Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سینمای صامت آلمان در موزه هنرهای معاصر تهران

سینمای صامت آلمان در موزه هنرهای معاصر تهران
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران، در دور جدید برنامه هایش، به مرور سینمای اکسپرسیونیسم آلمان می پردازد.

این برنامه از روز یکشنبه ۴ مرداد با نمایش فیلم «مطب دکتر کالیگاری» به کارگردانی رابرت وینه که یکی از مهم ترین آثار سینمای اکسپرسیونیستی آلمان است آغاز می شود. این فیلم نخستین فیلم سینمای اکسپرسیونیستی آلمان است که از زبان شخصیتی به نام فرانسیس که یک بیمار آسایشگاه روانی است بیان می شود و به رابطۀ عجیب و پیچیدۀ او با پزشک دیوانه و خطرناکی به نام دکتر کالیگاری می پردازد. سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران در سال ۱۳۵۶ با الهام از سینماتک های معروف جهان از جمله سینماتک فرانسه و با هدف نمایش آثار سینمایی مدرن، تجربی و آوانگارد جهان تاسیس شد؛ اگرچه فعالیت های سینمایی این مرکز در زمان شروع آن عمدتاً مربوط به نمایش فیلم های مستند دربارۀ هنرهای تجسمی و مدرن بود. بعد از انقلاب اسلامی، سینما تک تهران، به عنوان یکی از زیرمجموعه های موزه هنرهای معاصر تهران، زیر نظر معاونت هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی قرار گرفت.

از این رو سینما تک، در سال های بعد از انقلاب همواره تابع سیاست های وزارت ارشاد بوده و با تغییر مسئولان فرهنگی و سینمایی در این وزارتخانه، مدیران سینما تک نیز تغییر کرده و لذا این مرکز در سال های گذشته هرگز نتوانسته برنامۀ منظمی داشته باشد و نقش خود را به عنوان یک مرکز سینمایی پویا و فعال با رویکرد سینماتکی ایفا کند.

اینک بعد از چند سال وقفه و رکود، سینماتک تهران، دوباره در اسفند ماه گذشته با مدیریت جدید و تجهیز و بازسازی سالن سینمایی اش فعالیت خود را از سر گرفته است. در غیاب نمایش آثار آوانگارد و مدرن سینمای جهان بر پردۀ سینماهای تهران، سینماتک تهران می تواند تا حد زیادی این خلا را پر کرده و به نیازهای علاقمندان جدی سینما پاسخ دهد. دورۀ جدید برنامه های سینماتک، با نمایش فیلم هایی از “مدرسۀ سینمایی برلین” و نیز انیمیشن های جدید ژاپنی آغاز شد.

اکنون دورۀ دوم نمایش فیلم های سینما تک که با همکاری فصلنامۀ سینمایی فیلمخانه و نشر شور آفرین صورت می گیرد، شامل سه بخش اصلی است: سینمای صامت و اکسپرسیونیستی آلمان، چشم انداز سینمای هنگ کنگ و سینمای شانتال آکرمن.

در بخش «سینمای صامت»، نسخه های مرمت شدۀ دیجیتال فیلم هایی از مکتب سینمای اکسپرسیونیسم آلمان به نمایش درمی آید. علاوه بر «کابینه دکتر کالیگاری» روبرت وینه، فیلم های گولم ساختۀ کارل بیوزه و پل واگنر، نوسفراتو و آخرین خنده از ساخته های فردریش ویلهلم مورنائو، و متروپولیس، شاهکار فریتز لانگ، از فیلم های برجستۀ اکسپرسیونیستی است که برای نمایش در این بخش درنظر گرفته شده اند. این فیلم ها همه صامت اند و با میان نویس فارسی به نمایش درمی آیند.

در بخش «پنجره عقبی» که به سینمای هنگ کنگ اختصاص دارد، فیلم هایی از سینماگران موج نوی هنگ کنگ از جمله آن هویی، جان وو، استنلی کووان، وونگ کار وای، تسویی هارک، فرویت چان، جانی تو به نمایش درمی آید. این بخش، فیلم هایی از سال ۱۹۸۲ تا ۲۰۰۷ را دربر می گیرد.

در بخش «فیلم ها و احساس ها»، فیلم های شانتال آکرمن، سینماگر بلژیکی و یکی از سرشناس ترین زنان فیلمساز جهان به نمایش درمی آید. فیلم های ژان دیلمن، خبرهایی از خانه، از شرق، یک مبل در نیویورک و حماقت آلمایر از فیلم های این بخش است.

برنامه های دورۀ تابستانی سینماتک موزه هنرمعاصر تا ۲۹ شهریور ادامه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رونمایی موزه هنرهای معاصر از آثاری که برای دهه‌ها از نظر پنهان بود

پزشکان یک کیلو مو را از معده یک زن بیرون کشیدند؛ سندرم راپونزل یا بی‌اختیاری موخوری چیست؟

آلمان راهبرد نوسازی صنعت دفاعی و امنیتی خود را با شتاب پیش می‌برد