روشی کاربردی برای ایجاد خلاقیت در دانشجویان

روشی کاربردی برای ایجاد خلاقیت در دانشجویان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در کمپ طراحی در«واسا» فنلاند دانشجویان رشته های مختلف از اقتصاد گرفته تا مدیریت و ارتباطات، راههای حل مشکلات عملی را در زیستن با شرکتهای واقعی تجربه می کنند.

اینکه مثلا چگونه می توان با از بین بردن محدودیت ها، فروش محصولی خاص را بالا برد.

ماریا هاتوویتا یکی از مسئولان این پروژه می گوید: «مهم نیست چه کاری انجام می دهید.. فقط کافیست چند تا ایده مطرح کنید… مهم نیست چند تا، فقط باید نظرات خود را با بقیه در میان بگذارید و چیزی را که لازم دارید، بگیرید… چیزی را که از آن خوشتان می آید. همه اش به این مربوط می شود که شما در حقیقت چه کسی هستید.»

تیمو رُسی بعد از فارغ التحصیل شدن در رشته مهندسی مکانیک، متوجه شد که خلاقیت لازم را ندارد. پس تصمیم گرفت در رشته طراحی ادامه تحصیل دهد. حالا او مسئول بخش طراحی دیجیتال یک شرکت فن آوری اطلاعات شده است.

او می گوید: «بنظر من نظام آموزشی فعلی بیش از اندازه بر روی تفکر تحلیلی متمرکز شده. باید فضایی هم برای بالا بردن ظرفیت های نوآورانه در نظر گرفته شود.»

او در پایان نامه دکترای خود دقیقا به این موضوع پرداخته که چگونه می توان تمایلات نوآورانه را تقویت کرد. تحقیقی مشتمل بر آمار، مدل های فرضی اجتماعی و مملو از تخیل و تصویر سازی.

تیمو می گوید: «در بسیاری موارد، آدمهای تحلیلگربا توجه به مهارتهایشان بدنبال فهمیدن این هستند که در لحظه، چه گزینه های محتملی در اختیار دارند. اما بنظر من آینده نزدیک، مهمتر است. یعنی سعی کنند آن طور که می خواهند مسائل را به جلو ببرند و راه حل خود را هم بطور دائم گسترش دهند.»

فعالیت های تیمو به تبیین برنامه درسی جدید اروپایی موسوم به «دوراندیشی راهبردی خلاق» که توسط مرکز پژوهشی «موآوا» اجرا می شود، کمک شایانی کرده است. قراراست این برنامه با هدف خلاق بارآوردن دانشجویان به واحد های درسی آنها افزوده شود.

تانیا اوراویتا هماهنگ کننده این برنامه می گوید: «اینکه با مغز خودتان فکر کنید و از آن کار بکشید برای هر کسی، کار دشواری است. این کار شجاعت و ریسک پذیری می طلبد. اغلب گفته می شود اگر کاری را که از شما خواسته شده دقیقا اجرا نکنید، دانش آموز خوبی نیستید و در زندگی به جایی نمی رسید.»

معلمان و محققان، دانش آموزان را راهنمایی می کنند تا با شرکتهایی، که کار با آنها مستلزم داشتن رهیافت های تازه ای است، مستقیما درگیر شوند. در این کلاس ها خلاقیت و نوآوری تمرین می شود که می تواند موجب جوانه زدن یک ایده بکر و تازه بشود.»

تانیا اوراویتا هماهنگ کننده این پروژه می گوید: «مثلا در کلاس ارتباطات، از دانش آموزان خواسته می شود تا یک تخم مرغ خام را از طبقه سوم به پایین پرت کنند به نحوی که تخم مرغ پس از برخورد با زمین نشکند. قاعدتا دست آخر هیچکس نمی تواند از پس این کار برآید. ولی با این تمرین، آنها به مغز خود فشار می آورند تا بفهمند چگونه با این مسئله ارتباط برقرار کنند و کنار بیایند.»

تیمو رسی: «من فکر می کنم فردی که در این برنامه شرکت می کند چیزهای زیادی را در مورد زندگی واقعی و مسائل روزمره می آموزد. یاد می گیرد تا یک تفکر راهبردی داشته باشد و با کلی تر دیدن مسئله، ارتباط آن با عوامل دیگر را بهتر درک کند.»

تانیا اوراویتا: «شما در این طرح با پژوهشگران و شرکت ها همکاری می کنید و از نتایج تحقیقات هم آگاه خواهید شد. ممکن است فرصت پیدا کنید تواناییهای خود را به مسئولان شرکت ها نشان دهید بنابراین روزی که کار خود را شروع کنید دیگر ترسی در دل ندارید.»

برنامه «نسل نو» را در شبکه های اجتماعی یورونیوز دنبال کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر به دنیای ترجمه و طراحی جلد کتاب در جمهوری چک

برنامه های اروپا برای نسل اراسموس

طرح «هفت گام»، مجالی برای ملاقات رقصنده های جوان اروپایی با طراحان رقص