Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نغمه های سوری: کنسرت موسیقی سوریه در لیون

نغمه های سوری: کنسرت موسیقی سوریه در لیون
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اپرای لیون در همکاری با خانه فرهنگ های دنیا در پاریس، میزبان کنسرتی از موسیقی کشور سوریه است. کنسرت «من سوریه را دوست دارم» که در اپرای شهر لیون

آگهی

اپرای لیون در همکاری با خانه فرهنگ های دنیا در پاریس، میزبان کنسرتی از موسیقی کشور سوریه است. کنسرت «من سوریه را دوست دارم» که در اپرای شهر لیون برگزار شد، نمادی از گوناگونی موسیقی این کشور است. وعد بوحسون و مسلم رحال، دو موسیقی دان سوری می گویند سوریه قلب و روح موسیقی شان است.

وعد بوحسون در گفتگو با یورونیوز گفت: «موسیقی ما پیامی از تنوع فرهنگ، تمدن و موسیقی کشورمان از شمال تا مرکز و جنوب سوریه است.» مسلم رحال، موسیقی دان و نوازنده نی افزود: «ما دراین کنسرت، موسیقی مناطق مختلف سوریه را اجرا می کنیم. همه ملودی های متنوع را به عنوان یک هنر واحد در یک کنسرت عرضه می کنیم و امیدواریم سوریه متحد باقی بماند و تجزیه نشود.»

در بخشی از این کنسرت، ترانه های معروف جبل العرب در جنوب سوریه که سنتا با رباب نواخته می شود با نی اجرا شدند. مسلم رحال در توضیح این انتخاب گفت: «هدف ما زنده کردن فضایی است که شاعر با رباب می خواند و می نوازد. به نظر ما نوای نی با صدای وعد بوحسون، ترکیب کاملی بوجود می آورد که تکمیل کننده صدای عود است.» وعد بوحسون نیز افزود: «به نظر من صدای انسان با کیفیت صدای نی مشابهت زیادی دارد. در نتیجه صدای من با صدای نی، ساز مسلم، یکی می شود تا از تلفیق آنها نوای واحدی شکل بگیرد.»

مسلم رحال همزمان با یادگیری نواخن نی، ساختن این ساز باستانی را شروع کرد و امروز در هر دو زمینه شهرت جهانی پیدا کرده است. با شرکت در کنسرت های مختلف جاز، راک و کلاسیک، هدف این هنرمند سوری آشنایی مردم دنیا با نی و تغییر ذهنیت آنها از این ساز است. او می گوید: «تمرکز من روی نواختن نی است. کنسرتویی برای نی و ارکستر فیلارمونیک نوشته ام. خودم در آن کنسرت شرکت داشتم و در این کنسرتو از مقام های موسیقی استفاده کردم که در موسیقی غربی وجود ندارد و به آن اضافه کردم.»

وعود بوحسون از رابطه اش با عود می گوید: «عود همیشه و از هفت سالگی بهترین دوست من بوده است، از همان وقت شروع به نواختن عود کردم. مونس، همراه و تکمیل کننده من است و باعود می توانم احساساتم را بیان کنم. عود تنها کسی است که من را می فهمد.» این هنرمند ۳۷ ساله که آهنگساز و پژوهشگر موسیقی است می گوید رساله دکترای خود را به پژوهش نغمه های جشن و عروسی و همچنین نواهای عزا در جبل العرب، زادگاه خود در جنوب سوریه اختصاص داده است.

این دو هنرمند اولین سی دی مشترک خود را ضبط کرده اند و با اجرای کنسرت و آشنا کردن مردم دنیا با موسیقی شان، امیدوارند به برقراری صلح در سوریه کمک کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟