Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رونمایی موزه هنرهای معاصر از آثاری که برای دهه‌ها از نظر پنهان بود

موزه هنرهای معاصر
موزه هنرهای معاصر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ایران مجموعه‌ آثار هنری غربی را به نمایش گذاشته که برای دهه‌ها از نظرها پنهان مانده بود.

آگهی

خبرگزاری اسوشیتدپرس خبر داده که ایران مجموعه‌ آثار هنری غربی را به نمایش گذاشته که برای دهه‌ها از نظرها پنهان مانده بود. 

برپایی نمایشگاه مینی مالیسم و هنرمفهومی در موزه هنرهای معاصر تهران فرصتی پیش روی علاقه‌مندان قرار داده تا بتوانند آثار منحصر به فرد هنرمندان تاثیرگذارجهان را از نزدیک ببینند. در این نمایشگاه بیش از ۱۳۰ اثر از ۳۴ هنرمند در معرض دید علاقه‌مندان به هنر مدرن قرار گرفته است. پیشتر، از این آثار در گنجینه موزه هنر‌های معاصر تهران نگهداری می‌شد. 

در این میان نام هنرمندان فاخری از فرانک استلا گرفته تا مارسل دوشان، دونالد جاد و جان بالدساری به چشم می‌خورد.

گنجینه چند میلیارد دلاری موزه هنرهای معاصر

برخی از این آثار سال‌های سال در زیرزمین‌های موزه هنرهای معاصر خاک می‌خوردند و حالا فرصتی برای ارایه و نمایش یافته‌اند.

گنجینه چند میلیارد دلاری موزه هنرهای معاصر تهران یکی از غنی‌ترین موزه‌های هنری دنیا به شمار می‌رود.

AP Photo
برخی از آثار به نمایش درآمده دهه‌ها در گنجینه موزه خاک می‌خوردندAP Photo

بسیاری از این آثار به نمایش درآمد از جمله شاهکارهای بی بدیل هنر مینیمالیستی و مفهومی قرن نوزدهم و بیستم در ایالات متحده آمریکا و اروپاست.

تابلوهایی از پابلو پیکاسو، اندی وارهول و مارسل دوشان نیز در میان این آثار است.

همچنین یک مجسمه نادر ۴ متری در میان آثار مهم دیگر به نمایش گذاشته شده به چشم می‌آید. دونالد جاد، هنرمند مینیمالیست اهل ایالات متحده آمریکا خالق این اثر است. او از هنرمندان پیشروی مینیمالیسم شناخته می‌شود. 

برپایی این نمایشگاه حرکتی جسورانه است

این نمایشگاه که از ابتدای تابستان امسال برگزار شده و تا اواخر شهریور ادامه خواهد داشت. تاکنون بیش از ۱۷ هزار نفر از آن بازدید کرده‌اند.

بابک بهاری یکی از علاقه‌مندان به هنر می‌گوید: «این آثار اینجا کمتر شناخته شده‌اند و راه اندازی یک نمایشگاهی با چنین مضمونی حرکتی جسورانه است.»

AP Photo
۱۷ هزار نفر تا کنون از این نمایشگاه بازدید کرده‌اندAP Photo

موزه هنرهای معاصر ایران در دوره محمدرضا پهلوی و همسرش، فرح پهلوی، ساخته شد. اواخر دهه ۱۹۷۰ بود که با افزایش قیمت نفت و رکود در اقتصاد غرب، ایران توانست مجموعه‌ای از آثار هنری به ارزش چند میلیارد دلار را خریداری کند. شهربانو فرح دیبا نقش پررنگی در خرید این آثار هنری داشته است.

روحانیون پس از سقوط حکومت شاهنشاهی، آثار هنری را در خزانه موزه جمع کردند

پس از افتتاح موزه‌ هنرهای معاصر ایران، آثاری از پابلو پیکاسو، مارک روتکو، کلود مونه، جکسون پولاک و دیگر شخصیت‌های ارزشمند جهان هنر در آن به نمایش گذاشته شد و جایگاه فرهنگی ایران را در صحنه جهانی ارتقا بخشید. 

اما تنها دو سال بعد، در سال ۱۹۷۹، روحانیون شیعه شاه را برکنار و آثار هنری را در خزانه موزه جمع کردند.

AP Photo
روحانیون شیعه شاه را برکنار کردند و آثار هنری را در خزانه موزه جمع کردندAP Photo

محمد شهسواری ۲۰ ساله و دانشجوی معماری است. او می‌گوید: «اینها آثار هنری خوبی هستند، لازم نیست از آنها تقلید شود، بلکه از آنها الهام می‌گیریم. می‌توانید از آنها ایده بگیرید و در زمینه‌های مختلف هنری از آن استفاده کنید.»

هنوز هم آثار بسیاری در زیرزمین این موزه پنهان است. چنانچه با توجه به ارزش‌های حکومت محافظه‌کار و مذهبی ایران امکان نمایش آثار هنری برهنه غیرقابل تصور است.

استقبال مردم از این نمایشگاه نشان می‌دهد که ایرانیان میل روزافزونی به هنر معاصر دارند. این نمایش تا اواسط شهریور ادامه دارد.

AP Photo
یکی از آثار به نمایش درآمدهAP Photo

آثار میکل آنجلو پیستولتو، رابرت موریس، کریستو، مارسل بروتهرس، میشل استوارت، راجر ولش، دن فلاوین، کیت سونیر، اد راینهارد، اگنس مارتین، دیتر روث، سل له ویت، جوزف کاسوت، جان بالدساری، اد راشا، ‌یان دیبتس، می‌کله زازا، برند و هیلا بکر، گرفان الک، ژاکلین وینزور، دنیس اپن‌هایم، برنار وُنه، شوساکو آراکاورا، مارسل دوشان، گیلبرت و جرج، دانلد جاد، رابرت اسمیتسون، ‌تری اتکینسون و مایکل بالدوین، بورلی پپر، پیتر استرویکن، من ری، و ژان کلود، فرانک استلا، گوردون ماتاکلارک، دنیل اسپوئری در این نمایشگاه بی‌سابقه از گنجه درآمده و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«سی پرفورمنس، سی هنرمند، سی روز»، در موزه هنرهای معاصر تهران

آثار فریدۀ لاشایی در موزه هنرهای معاصر تهران

سینمای صامت آلمان در موزه هنرهای معاصر تهران