Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تجارت در آنگولا؛ شیوع کرونا و گسترش دیجیتالی شدن کسب و کارها

تجارت در آنگولا؛ شیوع کرونا و گسترش دیجیتالی شدن کسب و کارها
Copyright 
Copyright 
نگارش از Serge Rombiیورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پدرو بیرآوو: « ما در شرایط کنونی در آنگولا کاملا آماده‌ایم زیرا همه اطلاعات در حال حاضر آنلاین شده است. بنابراین مردم نیازی ندارند به داروخانه‌های مختلف بروند تا یک ماسک یا الکل با چیزهای مرتبط با وضعیت شیوع کرونا تهیه کنند.»

آگهی

در این قسمت از برنامه تجارت در آنگولا نگاهی می کنیم به تاثیر شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر تقویت روند دیجیتالی شدن کسب و کارها در آنگولا و با پلتفرمی آشنا می شوید که در چالش اتصال اقتصاد غیر رسمی به دنیای دیجیتال موفق بوده است.

این پلتفرم‌های دیجیتال خیلی خوب کار می کند و در خدمت رشد اقتصادی کشور در این شرایط جدید است.

پدرو بیرآوو، مدیر عامل شرکت Appy Saúde  با پرو‌ژه‌هایش رویکرد بیماران را به بخش بهداشت، پزشکان، بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها تغییر داده‌ است. 

پدرو می گوید: «پلتفرم ما  کاملا پاسخگوی شرایط کنونی با وجود بیماری کووید است. نه فقط در آنگولا که در سراسر جهان، موجودی زیادی در انبار داردوخانه ها وجود داشت. مردم به داروخانه‌ها و مراکز بهداشتی می رفتند تا دارو و کمک دریافت کنند اما پیدا نمی کردند و مجبور بودند به جاهای مختلف سر بزنند. الان در آنگولا ما آماده هستیم. زیرا همه اطلاعات در حال حاضر آنلاین شده است. بنابراین مردم نیازی ندارند به داروخانه‌های مختلف بروند تا یک ماسک یا الکل با چیزهای مرتبط با وضعیت کنونی را پیدا کنند.»

پدرو درباره توسعه خدمات شرکتش می افزاید: «کاری که در حال حاضر انجام می دهیم امکان اتصال مردم به پزشک‌ها و کلینیک‌ها، بصورت آنلاین است تا همه چیز به صورت یک کل یکپارچه درآید. ما با داروخانه‌ها، با پزشکان و شرکت‌های بیمه کار می کنیم. ما در اصل این اکوسیستم را ساخته‌ایم که به بیماران اجازه می دهد همه چیز را در یک سیستم یکپارچه در دسترس داشته باشد.»

یک مثال دیگر برای اینکه بخوبی درک کنیم که چرا دیجیتالی کردن در این شرایط پاسخگوی نیازهای ماست. این گزارش که در ویدیو می بینید توسط تیم ما در «لوآندا» ساخته شده که در آن یک استارت آپ (شرکت نوپا) موفق شده است اقتصاد غیررسمی را به سیستم دیجیتال وصل کند.

در بازاری در لواندا، فروشندگان کوچک روز به روز از یک پلتفرم دیجیتال برای خرید و تحویل میوه‌ها و سبزیجاتشان استفاده می کنند. این سرویس چند سالی است که وجود دارد اما در جریان شیوع کرونا رشید بسیار چشمگیری داشته است.

ژرالدین ژرالدو، مدیر عامل شرکت Roque Online می گوید: «در سال ۲۰۱۹، تمرکز ما روی اتصال بازارهای غیر رسمی به مصرف کنندگان بود. آنچه در سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد، شیوع کرونا‌ است که باعث رشد سریع فعالیت‌های ما در دیگر بخش‌ها شد. ما در حال حاضر کارهای زیادی برای تامین بازارها انجام می دهیم که به معنای آن است که فروشندگان بازارهای غیر رسمی بیشتر از سیستم دیجیتال ما استفاده می کنند تا بتوانند به تامین کنندگان محصولات مورد نیازشان وصل شوند و موجودی شان را ذخیره کنند.»

برای فروشندگان، خدمات ژرالدین موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه می شود زیرا این سیستم دیجیتال است که محصولات را فراهم و مسئولیت حمل و نقل را برعهده می گیرد. برای فروشندگان، خدمات ژرالدین باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه می شود زیرا این سیستم دیجیتال منبع تامین محصولات و حمل و نقل آنهاست.

یک زن فروشنده در این بازار می گوید: «ما برای انجام خریدهایمان راه دوری می رفتیم و کرایه تاکسی خیلی گران بود. امروز دیگر اینطور نیست. ما تقاضایمان را ثبت می کنیم و آنها مستقیما محصولات خوبی در خانه به ما تحویل می دهند. اگر مشکلی وجود داشته باشد می توانیم محصولات را پس بدهیم.»

این سیستم در لواندا و البته در دیگر شهرهای سراسر کشور به خوبی کار می کند. بطوری که ژرالدین و تیمش به لطف همکاری با دو بانک تجاری در آنگولا خدمات تازه‌ای به اجرا گذاشته‌اند.

ژرالدین ژرالدو می افزاید: «ما درباره مسائل اصلی صحبت می کنیم. درباره حساب بانکی، بیمه محصولات و همه انواع خدمات مالی که به هر یکی از این فروشندگان امکان می دهد که بتوانند بطور موثری در اقتصاد مشارکت کنند، پس‌اندازهای خود را بهتر مدیریت کنند و تجارت‌شان بهتر دیده شود.»

حجم پولی این اقتصاد بسیار مهم است زیرا در آنگولا مانند بسیاری از کشورهای آفریقایی بخش غیررسمی یکی از ارکان اقتصاد است.

ژرالدین ژرالدو درباره این موضوع می گوید: «بازار مصرف آنگولا یک بازار ۴۰ میلیارد دلاری است. این مبلغ گردش مالی سالانه است. بخش غیررسمی هم یک بازار حدود ۳۰ میلیارد دلاری است. بنابراین ما درباره یک اقتصاد واقعا بزرگ صحبت می کنیم که دارای تعداد زیادی بازیگر و میلیون‌ها بازیگر خرد است.»

پدرو بیرآوو، مدیر عامل شرکت Appy Saúde  درباره گسترش دیجیتالی شدن تجارت در جهان می گوید: «ما باید به نوعی دیجیتالی‌تر و جهانی تر شویم، در واقع همه شرکت‌ها در سراسر جهان بر سر یک چیز رقابت می کنند. این شیوه‌ایست که ما فلسفه‌مان را بر اساس آن بنا کرده‌ایم. ما با مردم سراسر جهان کار می کنیم و فکر می کنیم که این در واقع راهی برای داشتن یک رشد پایدار و همچنین یافتن بازارهای جدید است.»

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

تجارت در آنگولا؛ رونق گرفتن مشاغل مرتبط با گردشگری داخلی