Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رقص رنج و زندگی یک بازمانده آشوئیتس روی صحنه

رقص رنج و زندگی یک بازمانده آشوئیتس روی صحنه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوا فاهیدی، یکی از بازمانده های بازداشتگاه آشوئیتس، داستان زندگی و تجربه های هراس آور اردوگاه کار اجباری را با رقص بیان میکند. نمایش رقص این بانوی ۹۰

آگهی

اوا فاهیدی، یکی از بازمانده های بازداشتگاه آشوئیتس، داستان زندگی و تجربه های هراس آور اردوگاه کار اجباری را با رقص بیان میکند. نمایش رقص این بانوی ۹۰ ساله مجارستانی به نام «سرخوشی بودن» پس از هشت اجرای موفق در بوداپست، در برلین افتتاح شد. اوا فرزند یک خانواده یهودی مرفه در مجارستان، در ۱۸ سالگی با خانواده اش در اردوگاه کار اجباری آشوئیتس زندانی شد.

اوا فاهیدی می گوید: «رقص ابزار تازه ای برای بیان احساسات و رنج های عمیق من و راهی برای ارتباط با گروه وسیعتری از مخاطبان است. نوه ام به دیدن نمایش آمد. خیلی رویش تاثیر گذاشت. گروه زیادی در جامعه هستند که ما با آنها در تماس نیستیم و با این رقص، این حرکات که با آن هر چیزی را می توانی بیان کنی من با آنها ارتباط برقرار کردم.»

اوا فاهیدی سال ۱۹۹۰ پس از بازدید از اردوگاه آشوئیتس تصمیم به نگارش خاطراتش گرفت که سال ۲۰۰۴ منتشر شد. او می گوید رقص ابزار دیگری برای بیان احساسات و رنج های عمیقش است. در ورود به آشوئیتس وقتی ماموران نازی اوا در صف سمت راست و خواهرش را در صف چپ یعنی اتاق گاز قرار می دهند، مادرش بی درنگ به صف اتاق گاز می پیوندد تا دخترش در مرگ تنها نگذارد، گناهی که اوا تا ۵۰ سال نتوانست بر مادرش ببخشد.

مدیر اجرایی کمیته بین المللی اردوگاه آشوئیتس می گوید: «امسال روی پیام های هنری و نقش بازماندگان و قربانیان در آگاهی بخشی هنری تمرکز شده است. این رقص از هراس ریشه گرفته و بیانی از زندگی است. پیامی امیدبخش در زمانه ای که مردم در روبرویی با چالش های سیاسی مانند بحران پناهجویان، امیدشان را از دست می دهند.»

یکی از تماشاگران این نمایش در برلین می گوید: «از انتظار من خیلی بهتر بود. تصور چنین احساساتی را نداشتم. در تعجبم که با کمترین، این همه را می توان بیان کرد. واقعا غیرمنتظره و رضایتبخش بود.» دیگری می گوید: «شب فوق العاده ای بود. اوا دارای توانایی خارق العاده ای است. این رویکرد مثبت به خاطراتی مانند اندوه و مویه شگفت انگیز است.»

نمایش رقص اوا فاهیدی، پس از هشت اجرا در بوداپست و برلین، در شهرهای دیگر آلمان نیز روی صحنه می رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟