Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جایزه بزرگ دوازدهمین جشنواره جهانی کارتونهای مطبوعاتی برای علیرضا پاکدل

جایزه بزرگ دوازدهمین جشنواره جهانی کارتونهای مطبوعاتی برای علیرضا پاکدل
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

علیرضا پاکدل کاریکاتوریست ایرانی جایزه بزرگ دوازدهمین دوره جشنواره جهانی کارتونهای مطبوعاتی، یکی از معتبرترین فستیوالهای کارتون در جهان را از آن خود کرد.

آگهی

دوازدهمین دوره جشنواره جهانی کارتونهای مطبوعاتی ( وورد پرس کارتون) روز شنبه گذشته در شهر کالداس دارینها (واقع در ۹۰ کیلومتری شمال لیسبون) در کشور پرتغال برگزار شد.

در این جشنواره برنده جایزه بزرگ از بین برندگان سه بخش مسابقات انتخاب می شود: بخش کارتون های طنز، بخش کاریکاتور، و بخش کارتونهای سردبیری (Editorial cartoon).

دو جایزه معتبر جشنواره در دستان علیرضا پاکدل، کارتونیست ایرانی

علیرضا پاکدل از ایران جایزه بزرگ فستیوال کارتونهای مطبوعاتی و جایزه اول «بخش کارتونهای سردبیری» را از آن خود کرد. کاریکاتوریست ایرانی که آثارش در روزنامه «اعتماد» منتشر می شود پس از دریافت این جایزه گفت که توانست رؤیای دیرینه اش را تحقق بخشد: «این جوایز همیشه آرزوی من بود. من از همان اوایل که کار می کردم می گفتم ای کاش می توانستم جایزه وورد پرس کارتون (جشنواره کارتونهای مطبوعاتی) را بگیرم و الان موفق شدم دو جایزه معتبر را بگیرم.»

کارتونی که پاکدل برای این جشنواره فرستاده بود، درباره پناهجویانی است که در راه رسیدن به اروپا در آبهای مدیترانه غرق می شوند. مهاجرت یکی از سوژه های بزرگ گرافیستها بود.

علیرضا پاکدل دیشب در لیسبون پرتغال، محل برگزاری فستیوال وردپرس کارتون، جایزه بزرگ این فستیوال را را دریافت کرد. pic.twitter.com/yoEMQ2a56z

— Sadra Mohaghegh (@SadraMohaqeq) June 11, 2017

World Press Cartoon 2017برندگان اصلی جشنواره کارتونهای طبوعاتی سال ۲۰۱۷ میلادیهیئت بین المللی داوران ۲۶۷ کارتون از ۵۱ کشور را انتخاب کرده بودند که مهمترین شخصیتها و رخدادها از دید گرافیست ها در آنها به تصویر در آمده است.

Iraniano vence World Press Cartoon com trabalho sobre refugiados – Ciberia https://t.co/sO83l1KwOL

— Gazeta das Caldas (@GazetadasCaldas) June 14, 2017

جایزه دوم جشنواره به یونان رسید

میخائل کونتوریسکارتونیست یونانی، جایزه دوم کارتونهای خبری را از آن خود کرد. کارتون او در باره حملات تروریستی نیس بود که در ۱۴ ژوییه سال گذشته میلادی رخ داد.

او می گوید: «گرافیستها در چند سال گذشته به جشنواره کارتونهای مطبوعاتی نیاز شدیدی داشتند. سالهای اخیر، از زمان حمله به دفتر مجله شارلی ابدو و تا امروز که موسی کارت، گرافیست ترک زندانی شده، دوران سختی برای کارتونیستها بود. در طی این سالها حملات زیادی به گرافیست ها در سراسر جهان صورت گرفت.. بنابراین دراین دوران سخت، هنر گرافیک به رخدادهای بزرگی مثل جشنواره کارتونهای مطبوعاتی دنیا نیاز دارد.»

WPC 2017: EDITORIALکارتونهای بخش سردبیری### کاریکاتور ترامپ، اثر کارتونیست ایتالیایی، برنده جایزه سوم جشنواره شد

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا یکی ازسوژه های مورد علاقه گرافیست های سراسر دنیا بود.

کاریکاتور ترامپ، مقام سوم این بخش را از آنِ جیو، کارتونیست ایتالیایی کرد که یکی از زنان گرافیست در این دنیای مردانه است. او می گوید: «دنیایی است که هنوز باید بگوییم مردانه است. اما زنان گرافیست هم فراوان وجود دارند، کسانی که آثار باارزشی تولید می کنند. با هم به دنبال این هستیم که دنیا را از دیدگاه خودمان تصویر کنیم و همیشه رؤیای ما دنیایی پر از صلح و آرامش بوده است.»

جشنواره جهانی کارتونهای مطبوعاتی سال گذشته میلادی به علت مشکلات مالی برگزار نشده بود. برای آنتونیو آنتونش، مؤسس و مدیر فستیوال، احیای جشنواره کارتون در مطبوعات دنیا، یک سال بعد، از اهمیت زیادی برخوردار است و ایده های جدید به همراه دارد. او می گوید: «برگزاری این جشنواره تداوم پروژه ای را نشان می دهد که من به آن اعتقاد دارم و پیش از این دردنیای کارتون معروف بود و اجرا می شد. تمام گرافیست های کارتون می دانستند که چقدر باارزش است و درست است که تداوم یابد و اگر نباشد خیلی غیرعادی است.»

WPC 2017: CARICATURAکاریکاتورهای دوازدهمین دوره جشنواره کارتونهای مطبوعاتینمایشگاه تا ۱۰ ماه اوت در مرکز فرهنگی و اجتماعات کالداس داو رینها برقرار است. این شهر شهرتش را مدیون کاریکاتورهای رافائل بوردالو (۱۹۰۵ – ۱۸۴۶) کارتونیست پرتغالی است.معروفیتی از قرن نوزدهم تا کنون دوام آورده است.

فرناندو مانوئل تینتا فریرا، شهردار کالداس داو رینها می گوید: «اگر بخواهیم این ایده خودمان را دنبال کنیم، این رخداد اهرمی خواهد بود برای خلق فضایی دائمی برای کاریکاتور و کالداس دو رینها پایگاه حقیقی کاریکاتور در پرتغال خواهد شد.»

WPC 2017: GAGکارتونهای بخش طنز

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با علیرضا پاکدل، برنده دوازدهین دوره جشنواره «ورد پرس کارتون»

تور میلیارد دلاری تیلور سوئیفت به قاره اروپا رسید

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی