Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

خدمات داوطلبان جوان اروپایی به کودکان بیمار در رومانی

خدمات داوطلبان جوان اروپایی به کودکان بیمار در رومانی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در این برنامه «نسل نو»، به مرکز منطقه ترانسیلوانی رومانی رفته ایم تا با گروهی از جوانان داوطلب اروپایی
ملاقات کنیم که وارد یک کار پرچالش شده اند. آنان تصمیم گرفته اند که یک سال از وقت خود را صرف شاد کردن کودکان بستری شده در بیمارستان کنند.

لیزا کوستنر، یکی از داوطلبان می گوید: «این دو کاری است که می خواهیم با هم به شیوه خلاقانه ای انجام دهیم یعنی هنر، و کار با کودکان.»

بر اساس گفته های لیزا که فیلم های کوتاهی بر اساس تجربه اش ساخته است، کار کردن بعنوان داوطلب ممکن است منبع عظیمی از الهام باشد. سپتامبر سال گذشته او اتریش را برای آمدن به شهر کلوژ نپوکا در رومانی ترک کرد.

لیزا می گوید: «من سال گذشته دبیرستان را تمام کردم و بدنبال فرصتی برای رفتن به خارج از کشور می گشتم، اما چون امکان مالی نداشتم دوستانم شبکه خدمات داوطلبان اروپایی را معرفی کردند.»

«ای وی اس» (EVS)، مخفف خدمات داوطلبان اروپایی، در حال حاضر شبکه ای است که با برنامه جدید اراسموس یکی شده است. هدف این برنامه پیشنهاد جهانی از تجربه ها به جوانان بین ۱۸ تا ۳۰ سال است. همانند لیزا، ژولیو از اسپانیا، هانا از انگلستان و ویویان از آلمان، مکانی را برای انجام پروژه های شخصی شان در اینجا تاسیس کرده اند.

ویویان کلمنس، یکی دیگر از داوطلبان این پروژه می گوید: «من نمی دانستم باید چه رشته ای را بخوانم با این حال می خواستم کار مفیدی انجام دهم. در این وضعیت بود که درباره اختصاص یک سال به کار اجتماعی داوطلبانه فکر کردم. فکر کردم شاید کار جالبی باشد.»

این گروه در حال آماده کردن وسایل برای ارائه به مخاطبان بسیار ویژه ای هستند.

ویویان کلمنس می افزاید: «ما اغلب پیش از ترک اینجا با هم کار می کنیم، برای اینکه ببینیم در بیمارستان های مختلف چه می توانیم انجام دهیم. بعضی وقت ها هم اول خومان بتنهایی کار می کنیم و بعد آنچه درست کرده ایم را به همدیگر نشان می دهیم و به این شکل ایده های متفاوتی خلق می کنیم.»

به همراه ژولیو و هانا به جایی می رویم که در آنجا، آنها دست کمی از ابرقهرمان ها ندارند.

هانا داندو، یکی دیگر از داوطلب ها می گوید: «ما دو گروه هستیم. من و ژولیو در طول هفته و روزهای مختلف به بخش طب اطفال و نفرولوژی می رویم. لیزا و ویوی به دو بیمارستان مختلف می روند و روز جمعه همگی با هم در بخش اطفال کار می کنیم.

ژولیو دل پینو مولینا می گوید: «کاری که ما اینجا انجام می دهیم، کار کردن روی انیمیشن های فرهنگی – اجتماعی برای کودکان است. کار خیلی خاصی نیست ، فقط این انیمیش ها را با نیازهای کودکان تطبیق می دهیم.»

او می افزاید: «ما نمی دانیم و نمی خواهیم هم بدانیم که بچه ها دقیقا چه بیماریی دارند. کار ما کمک به آنها به این شیوه نیست. ما اینجاییم که وقتشان را پرکنیم. وقتی با آنها کار می کنیم درست نیست که با پیشداوری درباره محدودیت هایشان و اینکه چه بیماریی دارند با آنها روبرو شویم. هر کودکی یک جهان ویژه است و محدودیت ها، فقط چیزهایی هستند که توجه شما را منحرف می کنند.»

یوانا بیرکه پروژه داوطلب ها را هماهنگ می کند درباره اینکه چرا این پروژه 3G (حرکت، بخشیدن، سود بردن) نامیده شده، می گوید: «این پروژه می گوید، شما داوطلب ها، ازآنچه برایتان راحت است و شرایط مناسب خانه هایتان خارج می شوید، وقت، انرژی و ایده هایتان را برای این پروژه می گذارید و سپس نفعی می برید که همانا رشد فردی است.»

همچنین ژولیو می گوید: «من مسوولیت اجتماعی دارم، مخصوصا در زمانه ما. برای مثال با توجه به شرایط سیاسی، من نمی توانم در کشور خودم کار کنم. اما احساس می کنم که هر کسی مسوولیتی دارد و این چیزی است که من آموخته ام.»

یوانا، هماهنگ کننده پروژه می افزاید: «فکر می کنم مردم دارند ارزش کار داوطلبانه را درک می کنند، علاوه براین وقتی شما چیز را به جامعه اضافه می کنید، اولین کسی هم هستید که از آن سود می برید. وقتی که چیزی یا کاری ارائه می کنید، می فهمید که شما پیش از همه، این کار را برای خودتان انجام داده اید.»

شما می توانید برنامه «نسل نو» را در صفحات شبکه های اجتماعی یورونیوز دنبال کنید.
Facebook
Twitter
Google+

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر به دنیای ترجمه و طراحی جلد کتاب در جمهوری چک

برنامه های اروپا برای نسل اراسموس

طرح «هفت گام»، مجالی برای ملاقات رقصنده های جوان اروپایی با طراحان رقص