تخیلات نوستالژیک یک فیلمساز یونانی در فیلم «باد جنوبی»

تخیلات نوستالژیک یک فیلمساز یونانی در فیلم «باد جنوبی»
نگارش از Euronews

«باد جنوبی» (MYTHOPATHY) فیلم تازه کارگردان یونانی، تاسوس بولمتیس با تصویرپردازی زیبا، داستان جوانی را بیان می کند که با وزیدن باد جنوبی خیال پردازی

«باد جنوبی» (MYTHOPATHY) فیلم تازه کارگردان یونانی، تاسوس بولمتیس با تصویرپردازی زیبا، داستان جوانی را بیان می کند که با وزیدن باد جنوبی خیال پردازی می کند و هر بار قصه ای تازه می آفریند. استاوروس (شخصیت اصلی فیلم) در سفر از نوجوانی به بزرگسالی، داستانهایی در باره اساطیر، سفرهای دراز و زنان زیبا می آفریند و در برگشت به واقعیت، داستان ها را به تصویر تبدیل می کند.

آخرین فیلم کارگردان یونانی که ۱۲ سال پیش ساخته شد با موفقیت داخلی و بین المللی همراه شد. تاسوس بولمتیس در گفتگویی با گزارشگر یوروینوز گفت: «باد جنوبی ترکیب چیزهای مختلفی در کنارهم است که به آن نوستالژی طعنه آمیز می گویم. داستان آن، بخصوص بخش دوم فیلم، که بخش سیاسی است بازتابی از وضعیتی جاری در کشور ما است. زیرا جوان های زیادی به من گفته اند که با فضای فیلم ارتباط گرفته اند. رویدادهای امروز یونان، با آنچه در دهه ۷۰ گذشت ارتباط مستقیمی دارد.»

«باد جنوبی» مانند خاطره نگاری شخصیت اصلی یا همان کارگردان از کودکی تا زمانی است که فیلمساز می شود و مسیر زندگی و اشتیاقش را کشف می کند. فیلم، کمدی تلخ و شیرینی است که در پس زمینه داستان آن تصویری از آتن و تاریخ معاصر یونان را می بینیم.

یانیس نیاروس، بازیگر اصلی فیلم می گوید: «برداشت شخصی من از فیلم، احساس از دست دادن است. فیلم، راهی برای روبرو شدن با از دست دادن نشان می دهد. راهی تخیلی، متفاوت و بسیار خوشبینانه، راهی تازه و متفاوت از چیزهایی که می دانیم.» این سومین فیلم بلند تاسوس بولمتیس داستانی از عشق و فعالیت های سیاسی جوانی است که در دنیای سینمایی آفریننده آن نقش بسته است و اشاره ای به اساطیر و نقش آنها در زندگی مردم یونان دارد. ماریا کالیمانی، بازیگر دیگر فیلم می گوید: «با تماشای فیلم، حس کردم اشاره ای به همه ما است. ما در مکان و زمان بخصوصی زندگی می کنیم که زندگی ما را تعیین می کند. ما اینجا بزرگ شده ایم. این نکته که فیلم من را به گذشته اخیر می برد، به گذشته خانواده ام می برد، نشان می دهد که با هویت من و با من ارتباط نزدیک دارد.»

فیلم «باد جنوبی» اولین بار در شصت و پنجمین جشنواره تسالونیکی نمایش داده شد و اکنون در یونان در اکران است.

مطالب مرتبط