مستندی تازه از «محمد علی کلِی»

مستندی تازه از «محمد علی کلِی»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

فیلم مستند تازه ای در باره محمد علی کلی، مشت زن افسانه ای سال های نه چندان دور ساخته شده است. فیلم «من علی هستم» (I am Ali) نام دارد و دربردارنده مصاحبه با آشنایان و بستگان، دوستان و رقبای محمد علی، و بویژه آرشیوهای صوتی تازه از خاطرات ضبط شده توسط شخص او است.

کارگردان فیلم کلر لوینز بریتانیایی است که پیش از این فیلمهایی از آدری هپبورن، استیو مک کویین، میک جگر و چه گوارا ساخته و جوایزی هم برده است. او از طریق دختر محمد علی به نوارهای صوتی دست پیدا کرده است.

کلر لوینز، کارگردان فیلم، می گوید: «نخستین باری که نوارها را گوش دادم، احساس کردم مثل فضولها در لحظات خصوصی او گوش ایستاده ام، اما هرچه پیشتر رفتم و بیشتر به صدا گوش کردم، همانطور که قبلا هم گفته ام، حس کردم از صدای او عشق ساطع می شود. گاهی فرزندانش را می آورد و آدم می فهمد که بازیگوشتر می شود. معلوم است عاشق خانواده و عاشق زندگی است. در آخر هم می گوید “می پرسید چرا من این نوار ها را ضبط می کنم، چون زندگی زیباست“، که همواره تکان دهنده است.»

از محمد علی کلی همیشه به عنوان یکی از بهترین مشتزنهای سنگین وزن یاد می شود. اما این مستند، انسان پس افسانه را به تصویر می کشد، آن هم با صداهایی که خودش ضبط کرده است.

فیلم همچنین مصاحبه هایی با دیگر مشت زنان مطرح در خود دارد، کسانی چون مایک تایسون و جرج فورمن. مریم «مِی مِی» علی و هانا علی، دختران محمد علی هم در فیلم هستند.

مریم می گوید: «برای من تلخ و شیرین بود. بچه که بودم او در بوکس مشهور بود. مجبور بودم او را با دنیا قسمت کنم. اما از طرفی دنیا هم عاشق او بود و ما هم از این عشق بهره مند می شدیم. این بهترین قسمتش بود چون مردم واقعا برای او احترام قائل بودند و ما با دیدن این امر به او می بالیدیم.»

هانا می گوید: «در بچگی مدام در مدرسه پز می دادم که “بابای من محمد علی است و هر کاری بخواهم می کنم”. او هم من را می نشاند و می گفت چون من معروفم، همه با تو رفتاری متفاوت دارند. رفتار آنها ویژه است اما تو فرقی با بقیه نداری. تنها چیزی که می تواند باعث برتری تو باشد قلب تو است. خیلی زود به این چیزها توجه نشان داد و این ارزش ها را به ما القا کرد. اطمینان حاصل کرد که ما اخلاق خوبی داشته باشیم و بدانیم شهرت آنقدرها هم اهمیت ندارد.»

فیلم مستند «من علی هستم» در چندین کشور، هم در سالنهای سینما و هم در بازار دی وی دی عرضه شده است

.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد