فیلم «ترامبو»؛ روایت مک کارتیسم در هالیوود

فیلم «ترامبو»؛ روایت مک کارتیسم در هالیوود
نگارش از Euronews

دالتون ترامبو در دهه ۱۹۴۰ میلادی از جمله پردرآمدترین فیلمنامه نویسان هالیوود بود. فیلم «ترامبو» داستان زندگی این مرد را در مقطعی روایت می کند که او

دالتون ترامبو در دهه ۱۹۴۰ میلادی از جمله پردرآمدترین فیلمنامه نویسان هالیوود بود. فیلم «ترامبو» داستان زندگی این مرد را در مقطعی روایت می کند که او به همراه ۹ کارگردان و فیلمنامه نویس دیگر، به عدم همکاری با کنگره آمریکا و ایجاد اخلال در کار آن متهم شده بود.

ترامبو در سال ۱۹۴۷ و در دوران موسوم به مک کارتیسم از پاسخگویی در برابر کمیته فعالیتهای ضد آمریکایی مجلس نمایندگان با استناد به متمم اول قانون اساسی خودداری کرد. آنها سپس به خاطر نزدیکی با حزب کمونیست در لیست سیاه قرار گرفتند. ترامبو در سال ۱۹۵۰ یازده ماه را به جرم عدم همکاری با کنگره در زندان سپری کرد.

هلن میرن در فیلم «ترامبو» نقش هدا هاپر، مقاله نویسی را ایفا می کند که در سقوط ترامبو نقشی کلیدی داشت.

اکران اولیه فیلم «ترامبو» در اروپا در جشنواره فیلم لندن انجام شد. برایان کرانستون در این فیلم نقش دالتون ترامبو را ایفا می کند.

برایان کرانستون در مورد آنچه که امروز می تواند منجر به قرار گرفتن نام فردی در لیست سیاه شود می گوید: «تصور می کنم که شما هر طوری که بخواهید می توانید فکر کنید. هیچکس نمی تواند آن را کنترل کند و نکته جالب در مورد ترامبو این است که او یک سال به خاطر مرام سیاسی اش به زندان فرستاده شد. هیچ جرمی رخ نداده بود و این، در هر کشور متمدنی خطاست.»

جان گلدمن در این فیلم نقش فرانک کینگ، تهیه کننده سینما را بازی می کند که به استخدام ترامبو برغم قرار گرفتن نام او در لیست سیاه ادامه داده بود.

جان گلدمن در مورد ترامبو می گوید: «او را برای پربار بودن و خوب بودنش ستایش می کنم، خصوصیاتی که دائم در او به چشم می خورد و همچنین شجاعتش در ایستادگی بر سر عقایدش!»

هلن میرن در مورد اینکه برای چه چیزی ممکن است در فهرست سیاه قرار بگیرد می گوید: «احتمالا برای ادای سوگند! به نظر می رسد من همیشه برای این مسئله به مشکل بر می خورم. اما به طور کلی احتمالا به خاطر رفتار بد! من از قصد بدرفتاری نمی کنم و همیشه ناشی از یک سوء تفاهم یا یک اشتباه است.»

ترامبو پس از آزادی از زندان نتوانست در کالیفرنیا به کار مشغول شود و به مکزیکوسیتی رفت و با نام مستعار به نوشتن فیلمنامه ادامه داد. اتو پرمینجر در این راه به او کمک کرد و در نهایت برای فیلم «خروج» (Exodus) اثر اتو پرمینجر در دهه ۱۹۶۰ نام او به عنوان فیلمنامه نویس اعلام شد.

فیلم «ترامبو» در ماه نوامبر در کانادا و آمریکا به نمایش درخواهد آمد و در اوایل سال آینده اکران اروپایی آن آغاز خواهد شد.

مطالب مرتبط