Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بازی‌های مدیترانه‌ای اوران الجزایر: از مراسم افتتاحیه تا دهکده بازی‌ها

بازی‌های مدیترانه‌ای اوران الجزایر: از مراسم افتتاحیه تا دهکده بازی‌ها
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Cinzia Rizzi
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نوزدهمین دوره بازی‌های مدیترانه‌ای در اوران الجزایر از ۲۵ ژوئن آغاز شده‌است. این بازی‌ها، رویدادی چندرشته‌ای است که در آن بیش از ۳هزار ورزشکار از ۲۶ کشور منطقه مدیترانه به رقابت می‌پردازند.

آگهی

پرده‌ها در اوران کنار می‌روند و نوزدهمین دوره بازی‌های مدیترانه‌ای اوران آغاز می‌شود. این بازی‌ها که از ۲۵ ژوئن شروع شده‌اند، رویدادی چندرشته‌ای است که در آن بیش از ۳هزار ورزشکار از ۲۶ کشور منطقه مدیترانه به رقابت می‌پردازند. مراسم افتتاحیه در یک شب تابستانی در ورزشگاه المپیک اوران، دومین شهر بزرگ الجزایر برگزار شد. این مراسم میزبان ۴۰هزار تماشاگر خوش‌شانسی بود که توانستند در این ورزشگاه، افتتاحیه را از نزدیک تماشا کنند.

با این‌ حال، ده‌ها هزار نفر برای شرکت در این مراسم به خیابان‌ها رفتند و به میهمانان آفریقایی و اروپایی به شیوه الجزایری خوش‌آمد گفتند.

یکی از شرکت‌کنندگان در این مراسم می‌گوید: «من اهل اوران هستم اما در ورشو زندگی می‌کنم و فقط برای دیدن این بازی‌ها از لهستان به اینجا آمدم.» زن جوانی که برای استقبال از مهمانان به خیابان آمده است می‌گوید: «میزبانی از بازی‌های مدیترانه‌ای اتفاق فوق‌العاده‌ای ایست. این اتفاق برای ما اهالی اوران و برای الجزایر باعث افتخار است. »

مراسم افتتاحیه باشکوه

پس از ۴۷ سال، بازی‌های مدیترانه ای دوباره به الجزایر بازگشته است. این بازی‌ها اولین بار در این کشور در سال ۱۹۷۵ در شهر الجزیره، پایتخت الجزایر، برگزار شد. به همین خاطر، مراسم افتتاحیه باشکوهی باحضور صدها هنرمند، موسیقی‌دان و رقصنده برپا شد. تم اصلی این برنامه دوساعته الجزایر بود و در طراحی آن سعی شده بود از موضوعاتی همچون مناظر، تاریخ و همچنین تاثیر الجزایر بر منطقه مدیترانه استفاده شود. 

تیم‌های ۲۶ کشور شرکت کننده در فضایی شاد و پرهیجان رژه افتتاحیه مراسم را انجام دادند. حضور هر تیم با تشویق و انفجار شادی تماشاگران همراه بود. برحسب سنت و به خاطر این که بازی‌های المپیک از یونان آغاز شده است، نخستین تیمی که رژه خود را با حمل مشعل المپیک آغاز کرد، یونان بود و بقیه تیم‌ها هم پس از آن رژه خود را ورزشگاه انجام دادند. 

در آخر، تیم الجزایر در میان تشویق گرم ایستاده تماشاگران خانگی در ورزشگاه رژه رفتند. در میان ورزشکاران، ایمان خلیف، پرچمدار تیم الجزایر و نایب قهرمان رقابت‌های جهانی بوکس در دسته سبک وزن بود. او که الهام‌بخش و افتخار نسل جوان ورزشکاران است، جایگاه خود را در تاریخ ورزش بوکس زنان کشورش بدست آورده است. در ماه می سال ۲۰۲۲، او به عنوان نخستین زن الجزایری در فینال مسابقات قهرمانی جهان شرکت کرد. 

درست است که ورزشکاران از ایتالیا، اسپانیا، مصر، تونس و … به اینجا آمده اند، اما ما واقعا فکر می کنیم همه مان هم وطنیم
ایمان خلیف
نایب قهرمان مسابقات بوکس زنان جهان

ایمان خلیفه، ورزشکار ۲۳ ساله می‌گوید: «بسیار خوشحال و مفتخرم که کشورم میزبان بازی‌های مدیترانه است. می توانم به شما بگویم که همه حوزه مدیترانه در کشور من است. به عنوان ورزشکار، همه ما یک خانواده ایم. درست است که ورزشکاران از ایتالیا، اسپانیا، مصر، تونس و … به اینجا آمده اند، اما ما واقعا فکر می کنیم همه مان هم وطنیم. »

بازی‌های اتحاد

شعار این بازی ها اتحاد است. اتحادی که سه قاره آفریقا، آسیا و اروپا را گرد هم آورده‌است. بازی‌های مدیترانه‌ای که دومین رقابت‌های چندرشته‌ای پس از المپیک به حساب می آید، محلی است که فرهنگ‌ها، مذاهب و زبان‌های گوناگون گردهم می‌آیند.

دیوید تیزانو، دبیر کمیته بین‌المللی بازی‌های مدیترانه‌ای براین باورست که نکته مهم در این رقابت‌ها اشتراک‌گذاری است.

او می‌گوید: « تنوع بسیاری در مردم مدیترانه وجود دارد اما همچنین وحدتی نیز میانشان هست و ورزش رشته‌ قرمزی ایست که جوانان را متحد می‌کند. پس ارزش‌های مهمی که ارکان اصلی جنبش ورزشی هستند عبارتند از: باهم بودن، تلاش برای شناخت فرهنگ‌های جدید، آمیختن با فرهنگ‌های دیگر و درک این موضوع که هیچ‌کس مالک جهان نیست و همه چیز حول ما می گردد، اما جهان‌های زیادی وجود دارد و هرکس جهان خود را دارد. همه ما باید تلاش کنیم که این جهان‌ها را باهم ادغام کنیم. »

محل ملاقات

ورزشکاران در دهکده‌ای مدیترانه‌ای که برای این رویداد در زمینی به مساحت ۳۹ هکتار و در چند کیلوتری خارج اوران ساخته شده است برای ۱۲ روز گردهم می‌آیند. در داخل دهکده آنها در مناطق اختصاص یافته به استراحت، غذا خوردن و تمرین می پردازند. هر کشور ساختمان ویژه خود را دارد، اما در بیرون ساختمان‌ها و هنگام عبور از خیابان‌ها ورزشکاران می توانند با وجود فرهنگ‌ها و سنت‌های متفاوت با هم ارتباط و برقرار کنند. 

لوئیجی بوسا، کاراتکا و پرچمدار تیم ایتالیا و قهرمان المپیک ۲۰۲۰ توکیو، می‌گوید: « در روز مسابقه، همه ما می خواهیم برنده شویم، اما پیروزی واقعی این است که در آخر یکدیگر را در آغوش می‌گیریم و به هم احترام می‌گذاریم. چون روزی زندگی ورزشی به پایان می‌رسد اما ارتباطات انسانی که با حریفانمان می‌سازیم برای ما باقی می‌ماند و این درست همان چیزی است که ما باید برای نسل آینده به یادگار بگذاریم. »

رضایت پیشتازان

این رویداد ورزشی در ۳۷ مکان برگزار می شود که در سطح شهر و پیرامون آن پراکنده‌اند. بعضی از این مکان‌ها، جدید و برخی دیگر برای این رقابت‌ها و تمرین‌های آماده سازی، بازسازی شده‌اند. کار آماده‌سازی و ساخت این بناها برای این بازی‌ها سال‌ها به طول انجامید اما همه، مخصوصا پیشتازان این رقابت‌ها، از نتیجه رضایت دارند.

برای مثال، لوکا باسیک، والیبالیست و پرچمدار تیم فرانسه می گوید: « البته که برگزاری این رویداد با باقی رقابت‌هایی که در آنها شرکت کرده‌ایم متفاوت است، اما ما اکنون از همه‌چیز کاملا رضایت داریم. ما مشتاقیم همه چیز را کشف کنیم و از آن لذت ببریم. وظیفه ما سرگرم کردن مردم از طریق ورزش است. » 

بازی‌های مدیترانه ای تا ۶ ژوئیه در اوران الجزایر ادامه دارد.

خبرنگار • Farhad Mirmohammadsadeghi

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

الجزایر چگونه از توسعه انسانی برای رشد اقتصادی بهره می‌گیرد؟