Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سیبولت، اپرتی عاشقانه و طنزآمیز

با همکاری
سیبولت، اپرتی عاشقانه و طنزآمیز
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اپرت «سیبولت» به اپرا کمیک پاریس بازگشته است. این اثر در سال ۱۹۲۳ میلادی توسط رنالدو هان ساخته شده و اجرای دوباره آن را می توان ادای احترامی به

اپرت «سیبولت» به اپرا کمیک پاریس بازگشته است. این اثر در سال ۱۹۲۳ میلادی توسط رنالدو هان ساخته شده و اجرای دوباره آن را می توان ادای احترامی به اپرتهای قرن نوزده فرانسه دانست؛ یعنی دورانی که فرانسویها در واکنش به ورود انبوه آثار کمدی موزیکال آمریکایی شروع به تولید آثار جدیدی در این ژانر کردند.

داستان اپرت، درباره دختر سبزی فروشی است که از شخصیتی معمولی در پاریس به دختری شناخته شده تبدیل می شود و سرانجام با آنتونینِ اشراف زاده که عاشق اوست ازدواج خواهد کرد.

لورانس اکیلبه، رهبر ارکستر این اثر می گوید: «موسیقی ساخته شده توسط رنالدو هان، موسیقی صیغا یافته ای است. او ترانه سرا و رهبر ارکستر بزرگی بود. کار بررسی این اثر برای دادن نوعی جاودانگی به آن، کار بسیار جالبی بود تا ببینیم که چگونه چنین آثاری می توانند همچنان در عصر حاضر باعث تهییج مردم و خندیدن آنها شوند و اینکه چگونه این موسیقی می تواند با عصر حاضر ارتباط برقرار کند.»

میشل فو، بازیگر و کارگردان صحنه نیز می گوید: «کسانیکه امروزه به تئاتر و اپرا می روند، رویا و تخیل می خواهند. بنابراین فکر می کنم اجرای یک اوپرا بر اساس واقعیات، در تضاد با آن چیزییست که تئاتر و اوپرا باید باشد. فکر می کنم که «سیبولت» اثر عمیقی است زیرا درباره احساسات انسانی سخن می گوید، چیزی که ابدی و نامحدود است. حتی گاه درباره احساسات تلخ، یا پوچ و یا احساسات بیش از حد سخن می گوید. به همین دلیل اجرای آن بصورت کاری یکنواخت و عادی، مضحک است زیرا یک اپرا یا اپرت برای شرح لحظات فوق العاده ساخته می شوند.»

لورانس اکیلبه، زنی که رهبری ارکستر این اثر را برعهده دارد، می گوید برای شناخت بهتر زنان در جهان فرهنگ فعالانه مبارزه می کند.

او می افزاید: «این که زن باشید و حرفه ای در دنیای موسیقی داشته باشید، راحت نیست. معتقدم که تمام زنان هنرمند باید خطر کنند. حقیقت این است که زنان احتمالا باید در محیطی با فشار بیشتر کار کنند تا تنها نشان دهند که وجود دارند. به نظر من باید یک برنامه منحصربفرد داشته باشیم و ۱۵۰ درصد به هدفمان اطمینان کنیم. باید اراده قوی داشته باشیم و خودمان را متقاعد کنیم که شایسته این شغلیم. وقتی شما را در قامت یک رهبر ارکستر می بینند براحتی مشروعیت شما را زیر سوال می برند زیرا ما در نسلی آموزش دیده ایم که در آن زنان نباید جایگاههای اول را در اختیار می گرفتند. فکر می کنم که زنان جوان امروز احتمالا امکانات بیشتری دارند.»

میشل فو که در این اپرت نقشی غیرمتعارف را اجرا می کند، می گوید: «در این اثر، نقشی هم برای “کنتس کاستیگلیون” تعریف شده، یک روسپی درباری و کمی جاسوس. او زیبایی خیره کننده ای داشت. به خودم گفتم تنها من هستم که می توانم این نقش را ایفا کنم… من به خوانندگان زن اپرا بسیار علاقمندم و این شیوه من برای ابراز احساسات به آنهاست. همچنین این کار من خوانندگان واقعی را واقعا به خنده وامی دارد. دوست داشتم یک خواننده اپرای هیولامانند در اپرا کمیک پیدا شود… فکر می کنم که انسانی پریشان حال و مالیخوایایی هستم و همزمان، میل شدیدی برای سبکسری، شوخ طبعی و طنز دارم که البته این روحیه با درد و رنجی که دیده ام به هم مربوط می شوند. چیزی مانند کلیشه دلقکها که حوادث غم انگیز را با موضوعات مضحک در هم می امیزند.»

اپرت «سیبولت» روزهای ۵ و ۷ ماه مه در اپرا کمیک پاریس روی صحنه خواهد رفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا