Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بانک مرکزی ایران سکه و شمش طلا می‌فروشد؛ عقب‌نشینی نرخ آزاد دلار و یورو در بازار تهران

بازار تهران
بازار تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قیمت سکه طلا در بازار تهران همزمان با کاهش نرخ آزاد دلار آمریکا و اعلام سیاست جدید بانک مرکزی ایران مبنی بر افزایش عرضه سکه و شمش طلا کاهش یافت.

آگهی

قیمت دلار در بازار آزاد تهران پس از آن که روز شنبه برای نخستین بار در سه ماه گذشته از مرز ۵۳ هزار تومان عبور کرد، در جریان داد و ستدهای روز یکشنبه تا ۵۲ هزار و ۶۵۰ تومان پایین آمد. هر یورو نیز ۴۵۰ تومان پایین آمد و ۵۷ هزار و ۷۰۰ معامله شد.

با وجود کاهش ۰.۷ درصدی نرخ آزاد ارز، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا موسوم به طرح امامی روز یکشنبه ۵.۴ درصد پایین آمد. بدین ترتیب، بهای هر قطعه تمام سکه طلا با افت یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی از ۳۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. 

افت قیمتِ فراتر از نرخ کاهش قیمت دلار موجب شد تا حباب قیمتی تمام سکه طلا ۲ میلیون تومان تخلیه شود و به حدود ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برسد.

این تخلیه حباب در شرایطی رخ داد که بانک مرکزی ایران اعلام کرد که تمام سکه‌هایی بدون تاریخ و با طرح جدید ضرب کرده است.

محمدرضا فرزین، رئیس بانک مرکزی نیز روز یکشنبه اعلام کرد که از امروز عرضه طلا به بازار افزایش می‌یابد و این افزایش عرضه از طریق ضرب سکه‌های جدید و عرضه سکه‌های قبلی انجام می‌شود. گفته می‌شود سکه‌های جدید ضرب شده فاقد تاریخ هستند.

در همین حال، علی سعیدی، مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران، هم از عرضه شمش طلا در این مرکز خبر داد. به گفته او عرضه شمش‌های یک کیلویی به شکل حراج حضوری از روز چهارشنبه (۲۷ دی) آغاز می‌شود. 

قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در مبادلات روز یکشنبه بازار تهران ۳۵۸ هزار تومان (معادل ۱.۳۵ درصد) کاهش یافت و به دو میلیون و ۶۵۶ هزار تومان رسید. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

نرخ دلار در بازار آزاد تهران پس از آن در ۲۹ آذر ماه گذشته ۴۹ هزار و ۸۰۰  رسید که پایین‌ترین قیمت از ۱۵ مهر ماه بود، سیر صعودی به خود گرفته است. همین امر موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز در بازار تهران تا مرز ۳۴ میلیون تومان پیشروی کند. 

بانک مرکزی ایران در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی نیز در پی بروز التهاب در بازار ارز و طلا دست به پیش فروش ۷.۶ میلیون قطعه سکه از طریق بانک ملی و بانک کارگشایی زد؛ اقدامی که حامیان ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، از آن به عنوان «حراج ۶۲ تن از ذخایر طلای کشور» یاد می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا پشتوانه طلا داشتن همچنان اهمیت دارد؟ کدام کشورها بیشترین ذخایر طلا را در اختیار دارند؟

۲۵ سالگی یورو؛ ارز واحد چگونه اروپا را تغییر داد؟

رکوردشکنی یورو در سال ۱۴۰۲؛ سکه طلا مرز ۳۴ میلیون تومان را رد کرد