Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بندبازی اوپک پلاس در میان اختلاف روسیه و آمریکا؛ روز موعود جو بایدن فرا می‌رسد؟

مقر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین
مقر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزرای نفت کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس روز چهارشنبه و برای نخستین بار پس از سفر اخیر رئیس جمهوری ایالات متحده به عربستان سعودی با هدف تعیین استراتژی جدید خود در بازار نفت گردهم می‌آیند؛ نشستی که به این سوال پاسخ خواهد داد که آیا سفر او موفقیت‌آمیز بوده یا خیر؟

آگهی

وزرای نفت کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس روز چهارشنبه و برای نخستین بار پس از سفر اخیر رئیس جمهوری ایالات متحده به عربستان سعودی با هدف تعیین استراتژی جدید خود در بازار نفت گردهم می‌آیند؛ نشستی که در نهایت به سوال پاسخ خواهد داد که آیا تحت تاثیر مذاکره جو بایدن با عربستان سعودی و امارات عربی متحده، اوپک پلاس برای آرام کردن قیمت‌های فزاینده نفت خام تلاش بیشتری خواهد کرد؟

سیزده عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به رهبری عربستان سعودی و ده شریک آنها به رهبری روسیه بر سر دوراهی قرار دارند. پس از تصمیم آنها مبنی بر کاهش بیش از ۹ میلیون بشکه‌‌ای در آوریل ۲۰۲۰ برای مقابله با کاهش تقاضای مرتبط با همه‌گیری، این ائتلاف حداقل بر روی کاغذ به سطح تولید خود در دوره پیش از همه‌گیری کرونا نزدیک شده است.

بنابراین در نشست روز چهارشنبه آنها باید در مورد برنامه تولید خود در آینده تصمیم‌گیری کنند. هر چند تا پیش از آن اکثر آنها با توجه به سطح بالای قیمت جهانی نفت تمایلی به افزایش پرهزینه و کم‌صرفه سطح تولید خود نداشتند ولی اکنون برای اجرای این سناریو تحت فشار واشنگتن قرار دارند.

پس از سفر اخیر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به عربستان سعودی که به باور بسیاری از تحلیلگران یکی از اهداف آن متقاعد کردن ریاض برای افزایش تولید نفت و کمک به کاهش قیمت طلای سیاه بود، نتیجه نشست آتی اوپک پلاس مشخص خواهد کرد که آیا او در این امر موفق بوده است یا خیر.

آقای بایدن پس از دیدارهای دوجانبه با رهبران عربستان سعودی که در اواسط ژوئیه انجام شد، گفته بود: «من هر کاری از دستم بر می‌آید انجام می‌دهم تا عرضه نفت را افزایش دهم.» او سپس تصریح کرد که نتایج عملی این مذاکرات «تا دو هفته آینده» در بازار نفت قابل مشاهده نخواهد بود. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی او نیز همان زمان به خبرنگاران گفت که هر اقدامی برای افزایش تولید نفت «در چارچوب تصمیمات نشست آتی اوپک پلاس انجام خواهد شد.»

بر این اساس، به نظر می‌رسد که دولت ایالات متحده منتظر انتشار اخبار خوشی از نتیجه نشست روز چهارشنبه اوپک پلاس است. اخباری که می‌تواند برگ برنده جو بایدن برای جلب رضایت افکار عمومی نگران از تورم فزاینده در آستانه انتخابات میاندوره‌ای کنگره باشد و قدری از نگرانی دموکرات‌ها را برای از دست دادن اکثریت نسبی‌شان بکاهد.

اما مساله اینجاست که اوپک پلاس برای تصویب سیاست افزایش تولید ناگزیر به جلب اتفاق آرای اعضای خود است و به همین دلیل چاره‌ای جز لحاظ منافع مسکو ندارد؛ منافعی که در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در تضاد به منافع آمریکا قرار گرفته است. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

بنابراین اوپک پلاس ناچار به بندبازی در میان تضاد منافع مسکو و واشنگتن است تا از یک سو، همراهی مسکو را با سیاست‌های خود تضمین کند و از سوی دیگر تلاش‌های اخیر برای بهبود روابط واشنگتن و ریاض نقش بر آب نشود. برخی تحلیلگران معتقدند که در چنین شرایطی احتمال دارد اوپک پلاس پس از نشستی طولانی‌تر از نشست‌های اخیر خود، در مورد افزایش تولید نفت به توافق برسد، توافقی که با توجه به این که طی ماه‌های اخیر برخی اعضای آن در پوشش سهمیه‌های تولید تعیین شده موفق نبوده‌اند، چندان با استقبال بازار مواجه نشود و تاثیر معناداری بر قیمت نداشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بایدن همسو با کنگره در پی تجدید نظر در روابط با عربستان است

آیا سفر بایدن به عربستان بر قیمت نفت و سقوط ارزش یورو در برابر دلار تاثیرگذار بود؟

شوک مثبت ترور ترامپ به بازارهای مالی؛ ارزهای دیجیتال به استقبال شکست بایدن رفتند