بحران وجودی «مرد بی منطق» ساخته وودی آلن

بحران وجودی «مرد بی منطق» ساخته وودی آلن
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مراسم اولین نمایش فیلم «مرد بی منطق» تازه ترین فیلم وودی آلن در کالیفرنیا برگزار شد. کارگردان ۷۹ ساله پس از فیلمهای «عشق و مرگ» (۱۹۷۵) و «جرمها و

آگهی

مراسم اولین نمایش فیلم «مرد بی منطق» تازه ترین فیلم وودی آلن در کالیفرنیا برگزار شد.

کارگردان ۷۹ ساله پس از فیلمهای «عشق و مرگ» (۱۹۷۵) و «جرمها و بزهکاریها» (۱۹۸۹) و «مچ پوینت» (۲۰۰۵) به یکی از موضوعات مورد علاقه اش بازگشته است: اگزیستانسیالیسم.

در فیلم «مرد بی منطق» خواکین فینیکس، هنرپیشه آمریکایی نقش استاد فلسفه سرگشته ای به نام «ایب لوکاس» را بازی می کند که به الکل معتاد است و هنوز می تواند زنها را به دام بیاندازد. لوکاس دچار بحران وجودی شده و میل به حیات را از دست داده است. تا اینکه با یکی از دانشجویانش به نام جیل پولارد رابطه ای برقرار می کند.

فینیکس وی می گوید که ایفای نقش استاد فلسفه برایش چالش برانگیز بوده است. وی می افزاید: «خیلی وضع خنده داری بود، چون شروع کردم به خواندن کتاب «نقد خرد ناب» کانت. کتاب را باز کردم و به خودم گفتم نه این کافی نیست. با فیلسوفی در نیویورک ملاقات کردم و به من گفت “اصلا سراغ این کتاب نرو”. در نتیجه رفتم سراغ کتاب “فلسفه برای خنگها”. با وجود این، حدود یک ماه طول کشید که توانستم به جایی برسم و نقشم را درک کنم. فلسفه، پیچیده و سنگین، اما واقعا جالب است. غیرممکن است که مسائل فلسفی را به خاطر بسپارم.»

فیلم مرد بی منطق اولین بار در شصت وهشتمین جشنواره فیلم کن سال ۲۰۱۵ به نمایش درآمد و تابستان امسال به مرور بر پرده نقره ای سینماهای اروپا می رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتشار زندگی‌نامه فرانسوی «وودی آلن» زیر سایه اتهام‌های جنسی و کرونا

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید