«شیراک» شیکاگو، عراق و تصویر خشونت مسلحانه

«شیراک» شیکاگو، عراق و تصویر خشونت مسلحانه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فیلم تازه اسپایک لی، کارگردان آمریکایی انتقادی از خشونت های مسلحانه در محله های جنوب شهر شیکاگو است. فیلم «شیراک» (Chirq) ترکیبی از دو کلمه شیکاگو و

آگهی

فیلم تازه اسپایک لی، کارگردان آمریکایی انتقادی از خشونت های مسلحانه در محله های جنوب شهر شیکاگو است. فیلم «شیراک» (Chirq) ترکیبی از دو کلمه شیکاگو و عراق (Iraq) است که مردم جنوب شیکاگو برای توصیف آمار بالای خشونت در این بخش شهر و تشبیه آن به منطقه جنگی به کار می برند. فیلم بر اساس یک نمایشنامه یونان باستان است که در آن زنان برای تنبیه همسران جنگ افروز، از ابراز محبت و عشق به آنها سرپیچی می کنند.

افتتاحیه فیلم «شیراک» در نیویورک برگزار شد. اسپایک لی کارگردان ۵۸ ساله با اشاره به اینکه فیلم درباره آمریکای معاصر است می گوید: «فیلم درباره موضوعاتی است که امروزه آمریکا با آنها درگیر است و بر زندگی آمریکایی ها تاثیر می گذارد. باید از تسلط انجمن ملی سلاح و کارخانه های اسلحه سازی خلاص شویم. این وظیفه ما است، به سیاستمدارانی که از این دو منبع پول دریافت می کنند رای ندهیم.»

نمایش افتتاحیه فیلم به دنبال اعتراضات عمومی ماه گذشته در شیکاگو نسبت به انتشار ویدیوی قتل یک نوجوان توسط پلیس برگزار شد. این ویدیو که نشان می دهد مامور سفیدپوست در ۱۵ ثانیه ۱۶ بار به نوجوان سیاهپوست شلیک می کند برای جلوگیری از تنش در انتخابات آمریکا جمع آوری شده است. جان کوساک، بازیگر فیلم می گوید: «آمار تیراندازی به ۲۲۰۰ نفر و کشته شدن ۵۰۰ تن از آنها در یک سال پذیرفتنی نیست. محدود کردن اطلاعات و آگاهی رسانی برای چرخه انتخاباتی یک تراژدی است.»

برخلاف معمول مهمانی های پس از نمایش افتتاحیه، اسپایک لی در میدان تایمز، یکی از مهمترین میدان های شهر نیویورک راهپیمایی در مخالفت با خشونت مسلحانه برگزار کرد. فیلم انتقادی اسپایک لی اقتباسی مدرن از نمایشنامه یونان باستان، داستان قتل تصادفی کودکی در بخش جنوبی شیکاگو و روش ابتکاری گروهی از زنان برای مقابله با خشونت های موجود است. فیلم «شیراک» در سینماهای آمریکا در حال اکران است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد

ژان لوک گدار از بنیانگذاران موج نو سینمای فرانسه و جهان درگذشت

آمازون پرایم با پخش آگهی «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» کنجکاوی هواداران و رسانه‌ها را برانگیخت