تجربه اجرای اپرای «آسیون» از زبان کارگردان و رهبر ارکستر

با همکاری
تجربه اجرای اپرای «آسیون» از زبان کارگردان و رهبر ارکستر
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اپرای آلسیون اثر مارن ماره در اپرا کمیک پاریس به روی صحنه رفت.

اپرای آلسیون اثر مارن ماره در اپرا کمیک پاریس به روی صحنه رفت. یورونیوز با لوییز موآتی، کارگردان هنری و جوردی ساوال، رهبر ارکستر در باره این اجرا گفتگویی انجام داده است.

لوییز موآتی می گوید: «آلسیون اثری است که بر سحر و جادو متکی است و از همان اول به فکر افتادم که بازیگران سیرک را روی صحنه بیاوریم تا این حالت جادویی را روی صحنه تجسم ببخشم، حالتی که ویژه کارهای دوران باروک است. می خواستم از دیدگاه صحنه آرایی زبان سیرک را به کار ببرم و صحنه آرایی با استفاده از ابزار و آلات سیرک انجام شود.»

رهبر ارکستر این اجرا می گوید: «روش من این بود که خوانندگان را مجبور کنم متن را اول دکلمه کنند، تا متوجه شوند متن تا چه اندازه انعطاف دارد. این باعث می شود که وقتی موسیقی اضافه می شود بیان کلمات واضح و دقیقتر شود، و نوازندگان ارکستر هم باید روی این نکته تأکید کنند. با استفاد از این عناصر، زبانی بسیار شیوا و گویا و در عین حال بسیار مدرن خلق می کنیم.»

لوییز مواتی می افزاید: «مسیری که من دنبال کردم کاملا به دنیای معاصر مربوط می شود اما تلاش می کنم هر آنچه را که در دنیای باروک برای من جالب است به مخاطب منتقل کنم. تنوع، بی نظمی، و فراوانی مشخصه های باروک هستند اما همه اینها از دیدگاهی معاصر ارائه می شود.»

جوردی ساوال در پایان می گوید: «نمی دانم که آیا مخاطب عصر ماره، می توانست صحنه پردازی امروز را درک کند یا نه. این قطعه تنظیم سرزنده ای برای سازها دارد که به خوبی تعبیر شده است، و احساساتی که با آواز منتقل می شود تغییر نکرده است. اینها کلید اجرای درست این موسیقی مسحور کننده (جادویی) است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اپرای باروک «آلسیون» پس از دو قرن در اپراکمیک پاریس به روی صحنه می رود

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی