«تندیسهای شناور»؛ تقدیر هنر از پایداری زنان

«تندیسهای شناور»؛ تقدیر هنر از پایداری زنان
نگارش از Euronews

تندیس- قایقهای هنرمند نروژی «ماریت بنت نورهِم» بخشی برجسته از برنامه فرهنگی بندر آرهوسِ دانمارک است؛ شهری که امسال در برنامه پایتختهای فرهنگیِ اروپا جای دارد.

این تندیسها در واقع آثار مقدماتیِ یک پروژه فرهنگی هستند که «کشتی من پر از خاطرات است» نام دارد. یکی از بخشهای این برنامه به زنان اختصاص یافته است. خود هنرمند درباره انگیزه کارش می گوید: «واقعا می خواستم بگویم که همه ما ، از هر جا که آمده باشیم، اکنون سوار قایقی یکسان هستیم، و داستان این زنان هم همین است. همه آنها بیش از ۷۰ سال دارند و از فرهنگهای مختلفی می آیند و به شکلهای مختلف با فرهنگی غیر از فرهنگ خودشان در رابطه اند.»

۱۸ زنی که در کارِ هنری این هنرمند جاودانه شده اند در ۲۷ ملت گوناگون ریشه دارند برخی برای عشق از دیار خود رفته اند و برخی دیگر نیز به خاطر درگیری در وطنشان راهی غربت شده اند.

ماریت می گوید: «فقط شمار کمی از آنها جابجا نشده اند، آنها در واقع یادآورِ هشت جنگ مختلف اند. همه، از جنگ جان به در برده اند و به آینده و صلح ایمان داشته اند. بنابر این فکر می کنم این ماجرای مهمی است که باید روایت شود. با جمع آوری داستانِ زندگی همه این زنان که درباره عشق و رنج است می بینیم که این سرگذشتها در عین تفاوتهای زیاد، بسیار شبیه هم اند. و به نظر من این کارِ هنری، بخشی از امید آنها را به ما منتقل می کند.»

این نمایشگاه تا پایان آوریل سال جاری در موزه زنان شهر آرهوس برپا است اما تندیس-قایقهای این هنرمند به زودی راهی نمایشگاهی در آلمان و سپس هلند خواهند شد.