Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا نرخ رسمی دلار با وجود افت تقاضا سقوط نمی‌کند؟

چرا نرخ رسمی دلار با وجود افت تقاضا سقوط نمی‌کند؟
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازارساز بانک مرکزی ایران پس از آن که با شروع اسفند ماه نرخ عرضه رسمی دلار را در سامانه صرافی‌های رسمی تحت مدیریت خود به بالای ۱۵ هزار تومان رساند، با شروع هفته کاری جدید نیز در برابر عقب نشینی نرخ فروش دلار از مرز ۱۵ هزار تومان مقاومت کرد.

آگهی

بازارساز بانک مرکزی ایران پس از آن که با شروع اسفند ماه نرخ عرضه رسمی دلار را در سامانه رسمی صرافی‌های به بالای ۱۵ هزار تومان رساند، روز شنبه و با شروع هفته کاری جدید نیز در برابر عقب‌نشینی نرخ فروش دلار از مرز ۱۵ هزار تومان مقاومت کرد.

در حالی که طی اسفندماه نرخ رسمی عرضه دلار توسط شبکه رسمی صرافی‌های تحت مدیریت بانک مرکزی نزدیک به ۱۰۰۰ تومان افزایش یافته، بهای فروش دلار در بازار آزاد تهران حدود ۸۰۰ تومان بالا رفته است. رخدادی که به باور برخی از فعالان بازار ارز ایران به این معناست که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و روند نزولی تقاضای ارز به دلیل لغو سفرهای نوروزی و کند شدن واردات کالا به کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا، بانک مرکزی به دنبال حفظ نرخ ارز در بالاترین سطح ممکن است.

به گفته آنها با وجود این که برخلاف روزهای پایانی سال‌های گذشته، تقاضای ارز در بازار ایران سیر نزولی به خود گرفته، بازارساز بانک مرکزی تلاش دارد تا با عرضه محدود خود مانع از افت محسوس نرخ ارز و کاهش عایدی ریالی خود شود.

البته در مقابل، مقام‌های بانک مرکزی ایران علت عدم افت قیمت ارز به دلیل کاهش تقاضا را تلاش آنها برای حفظ ثبات قیمت دلار می‌دانند. آن چنان که پیشتر نیز رئيس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرده بود که آرامش بازار ارز مهمتر از کاهش نرخ‌هاست.

اما فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد ایران نیز با رد شایعه فروش دلار توسط دولت در بازار آزاد به منظور جبران کسری بودجه خود، گفته بود که اگر هم دولت اقدام به عرضه دلار کند آن را نه در بازار آزاد بلکه در سامانه‌های رسمی انجام می‌دهد. ادعایی که به گفته برخی از فعالان بازار می‌تواند دلیل مقاومت این روزهای بازارساز بانک مرکزی را در برابر افت معنادار قیمت رسمی دلار توضیح دهد.

در چنین شرایطی هر یورو نیز روز شنبه در بازار رسمی و آزاد به ترتیب ۱۶ هزار و ۵۰۰ و ۱۷ هزار و ۳۵۰ تومان فروش فروخته شد و قیمت هر قطعه تمام سکه طلا هم بالای ۶ میلیون تومان باقی ماند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه صعود قیمت طلا؛ نرخ دلار برای دومین بار در سال ۹۹ نزولی شد

بی‌خبری از گشایش‌های ارزی و سقوط قیمت نفت؛ نخستین صعود نرخ ارز در سال ۹۹ رقم خورد

بازگشت ایران به فهرست سیاه FATF چه تبعاتی دارد؟