«زیر سایه» اولین تجربه کارگردانی بابک انوری فیلم منتخب بریتانیا در اسکار

«زیر سایه» اولین تجربه کارگردانی بابک انوری فیلم منتخب بریتانیا در اسکار
نگارش از Euronews

فیلم ترسناک «زیر سایه» محصول یک همکاری بین المللی و به نویسندگی و کارگردانی بابک انوری فیلمساز ایرانی است. داستان فیلم سال ۱۳۶۷ و در تهران زیر سایه جنگ ایران و عراق روی می دهد. فیلم مادری (شیده) با بازی نرگس رشیدی را به تصویر می کشد که برخورد یک موشک عمل نکرده به خانه اش، موجب دلهره و ترس او از ورود ارواح خبیثه می شود. شیده که بدلیل فعالیتهای سیاسی از دانشگاه اخرج شده است برخورد تبعیض آمیز جامعه نسبت به زنان را احساس می کند.

نرگس رشیدی، بازیگر نقش شیده می گوید: «داستان و شخصیت های پیچیده هستند. صرفا یک فیلم ترسناک نیست، با یک درام اجتماعی شروع شده و به یک فیلم دلهره آور روانشناسانه تبدیل می شود که در انتها عناصر ترسناک دارد. به نظر من فقط یک فیلم ترسناک نیست. شخصیت من ماجراها و لایه های گوناگون دارد و یک موهبت است.»

نرگس رشیدی در ایران بدنیا آمده است. خانواده او ۳۱ سال پیش از ایران خارج و در آلمان ساکن شدند. بازیگر۳۶ ساله که اکنون در لس آنجلس زندگی می کند سایه هایی از جنگ را بخاطر می آورد و می گوید: «من جنگ را بخاطر می آورم که برای ایفای نقش شخصیت کمک کرد. به عنوان مثال یادم می آید روی پای مادرم بودم و از او پرسیدم این چیه. مادرم گفت چیزی نیست فقط بمبه. برو بخواب. جنگ چند سال طول کشید و به نوعی جزیی از زندگی شده بود.»

فیلم «زیر سایه» (NDERTHESHADOW) محصول مشترک قطر، اردن و بریتانیا است و به عنوان نماینده بریتانیا در رشته فیلمهای غیرانگیسی زبان هشتاد و نهمین دوره جایزه اسکار شرکت کرده است.