ادامه عقب‌گرد به مرز ۲ درصد؛ نرخ تورم در منطقه یورو به سطح ۳۰ ماه پیش رسید

سوپرمارکتی در آلمان
سوپرمارکتی در آلمان Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

متوسط نرخ تورم در کشورهای عضو منطقه یورو در ژانویه ۲۰۲۴ به ۲.۸ درصد رسید که ۰.۱ واحد درصد نسبت به ماه پایانی سال ۲۰۲۳ پایین‌تر بود.

آگهی

اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) اعلام کرد که نرخ تورم در منطقه یورو پس از افزایش ۰.۵واحد درصدی در دسامبر گذشته بار دیگر در نخستین ماه سال ۲۰۲۴ به مدار نزولی خود که از نوامبر ۲۰۲۲ آغاز شده، بازگشت.

تورم در منطقه یورو در اکتبر ۲۰۲۲ به نرخ بی سابقه ۱۰.۶ درصدی رسید ولی پس از آن سیر نزولی خود را به سمت نرخ هدفگذاری شده بانک مرکزی اروپا (۲ درصد) آغاز کرد. 

نرخ تورم از ژوئیه ۲۰۲۱ و در پی بروز تبعات اقتصادی همه‌گیری ویروس کرونا از مرز ۲ درصد فراتر رفت و با آغاز تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ از ۶ درصد هم عبور کرد. 

گزارش یورواستات حاکیست که در میان کشورهای عضو منطقه یورو، استونی با ۵ درصد دارای بالاترین نرخ تورم طی ژانویه ۲۰۲۴ بوده است.

در مقابل، پایین‌ترین نرخ تورم نیز با ۰.۷ درصد در فنلاند ثبت شده است.

طی ژانویه گذشته نرخ تورم در کشورهای قبرس، بلژیک، لتونی، لیتوانی، ایتالیا و فنلاند به ۲ درصد و کمتر رسید. هنوز نرخ تورم در ۱۳ کشور بالاتر از ۲ درصد است. 

نرخ تورم در آلمان به عنوان قدرت اقتصادی اروپا در ماه گذشته ۳.۱ درصد بود و این نرخ در فرانسه هم ۳.۴ درصد گزارش شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

در میان کشورهای عضو منطقه یورو، نرخ تورم در استونی، اسپانیا، ایتالیا، قبرس، لتونی، هلند و پرتغال نسبت به ماه دسامبر بالاتر رفت ولی در سایر کشورها نرخ تورم کاهش یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشاورزان خشمگین اروپا به چه معترض هستند و چه می‌خواهند؟

سواد مالی مردم اروپا؛ چند درصد بزرگسالان مفهوم نرخ تورم و بهره مرکب را درک می‌کنند؟

تورم واقعی مواد غذایی در اروپا: کدام کشورها بیشترین آسیب را از افزایش قیمت مواد غذایی می‌بینند؟