Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تفاوت ۵۸ درصدی نرخ تورم در ایلام و فارس؛ قم کمترین گرانی را تجربه کرد

تفاوت ۵۸ درصدی نرخ تورم در ایلام و فارس؛ قم کمترین گرانی را تجربه کرد
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که مرکز آمار ایران از افزایش ۴۱.۶ درصدی نرخ تورم خانوارهای شهری و روستایی در مرداد ماه گذشته نسبت به ماه مشابه سال پیش خبر داده، فاصله این نرخ در دو استان ایلام و فارس به ۲۰.۲ واحد درصد معادل ۵۸ درصد رسیده است.

آگهی

در حالی که مرکز آمار ایران از افزایش ۴۱.۶ درصدی نرخ تورم خانوارهای شهری و روستایی در مرداد ماه گذشته نسبت به ماه مشابه سال پیش خبر داده، فاصله این نرخ در دو استان ایلام و فارس به ۲۰.۲ واحد درصد، معادل ۵۸ درصد رسیده است.

مطابق اعلام مرکز آمار ایران، خانوارهای این کشور در مرداد ماه گذشته به طور میانگین ۴۱.۶ درصد بیش از مرداد ماه سال ۱۳۹۷ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. این نرخ برای تیرماه گذشته ۴۶ درصد گزارش شده بود.

نرخ تورم نقطه به نقطه مرداد ماه با ثبت رشد ۵۴.۸ درصدی در استان ایلام به بالاترین حد در میان ۳۱ استان کشور رسیده است. در مقابل شاخص تورم نقطه به نقطه مرداد ماه گذشته در استان فارس با ثبت نرخ ۳۴.۶ درصدی، پایین‌ترین رشد را در میان استان‌های کشور داشته است.

بر پایه این گزارش، در مرداد ماه گذشته تعداد ٢١ استان نرخ تورمی بالاتر از میانگین کشوری و تعداد ١٠ استان نرخ تورمی کمتر از متوسط کشوری داشته‌اند.

مرکز آمار ایران همچنین اعلام کرده که نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به مرداد ماه ۱۳۹۸ نیز در ادامه روند صعودی خود به ۴۲.۲ درصد رسیده است. این نرخ در تیر ماه گذشته ۴۰.۴ درصد اعلام شده بود.

توزیع استانی این نرخ نیز نشان می‌دهد که استان قم با ۳۵.۷ درصد کمترین میزان رشد نرخ تورم یکساله را شاهد بود ولی در مقابل بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه با ۵۰.۸ درصد به استان کردستان اختصاص داشته است.

مطابق اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه مناطق روستایی ایران از مناطق شهری بالاتر است، به طوری که نرخ تورم در مناطق روستایی به ۴۶.۶ درصد رسیده که ۵.۲ واحد درصد بیش از مناطق شهری ایران است.

بیشتر بخوانید:سنجش صحت ادعای روحانی؛ آیا تمامی شاخص‌های اقتصادی بهتر شده‌اند؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تورم در روستاهای ۴ استان ایران از ۷۰ درصد گذشت

یکه‌تازی تورم؛ اقلام خوراکی تهرانی‌ها ۸ ماهه ۵۲ درصد گران شد

مجمع تشخیص و مصلحت نظام ایران مخالف لایحه «حجاب و عفاف» است