جان فرانکو رُزی کارگردان «فوکوماره»: سیاست دیوار کشیدن در اروپا شکست می خورد

جان فرانکو رُزی کارگردان «فوکوماره»: سیاست دیوار کشیدن در اروپا شکست می خورد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جان فرانکو رُزی که برای افتتاحییه فیلم «فوکوماره» (Fuocoammare) به یونان آمد بود در یک نشست خبری شرکت کرد. جدیدترین مستند کارگردان ایتالیایی با

آگهی

جان فرانکو رُزی که برای افتتاحییه فیلم «فوکوماره» (Fuocoammare) به یونان آمد بود در یک نشست خبری شرکت کرد. جدیدترین مستند کارگردان ایتالیایی با موضوع مهاجران جایزه برتر جشنواره فیلم برلین و همچنین جایزه داوران بین المللی جشنواره فیلم عفو بین الملل در برلین را به خود اختصاص داد. فیلم «فوکوماره» (آتش در دریا) روایت زندگی مهاجران در جزیره لامپدوزا در ایتالیا است.

جانفرانکو رزی در گفتگو با گزارشگر یورونیوز گفت: «فکر می کنم یک کتاب یا فیلم دنیا را تغییر نمی دهد. ولی امید من این است که فیلم به آگاهی مردم در مورد این مسئله کمک کند. از همه مهمتر امیدوارم این حس و ایده را تقویت کرده باشم که این انسان ها شماره و یا عدد نیستند. هر یک، انسانی با حقوق و احساسات انسانی است.»

او طی یک سال و نیم زندگی در لامپدوزا، زندگی مردم بومی و صدها مهاجری که هر هفته به ساحل آن وارد می شوند را ثبت کرد و در آنجا بود که با ساموئل ۱۲ ساله و یک پزشک عمومی، شخصیت های فیلم آشنا شد. هدف او توجه مخاطب به پیامدهای دراز مدت این مشکل و ابعاد تراژدی مهاجران در جزایر ایتالیا و یونان است.

کارگردان ایتالیایی در ادامه گفت: «ساکنان جزیره لامپدوزا، ماهیگیر هستند. ماهیگیر یاد می گیرد تا هر چه از دریا می رسد را بپذیرد. مثال فوق العاده ای است که به ما یاد می دهد چگونه مثل ماهیگیر فکر کنیم. مشکل مهاجرت بسیار پیچیده است و با تلاش و اقدامات یک کشور به تنهایی و به خصوص یک جزیره کوچک حل نمی شود. لسبوس و لامپدوزا دو جزیره هستند، دو دژ در دروازه اروپا که به نوعی نمادی از ابعاد و موقعیت مهاجرت هستند.»

جان فرانکو رزی در مخالفت با سیاست بعضی از کشورهای اروپایی در کشیدن دیوار در مقابل عبور مهاجران معتقد است سیاستگذاران اتحادیه اروپا در این زمینه شکست خورده است. او گفت: «در تاریخ مثال هایی هست که نشان می دهد دیوار و مانع نمی تواند در مقابل نیروی تاریخ مقاومت کند. معتقدم دیوار ها فرو خواهد ریخت و آنها شکست می خورند. نگرانی من موانع فیزیکی نیست بلکه ذهنی و فرهنگی است که امروز در اروپا ایجاد می شود. بخصوص دیوارهایی که سیاست های امروز می سازند. و معتقدم این هم در نهایت برای سیاست عمومی اروپایی یک شکست می شود.»

در ۲۰ سال گذشته بیش از ۲۰ هزار نفر در تلاش برای رسیدن به اروپا جان خود از دست داده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد