بزرگداشت سروانتس، نویسنده نخستین رمان اروپا

بزرگداشت سروانتس، نویسنده نخستین رمان اروپا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میگوئل دو سروانتس به بزرگترین نویسنده اسپانیایی زبان و یکی از نخستین رمان نویسان جهان معروف است. شاهکار او «دن کیشوت» نخستین رمان اروپا و یکی از آثار

آگهی

میگوئل دو سروانتس به بزرگترین نویسنده اسپانیایی زبان و یکی از نخستین رمان نویسان جهان معروف است. شاهکار او «دن کیشوت» نخستین رمان اروپا و یکی از آثار کلاسیک ادبیات غرب به شمار می آید. سروانتس همزمان با شکسپیر زیست، اما هرگز طعم موفقیت را در زندگی خود نچشید.

خوزه فرانسیکو کاسترو، متخصص چاپ می گوید: «میگوئل دو سروانتس در تئاتر موفق نبود، اما پس از چاپ دُن کیشوت در ۱۶۰۵ نه تنها در مادرید و اسپانیا بلکه در جهان شهرت پیدا کرد. هشت تا ده سال بعد از اولین چاپ، این کتاب دست کم شش بار در ایبری، و بعد در بروکسل، ایتالیا، لندن و پاریس چاپ شد واین تأثیر عظیمی داشت.»

ماجراهای دن کیشوت و دستیار او سانچو پانزا بارها و بارها ترجمه شده و مورد اقتباس قرار گرفته است. آندرس تراپیللوی اسپانیایی، نویسنده یکی از تازه ترین اقتباسهای مُدرن از دُن کیشوت است و در این باره می گوید:«این رمان بسیار مهم است چراکه سه اصل روشنگری در آن نمود یافته است، سه اصل عظیمی که محرّک انسانیت و نیکی است یعنی برابری، برادری و آزادی.»

رویداد برجسته بزرگداشتِ سروانتس اما اجرای تازه ای از باله دُن کیشوت از سوی شرکت ملی رقص اسپانیا است که به شکل تور در این کشور انجام می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟