Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قزاقستان سی سال پس از استقلال؛ توسعه دیجیتال خدمات عمومی

قزاقستان سی سال پس از استقلال؛ توسعه دیجیتال خدمات عمومی
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Ekaterina Anisimovaیورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در آخرین نظرسنجی دولت الکترونیک سازمان ملل در سال ۲۰۲۰، قزاقستان از نظر توسعه دولت الکترونیک در رتبه ۲۹ قرار گرفت، در حالی که این جمهوری از نظر کیفیت خدمات آنلاین رتبه یاذرهم را کسب کرد.

آگهی

قزاقستان سی امین سال استقلالش را جشن می گیرد. کنفرانس بین المللی «رهبری، ثبات، پیشرفت» با حضور سیاستمداران مشهور و کارشناسان بین المللی در نورسلطان برگزار شد. تمرکز بر تجربه موفق دولت سازی قزاقستان مستقل و دستاوردهای جمهوری در این مدت بود.

سه دهه استقلال، دوره پیشرفت اقتصادی و توسعه پایدار برای قزاقستان بوده است. این سالگرد با اصلاحات سیاسی، تسریع توسعه اقتصادی و بهبود کیفیت زندگی از طریق استفاده از فن‌آوری‌های دیجیتال مشخص شده است.

در آخرین نظرسنجی دولت الکترونیک سازمان ملل در سال ۲۰۲۰، قزاقستان از نظر توسعه دولت الکترونیک در رتبه ۲۹ قرار گرفت، در حالی که این جمهوری از نظر کیفیت خدمات آنلاین رتبه یازدهم را کسب کرد. این مطالعه هر دو سال یکبار انجام می شود و ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل را ارزیابی می کند. این رتبه یکی از شاخص های کلیدی توسعه جامعه اطلاعاتی در میان کشورهای جهان است.

امروز قزاقستان وارد مرحله جدیدی از دیجیتالی شدن می شود: بازسازی برای متناسب سازی با شرایط زندگی شهروندان. همانطور که وزیر دیجیتالی ساذی می گوید، کشور از «کمیت به کیفیت» در حال حرکت است و هدف آن ایجاد یک مدل چند پلتفرمی برای خدمات عمومی است، مدلی که در آن مردم از طریق پلتفرم ها و برنامه‌های دیجیتال مختلف با دولت در تماس باشند.

باگدات موسین، وزیر توسعه دیجیتال، نوآوری و صنعت هوافضا قزاقستان می گوید: «تحول دیجیتال باید به وضعیتی منجر شود که تعامل با ما یعنی دولت راحت باشد. اما ما خود را در اولویت قرار نمی دهیم، بلکه فردی را که نیاز به خدماتی مشخص از جمله حمل و نقل، خرید ملک و غیره دارد را در اولویت قرار می دهیم. ما باید به تدریج با تمامی موقعیت های زندگی افراد سازگار شویم.»

اکنون بیش از ۹۰ درصد خدمات عمومی در قزاقستان به صورت دیجیتالی در دسترس است و حدود ۱۱ میلیون نفر از آنها استفاده می کنند. با این حال موفقیت‌های بیشتر در عرصه دیجیتال ممکن است به دلیل کمبود پرسنل متخصص در فن‌اوری اطلاعات کند شود.

باگدات موسین می افزاید: «برای یک بخش قوی فن‌آوری اطلاعات، اساسی ترین نیاز، سرمایه انسانی است زیرا برای مثال برای تولید بنزین به نفت نیاز دارید. به همین دلیل یکی از اهداف اصلی ما برای چهار سال آینده آموزش صد هزار متخصص فن‌آوری اطلاعات است.»

در همین حال، در دانشگاه نظربایف، کار روی هوش مصنوعی و رباتیک به شدت ادامه دارد. دانشمندان جوان در حال نوشتن اپلیکیشن ها و الگوریتم‌ها، آموزش روبات ها و مطالعه واقعیت مجازی هستند. هدف این است که روبات ها و انسان‌ها تا حد امکان با خیال راحت با هم کار کنند.

ژانات ماخاتایوا، دانشجوی دکترا در رانشگاه نظربایف می گوید: «این اپلیکیشن مورد نیاز است تا انسان بتواند بداند در کدام ناحیه تعامل با ربات امن است و در کدام ناحیه خطرناک. در اینجا می بینیم که منطقه قرمز خطرناک است و منطقه سبز امن. بنابراین فرد اطلاعات بیشتری در مورد اینکه ربات در کجا حرکت می کند، با چه سرعتی حرکت می کند و نحوه کار با ربات چگونه است، ‍پیدا می کند.»

امروزه همزیستی علم و فناوری یکی از ویژگی های اصلی توسعه هر بخش اقتصاد است. قزاقستان برای مثال در حال تجربه رشد انفجاری در بازارهایی است که نوآوری برای آنها بخش کلیدی استراتژی تجاری است.

کایرات کلیمبتوف، رئیس آژانس برنامه ریزی استراتژیک و اصلاحات قزاقستان می گوید: «یکی از پلتفرم‌ها، بعنوان مثال در تجارت ما که احتمالا مهمترین است& پلتفرم کاسپی نام دارد. حدود ۱۱ تا ۱۲ میلیون نفر از آن استفاده می کنند. در این پلتفرم خدمات پرداخت ارائه می شود و کل جمعیت قزاقستان از آن استفاده می کنند.»

سال گذشته، شرکت مالی کاسپی با موفقیت عرضه اولیه سهامش را در بورس لندن به انجام رساند و به گرانترین شرکت خصوصی در قزاقستان بدل شد. امروزه این غول فن‌آوری است که سه پلتفرم را اداره می کند: بازار فروش، پلتفرم فین تک و سیستم پرداخت.

یکی دیگر از حوزه های اقتصاد دیجیتال قزاقستان، توسعه صنعت ارزهای دیجیتال در این کشور است.

پس از ایالات متحده، قزاقستان دومین استخراج کننده بزرگ بیت کوین در جهان است. طیق اعلام دانشگاه کمبریج، سهم قزاقستان از کل شبکه بیت کوین ۱۸.۱۰ درصد است.

اسماعیل سالزانف، رئیس انجمن بلاکچین قزاقستان می گوید: «فن‌آوری بلاکچین و استخراج دیجیتال به قزاقستان توانایی جذب مستقیم میلیارد‌ها دلار سرمایه سرمایه گذاران بین‌المللی، ایجاد دهها هزار شغل با مهارت بالا و پرداخت درآمدهای مالیاتی جدید به دولت و جذب فن‌آوری های جدید را می دهد.

قزاقستان در سالهای استقلال توانست ۳۷۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذب کند. این مقدار به اقتصاد قزاقستان اجازه می دهد تا یکی از پویاترین اقتصادهای آسیای مرکزی در فضای پس از شوروی باقی بماند.

هم‌رسانی این مطلب