Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هشدار نسبت به احتمال کمبود مواد غذایی در بریتانیا با خروج از اتحادیه اروپا

 هشدار نسبت به احتمال کمبود مواد غذایی در بریتانیا با خروج از اتحادیه اروپا
Copyright REUTERS/Henry Nicholls
Copyright REUTERS/Henry Nicholls
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«با خروج از اتحادیه اروپا اختلالاتی جدی در تامین مواد غذایی بوجود می‌ آید که برای هفته‌ ها یا ماه‌ ها طول خواهد کشید.»

آگهی

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا آنهم بدن توافق، می‌تواند باعث «کمبود» قابل توجه مواد غذایی در این کشور شود و «اختلالات جدی» را در تامین مایحتاج مردم در این بخش بوجود آورد.

این خبر روز چهارشنبه از سوی تیم ریکروفت، رئیس عملیاتی فدراسیون غذا و نوشیدنی بریتانیا که ۷ هزار شرکت را در این کشور نمایندگی می‌کند، اعلام شد.

آقای ریکروفت گفت: «اگرچه هرگز نگفته‌ایم که با برکسیت مردم بریتانیا از گرسنگی می‌میرند، اما کمبودهایی بوجود خواهد آمد... با خروج از اتحادیه اروپا اختلالاتی جدی در تامین مواد غذایی بوجود می‌آید که برای هفته‌ها یا ماه‌ها طول خواهد کشید. این کمبودها را در چند هفته اول می‌توان تا حدودی به کمک مواد غذایی ذخیره شده جبران کرد، اما پاسخ به نیاز بازار با مواد غذایی تازه ممکن نیست.»

علاوه بر این فدراسیون، برخی از شرکتهای خرده فروشی چندملیتیِ فعال در بریتانیا از جمله شرکت تسکو نیز دربارۀ کمبود مواد غذاییِ تازه هشدار داده‌اند.

از نظر تحلیلگران پس از رسیدن بوریس جانسون به مقام نخست‌وزیری، احتمال خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا بیش از هر زمانی افزایش یافته است. آقای جانسون اعلام کرده است که کشورش این اتحادیه را ۳۱ اکتبر (۹ آبان) ترک خواهد کرد؛ چه با توافق و چه بدون آن.

بریتانیا حدود ۶۰ درصد از مواد غذایی خود را از طریق واردات تامین می‌کند و صنعت مواد غذایی و آشامیدنی، ۱۹ درصد از کل فعالیت‌های بخش تولید را در این کشور دربر می‌گیرد.

به گفته تیم ریکروفت، روز خروج این کشور از اتحادیه اروپا یعنی ۳۱ اکتبر، احتمالا بدترین روز برای فعالان بخش تامین مواد غذایی بریتانیا خواهد بود. بیش از ۴۵۰ هزار نفر در این بخش مشغول به کارند و این افراد برکسیت را بزرگترین چالش خود از زمان جنگ جهانی دوم به این‌سو می‌دانند.

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که در صورت خروج بدون توافق، بلافاصله در مرزهای زمینی و دریایی و هوایی خود با بریتانیا، کنترل‌های گمرکی و بازرسی‌های ایمنی مواد غذایی، همچنین کنترل بر ورود و خروج محصولات غذایی مطابق با استانداردهای اروپا را به اجرا خواهد گذاشت. این کار باعث می‌شود که مواد غذایی فاسد شدنی مانند میوه و سبزیجات برای مدتی طولانی در پشت مرزها باقی بمانند.

مشکل از آن رو برای بریتانیایی‌ها جدی است که در زمانی کوتاه پس از اجرایی شدن برکسیت نیز سال جدید میلادی آغاز می‌شود و پس از جشن‌های کریسمس که بطور معمول میزان مصرف مواد غذایی بالاست، زمستان فرا می‌رسد.

به این ترتیب وابستگی بریتانیا به مواد غذاییِ وارداتی بیش از هر زمانی افزایش خواهد یافت؛ حتی پیش‌بینی می‌شود در چند ماه اول پس از برکسیت، قیمت برخی اقلام مواد غذایی افزایش یابد.

تیم ریکروفت می‌گوید که فعالان بخش مواد غذایی از هم اکنون در تلاش برای کاستن از اثرات منفی برکسیت بدون توافق هستند اما تخمین زده می‌شود که هزینۀ آماده سازی‌ها برای خروج بدون توافق از جمله گسترش فضای انبارها و استفاده از توزیع کنندگان جدید، همچنین هزینۀ ضرر ناشی از اتلاف بخشی از مواد غذایی در مرزها هر هفته حدود ۱۰۰ میلیون پوند باشد.

سه سال پس از آغاز بحث‌های خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، هنوز هیچ چیز دربارۀ چگونگی خروج روشن نیست؛ ابهامی که فعالان بخش‌های اقتصادی را دچار سردرگمی بزرگی کرده است.

پیش از این زمانی که صحبت از خروج این کشور از اتحادیه اروپا در ماههای مارس و آوریل مطرح بود، سوپرمارکتها و خرده فروشان بریتانیا میلیون‌ها پوند را صرف تهیه و انبار مواد غذایی کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی ترزا می با احزاب ایرلند شمالی برای بازسازی دولت منطقه‌ای

بن‌بست برکسیت؛ پیشنهاد دو سناریو از سوی اتحادیه اروپا و موافقت ترزا می

۱۰ شغل پردرآمد فرانسه در سال ۲۰۲۴؛ رئیس‌جمهوری و نمایندگان مجلس آن چقدر حقوق می‌گیرند؟