تجارت در آنگولا؛ مزرعه عظیمی که در دوران کرونا به‌راه افتاد و ثمر داد

تجارت در آنگولا؛ مزرعه عظیمی که در دوران کرونا به‌راه افتاد و ثمر داد
Copyright euronews
نگارش از Serge Rombiیورنیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«میوهٔ آنگولا در آیندهٔ نزدیک شناخته می‌شود چون با استانداردهای بین‌المللی سازگار است.»

آگهی

در این برنامه خواهیم دید که چطور یک شرکت کشاورزی توانسته ظرف چند ماه مزرعه‌ای برای صادرات محصول به‌خارج راه‌اندازی کند، و با وجود بیماری همه‌گیر موفق شده است.

همه‌گیری جهانی به اقتصاد بسیاری ازکشورها آسیب رسانده اما در آنگولا دست‌کم کشاورزی در حال شکوفایی است.

ژائو ماسده، مدیر شرکت نوواگرولیدر، در پورتوآمبووین، بیش از ۵۰۰ هکتار زمین را تسطیح کرده‌ و حدود ۴۰۰ هکتار آن زیر کشت گسترده برده است.

یک زمین وسیع در استان کوانزا سول، در جنوب لواندا، ‌پایتخت این کشور تا سال گذشته به‌کلی خالی و بایر بود. این زمین ۱۰ هزار هکتاری خاک حاصلخیزی دارد و آب‌وهوای مناسب این منطقه، قابلیت کشاورزی آن را بیشتر هم کرده است.

نوواگرولیدر روی این زمین سرمایه‌گذاری کرد و طی شش ماه، اولین محصول آماده برداشت بود؛ و همهٔ این‌ها در دوران همه‌گیری جهانی انجام شد.

او می‌گوید گرچه کووید-۱۹ روی بعضی مسائل تأثیر گذاشته، اما مانع اجرای طرح آنها نشده است. آنها اینجا کدو و گوجه، و هندوانه و طالبی کاشته‌اند و بناست انگور و انبه و خیلی محصولات دیگر هم به‌اینها اضافه شود.

یورونیوز
مزرعه‌ هندوانه در آنگولایورونیوز

کشاورزی یکی از صنایعی است که بناست به اقتصاد آنگولا تنوع ‌ببخشد. همه‌گیری کرونا تولیدات داخلی آنگولا را بیشتر کرده و در نتیجه این کشور در برابر نوسانات قیمت نفت مقاوم‌تر شده است.

ساکنان محلی مدتها منتظر راه‌اندازی این مزرعه تازه بودند. اما مشکل اصلی مسیر دسترسی بوده که سرانجام به همت یک تاجر کارآفرین حل شده است.

این تاجر همان ژائو ماسدو، رئيس نوواگرولیدر است که به همت و هزینهٔ خودش ۲۵ کیلومتر را تا اینجا جاده کشیده است. با راه‌اندازی مزرعهٔ نوواگرولیدر، علاوه بر آبرسانی به مردم منطقه اشتغال‌زایی هم انجام شده است.

مزرعهٔ کوواندو حالا ۴۰۰ نفر کارگر دارد و بناست که با توسعهٔ طرح کشاورزی، این تعداد به ۱۵۰۰ نفر هم برسد. آلدنیسیو لینو، مدیر تولید مزرعهٔ کواندو که در بزرگترین منطقهٔ صادرات میوهٔ برزیل کار کرده، معتقد است که این منطقه قابلیت عظیمی دارد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آلدنیسیو می‌گوید: «میوهٔ آنگولا هنوز ناشناخته است. اما در آیندهٔ نزدیک ارزش آن رشد می‌کند، چون این کشور میوهٔ خوبی دارد که با استانداردهای بین‌المللی سازگار است. آنچه کم دارند اسم‌ورسم و سابقه تولید است، اما مردم کم‌کم میوهٔ آنگولا را خواهند شناخت.»

گردانندگان این مزرعه بسیار امیدوارند که دنیا بتواند طعم میوه‌های اینجا را بچشد. شرکت پشتیبان فروش اینجا، به پرتغال و اسپانیا میوه صادر می‌کند و به بازار کشورهایی نظیر ایتالیا، لهستان و نامیبیا هم نظر دارد.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

تجارت در آنگولا؛ تاریخ و زیبایی طبیعی درکنار پتانسیل فراوان اقتصادی در انرژی، کشاورزی و گردشگری

تجارت در آنگولا؛ خصوصی سازی بندر لوبیتو راهی برای جذب سرمایه

سیاحت در آنگولا؛ گردش با ماشین، از دل کوه و دشت تا ساحل دریا