«شیطنت تهران» نمایشگاه عکسهای عکاس فرانسوی

«شیطنت تهران» نمایشگاه عکسهای عکاس فرانسوی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کار من نشان دادن تصویر یک کشور، موقعیت و یا مشکل است.

آگهی

کار من نشان دادن تصویر یک کشور، موقعیت و یا مشکل است. تهران، کلان شهری با ۱۴ میلیون جمعیت سرشار از چنین تصویرهایی است. جرمی سوکر، عکاس فرانسوی می گوید ایرانیها می گویند همه چیز در این کشور ممنوع ولی همه چیز ممکن است. نمایشگاه عکسهای جرمی سوکر با نام «شیطنت تهران» (Insolent Tehran) در چارچوب رویدادی به نام ماه عکاسی در لیون نمایش است.

جرمی سوکر در ادامه افزود: «آنچه می خواستم نشان دهم، چیزی است که ایرانی ها به آن درونی و بیرونی می گویند. یعنی زندگی در محیط خصوصی و عمومی. این ویژگی برای هر کسی که ایران را کشف می کند خیره کننده است. آنچه که در بیرون می بینی یک واقعیت و آنچه در درون روی می دهد چیز دیگری است. بین محدودیت های بیرون و آنچه که در درون، بین خانواده ها و بستگان در خانه در جریان است تناقض فاحشی وجود دارد.»

او که برای تهیه عکسهای این نمایشگاه چندین ماه در تهران بوده می گوید: «منظور من از این شیطنت، بازی جوان ها با ممنوعه ها و ممنوعیت است. سعی می کنند تا جاییکه می توانند سانسور و محدودیت ها را کنار بزنند و بین مرز قانونی و غیرقانونی تعادلی پیدا کنند. کاملا به مرز دنیای مخفی و پنهانی فرو نمی روند و پنجره ای به دنیای بیرون و فضای عمومی هم باز می کنند.»

عکس های این نمایشگاه ممکن است بصورت کتاب منتشر شود و جرمی سوکر قرار است دوباره برای پروژه های دیگر به تهران برگردد. عکاس جوان در پایان می گوید: «برداشت من این بود که مذهب همیشه حضور ندارد، دست کم در همه جا. برداشت من این بود که ایرانی ها فرهنگ باستانی دارند که تنها فرهنگ اسلامی نیست. عاشق ایران شدن آسان است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی

رونمایی از مینیاتورها و نسخ کهن خطی در کنگره میراث فرهنگی ازبکستان

«گاه و بیگاه» با هوش مصنوعی؛ بیتل‌ها پس از ۵۴ سال به صدر جدول ترانه‌های محبوب بریتانیا رسیدند