معرفی فیلم تازه ای از اسکاندیناوی: «شمشیرباز» منتخب فنلاند برای اسکار

معرفی فیلم تازه ای از اسکاندیناوی: «شمشیرباز» منتخب فنلاند برای اسکار
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با فرار از پلیس مخفی روسیه، شمشیرباز جوان به روستایی در استونی می گریزد و مربی ورزش کودکان می شود. شمشیربازی شیفتگی او و راهی برای بیان احساسات

آگهی

با فرار از پلیس مخفی روسیه، شمشیرباز جوان به روستایی در استونی می گریزد و مربی ورزش کودکان می شود. شمشیربازی شیفتگی او و راهی برای بیان احساسات کودکان منطقه می شود. اما مسیر رویدادها شمشیرباز را در مقابل بازگشت به روسیه و انتخابی سخت قرار می هد.

فیلم «شمشیرباز» ( “The Fencer”) ساخته کشور فنلاند روایت زندگی اندل نلیس، مربی شمشیر بازی استونی در دهه ۵۰ میلادی است که مدرسه شمشیر بازی او امروز همچنان به تربیت دانشجو ادامه می دهد.

کلاوس هرو (Klaus Härö ) کارگردان فنلاندی فیلم با اشاره به چگونگی ساختن آن فیلم می گوید: «فیلمنامه ای در باره استونی در دهه ۵۰ میلادی را به من پیشنهاد دادند. می دانستم دلگیر است و مایل نبودم اما از روی ادب قبول کردم. با خواندنش علاقمند شدم. شخصیت آن با فاصله از مردم می خواهد مخفی باشد ولی معلم بچه ها و مثل پدر آنها است و بچه ها عاشق او هستند. در این وضع مخفی بودن غیر ممکن است. این تناقض بین انزوا در دنیای خود و کودکانی که به تو نیاز دارند تناقض فوق العاده ای بود.»

او می افزاید: «ایده بصری ساختن فیلم برایم جذاب شد. در این روستای زمستانی و خاکستری چیزی زیبا مانند یک رقص باله در فرم شمشیر بازی سر بیرون می آورد. شمشیر بازی سفید و با وقار در کنار زندگی روزمره استونی خاکستری و دلگیر. این تصویر سازی برای من جذابیت پیدا کرد.»

فیلم «شمشیرباز» در بستر جزییات زندگی روزمره مردم استونی آن زمان ساخته شده است. داوران فنلاندی فیلم را «دارای ساختاری موزون» توصیف کرده اند که «انسانیت، خوشبینی و زیبایی را در یک دوره دشوار تاریخی» کشف می کند.

کلاوس هرو می گوید: «فیلم لایه های مضمونی متفاوتی دارد. تصور کنید کشور استونی در دهه ۵۰ میلادی دوران شک و بدگمانی است. همه از هم می ترسند. مردم می ترسند اگر چیزی بگویند که به دیگری بر بخورد و یا حرف بدی بزنند ممکن ا

ست از روی غرض شخصی حتی به پلیس گزارش داده شود. در چنین وضعیتی، به نظر من شمشیر بازی نمادی از مهمترین نکته در ارتباط بین کودکان و بزرگترها است، نحوه رفتار با آنها. اینجا است که مضمون اصلی فیلم را پیدا می کنیم. در یک جمله اصطلاحا می گویند ؛فاصله ات را حفظ کن؛ در شمیربازی وقتی گارد می گیری مهمترین نکته دیدن حریف است. یعنی باید فاصله ات را حفظ کنی تا رقیب و موقعیت خود و او را تشخیص بدهی. برای من این پیام و موضوع اصلی فیلم است. اگر فاصله ات را با دیگران و همه چیز حفظ کنی، سالم و امن باقی می مانی ولی زندگی بی معنا می شود.»

کارگردان ۴۴ ساله فنلاندی در پایان می افزاید: «هربار که به کسی اعتماد می کنی، خطر کرده ای. زیرا ممکن است به تو خیانت کند اما باید خطر کنی در غیر اینصورت زندگی بی معنی، خاکستری و تیره می شود.»

«شمشیرباز» فیلم منتخب فنلاند برای شرکت در اسکار فیلم های به زبان خارجی است و اکنون در آلمان در نمایش است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد