Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اعلام اولین تورم ماهانه پس از جهش بنزین؛ مرکز آمار ایران: حمل‌و‌نقل ۱۴.۷٪ گران شد

اعلام اولین تورم ماهانه پس از جهش بنزین؛ مرکز آمار ایران: حمل‌و‌نقل ۱۴.۷٪ گران شد
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مرکز آمار ایران با اعلام نخستین نرخ تورم ماهانه پس از ۳ برابر شدن قیمت بنزین در ۲۴ آبان ماه گذشته مدعی شد که سطح عمومی قیمت‌ها در آذرماه ۳.۲ درصد افزایش یافته است.

آگهی

مرکز آمار ایران با اعلام نخستین نرخ تورم ماهانه پس از ۳ برابر شدن قیمت بنزین در ۲۴ آبان ماه گذشته مدعی شد که سطح عمومی قیمت‌ها در آذرماه تنها ۳.۲ درصد افزایش یافته است.

مطابق گزارش مرکز آمار ایران، متوسط بهای خوراکی‌ها و آشامیدنی‌های موجود در سبد مصرفی خانوارهای ایرانی طی یک ماه گذشته ۴.۲ درصد افزایش یافته و در این میان قیمت انواع گوشت شاهد افت قیمت بوده است.

بر پایه این گزارش، بهای متوسط انواع گوشت قرمز و سفید و نیز گوشت ماکیان طی آذرماه گذشته بین ۲.۵ تا ۳ درصد کاهش یافته است. در مقابل طی همین مدت، بهای انواع سبزیجات ۳۲.۳ درصد و هزینه حمل و نقل ۱۴.۷ درصد بالا رفته است.

پیشتر بانک مرکزی ایران وعده داده بود که مجموع اثر تورمی سالانه افزایش ۵۰ درصدی بهای بنزین سهمیه‌ای و ۳ برابر کردن قیمت بنزین آزاد از ۴ درصد فراتر نخواهد رفت.

مرکز آمار ایران همچنین نرخ تورم نقطه‌ای آذر ماه ١٣٩٨ در مقایسه با ماه مشابه سال پیش را ٢٧,٨ درصد اعلام کرد. این بدان معناست که خانوارهای ایرانی طی ماه گذشته به طور میانگین ٢٧.٨ درصد بیشتر از آذر ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند. این نرخ در مقایسه با آبان ماه ٠,٨ واحد درصد افزایش یافته است.

در همین حال گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه یعنی درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به آذر ماه ۱۳۹۸، نسبت به دوره مشابه قبل از آن به ۴۰ درصد رسیده که در مقایسه با آبان ماه ١.١ واحد درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آذر ماه ١٣٩٧ از سوی این مرکز ۱۸ درصد اعلام شده بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیش‌بینی تورم تا ۲۰۲۴؛ توفیق اسرائیل و عربستان، ادامه گرانی در ایران

تفاوت ۵۸ درصدی نرخ تورم در ایلام و فارس؛ قم کمترین گرانی را تجربه کرد

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟