Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

برغم مخالفتها، موزه گوگنهایم در هلسینکی هم ساخته می شود

برغم مخالفتها، موزه گوگنهایم در هلسینکی هم ساخته می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شاخه دیگری از موزه گوگنهایم در اروپا و در شهر هلسینکی، پایتخت فنلاند تاسیس می شود. مدل موزه گوگنهایم در هلسینکی آماده شده است و پروژه ۱۳۰ میلیون

آگهی

شاخه دیگری از موزه گوگنهایم در اروپا و در شهر هلسینکی، پایتخت فنلاند تاسیس می شود. مدل موزه گوگنهایم در هلسینکی آماده شده است و پروژه ۱۳۰ میلیون یورویی برای تاسیس این موزه بزودی آغاز خواهد شد.

نیکولا مورو و هیروکو کوسونوکی، دو معمار ساکن فرانسه برندگان مسابقه طراحی بنای این موزه شدند. یک هزار و هفتصد آرشیتکت از ۷۷ کشور در این رقابت شرکت داشتند.

نیکولا مورو می گوید مفهوم طرح او باز بودن فضا و شفافیت است. هیروکو کوسونوکی وجه انسانی بنا را ارتباط موزه با شهر می بیند و به همین دلیل نام آن «هنر در شهر» است.

ریچارد آرمسترانگ مدیر بنیاد و موزه گوگنهایم می گوید: «به نظر من طرح موزه بر اساس احترام به خیابان و احترام به چوب دو عنصری که ستون فقرات فنلاند است، پیاده شده است. همچنین رابطه بسیار نزدیکی با دریا دارد که بخش دیگر طبیعت فنلاند است.»

پروفسور مارک ویگلی داور اصلی مسابقه انتخاب طرح موزه و رییس دانشکده معماری دانشگاه کلمبیا می گوید: «این یک پروژه تازه در فنلاند با اینحال احساس می شود که از خیلی پیش تر اینجا بوده است.»

احداث موزه مخالفان بسیاری در پایتخت فنلاند و نیز در سراسر کشور دارد.

علاوه بر هزینه احداث موزه که در یک پارکینگ ساخته می شود، ۲۰ میلیون یورو به بنیاد گوگنهایم پرداخت می شود. یکی از کارشناسان طراحی شهری مانند بسیاری با تاکید بر ناعادلانه بودن این مبلغ می گوید: «هلسینکی باید همه این هزینه ها را پرداخت کند. نه تنها هزینه ساخت، بلکه باید این محوطه ارزشمند را رایگان به بنیاد گوگنهایم بدهد. تمام هزینه های نگهداری و پرسنلی موزه را تامین کند. این دست کم سالانه هفت میلیون به بودجه شهر اضافه می کند در حالی که همه، فریاد کاهش بودجه را سرمی دهند.»

بنا به گزارش سال ۲۰۱۲ هلسینکی سانومات، بزرگترین روزنامه فنلاند و چندین نظرسنجی نزدیک به ۷۵ درصد مردم با این دروژه مخالف هستند. این در حالی است که دولت فنلاند برای مقابله با کسری بودجه، بسیاری از هزینه های رفاه عمومی را بشدت کاهش داده است.

مسئول بخش فرهنگی این روزنامه می گوید: «پروژه گوگنهایم برای فنلاند خیلی گران تمام می شود. مخالفان معتققدند سرمایه گذاری در زمینه های هنری مهمترین نیاز مردم نیست.»

ساخت این موزه و حالا پس از تصویب طرح نهایی معماری بنا نیز موضوع بحث های داغ مخالفان و موافقان بوده است. یکی از موافقان می گوید: «پروژه فوق العاده ای است داشتن موزه گوگنهایم افتخار بزرگ و فرصت بسیار مناسبی برای هلسینکی است.»

یک معمار فنلاندی می گوید گوگنهایم نام مهم و معتبری در دنیای هنر است اما فنلاند هم نام های معتبر خود را دارد. او می گوید این بودجه می توانست برای حمایت و تقویت هنر و فرهنگ فنلاند به کار گرفته شود.

ساخت موزه گوگنهایم در شهر بیلبائو در استان باسک یک عامل مهم در بازسازی اقتصادی شهر محسوب می شد. اما مخالفان گوگنهایم در هلسینکی معتقدند این پروژه یک ایده آمریکایی است. کارشناسان فرهنگی و شهر سازی همچنان سرگرم ارائه طرحهایی در مخالفت با احداث گوگنهایم در هلسینکی هستند .

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟