Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دوجنسگرا و ایرانی بودن؛ چالش شخصیت فیلم «رفتار مناسب»

دوجنسگرا و ایرانی بودن؛ چالش شخصیت فیلم «رفتار مناسب»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فیلم «رفتار مناسب» اولین فیلم بلند دزیره اخوان است که خودش نیز در آن بازی می کند. شخصیت محوری یک ایرانی-آمریکایی به نام شیرین است که با ایده یک دختر

آگهی

فیلم «رفتار مناسب» اولین فیلم بلند دزیره اخوان است که خودش نیز در آن بازی می کند. شخصیت محوری یک ایرانی-آمریکایی به نام شیرین است که با ایده یک دختر ایده آل ایرانی درگیر است و باید با دوجنسگرا بودن خودش هم روبه رو شود.

اخوان مشترکات زیادی با شخصیتی که خلق کرده است دارد، او از یک خانواده ایرانی می آید و رسما همجنسگرا است، هرچند این امر به معنای این نیست که این فیلم براساس زندگی او ساخته شده است.

اخوان می گوید: «فیلم شرح حال خود من نیست، به این معنا که اتفاقات درون فیلم واقعا رخ نداده اند ولی در عین حال وقتی من داستان را می نوشتم در حال دست و پنجه نرم کردن با پیامدهای افشای همجنسگرایی ام برای والدینم و قطع رابطه ای که داشتم بودم. در نتیجه می خواستم که این احساسات را در سناریو متفاوتی نشان بدهم و ضمن به تصویر کشیدن بهترین و بدترین صفات خودم به شیوه ای پوچ و غیر واقعی، آنها را کمی مسخره کنم.»

علی رغم ته زمینه جدی، این فیلم یک کمدی است و لحظات پیش بینی نشده زیادی هم دارد.

اخوان نگارش، کارگردانی و بازی در این فیلم را یک چالش برای خودش به شمار می آورد.

اخوان در مورد همزمان بازیگر و کارگردان بودن می گوید: «در ابتدال چالش برانگیز بود. لحظاتی بود که من قرار بود در صحنه بازی کنم ولی به کل تمرکزم را از دست داده بودم. فکر کنم لحظه ای بود که سکوتی در دیالوگ پیش آمد و من داشتم فکر می کردم که چه کسی دیالوگش را فراموش کرده؟ در حالی که خودم بودم که جمله ام را جا انداخته بودم و نمی شد کسی را مقصر بدانم. از آن لحظه تصمیم گرفتم که وقتی دوربین فیلم می گیرد و من بازی می کنم، جنبه کارگردانی را رها کنم و در موقعیت مقابل هم به کل بازیگری را فراموش کنم و بر روی کارگردانی تمرکز کنم.»

فیلم «رفتار مناسب» ماه گذشته در ایالات متحده اکران شده است و اینک نیز در بریتانیا به نمایش درآمده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوپرمن جدید دوجنسگرا است

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید