Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

همزمان با معارفه رئیس جدید بانک مرکزی قیمت سکه رکورد زد

همزمان با معارفه رئیس جدید بانک مرکزی قیمت سکه رکورد زد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قیمت سکه امامی روز شنبه از مرز سه میلیون و هفتصد هزار تومان عبور کرد. روز شنبه همچنین قیمت دلار در بازار آزاد ۹۴۸۰ تومان و یورو تا ۱۱.۱۲۸ تومان نیز معامله شد.

آگهی

روز شنبه همزمان با معارفه عبدالناصر همتی رئیس جدید بانک مرکزی، قیمت سکه امامی از مرز سه میلیون و هفتصد هزار تومان عبور کرد. رکوردی تازه برای قیمت سکه که در روزهای گذشته تقریبا هر روز در مسیری صعودی حرکت کرده است. برخی منابع قیمت سکه امامی را تا سه میلیون و هفتصد و پنجاه و پنج هزار تومان هم ذکر کرده اند.

روز شنبه قیمت دلار در بازار آزاد ۹۴۸۰ تومان و یورو تا ۱۱.۱۲۸ تومان نیز معامله شد.

همچنین در روز معارفه رئیس جدید بانک مرکزی خبری منتشر شد که شورای پول و اعتبار تصمیم گرفته است ارز پتروشیمی ها و کالاهای صادراتی از این به بعد در بازار ثانویه عرضه و بر اساس توافق بین عرضه کننده و خریدار تعیین شود. انتشار این خبر باعث شروع طوفانی بازار بورس تهران شد و در پایان روز شاخص کل بورس تهران ۳۰۷۷ واحد افزایش را ثبت کرد. فعالان بازار سرمایه با خرید سهام شرکت های پتروشیمی و صادراتی به استقبال این خبر رفتند. با این حال نزدیک به ظهر شنبه، الیاس حضرتی عضو شورای پول و اعتبار قطعی شدن این تصمیم را تکذیب کرد و گفت این طرح در شورا در حال بررسی است و هنوز نهایی نشده است.

بانک مرکزی هم پس از آن اعلام کرد که هنوز در این خصوص به تصمیم گیری نهایی نرسیده و زمان اجرای آن مشخص نیست. این در حالی است که خبرگزاری تسنیم نوشته است که این تصمیم قطعی شده است و منتظر تایید عبدالناصر همتی رئیس کل جدید بانک مرکزی است.

نخستین اظهار نظر رئیس جدید بانک مرکزی

به گزارش ایسنا عبدالناصر همتی در اولین اظهاراتش در سمت ریاست کل بانک مرکزی گفته است که رانت ارزی را حذف خواهد کرد. وی گفته است که مبارزه با فساد و رانت خواران در نظام پولی و ارزی از مطالبات جدی مردم است و به همین خاطر در صدر برنامه های وی قرار دارد. 

رئیس جدید بانک مرکزی در مراسم معارفه خود درباره نابسامانی بازار ارز کشور گفت: «این وضعیت ناشی از ناترازی‌های ترازنامه نظام بانکی، بی‌تدبیری در استفاده از ابزارهای سیاست پولی و سردرگمی در اعمال سیاست‌های ارزی است که همین امر نابسامانی در بازار ارز، عدم کنترل و هدایت جریان نقدینگی و ایجاد نقدینگی بی‌ضابطه از سوی شبکه بانکی را به دنبال داشته است. در عین حال نبود ابزارهای جایگزین مناسب برای دارایی‌هایی نظیر سکه، طلا و ارز و از سوی دیگر وجود انتظارات منفی که از سوی دشمنان ایجاد شده فضای کنونی را رقم زد.»

وی گفته است برای تغییر در بازار ارز و سیاست های ارزی برنامه هایی دارد که با رئیس جمهوری در میان گذاشته است و بعد از نهایی شدن این سیاست ها به اطلاع عموم خواهد رسید. 

افزایش قیمت دلار تصمیم آگاهانه دولت؟

ولی الله سیف عصر شنبه در مراسم معارفه رئیس جدید بانک مرکزی اظهار نظری کرده است که نشان می دهد دولت با تصمیمی آگاهانه اجازه داده است قیمت ارز افزایش یابد.

به گزارش ایرنا رئیس پیشین بانک مرکزی گفت: «در موضوع ارز بانک مرکزی می توانست بازار را با تزریق ذخایر ارزی که از وضعیت خوبی برخوردار است، کنترل کند اما منافع ملی و حفظ ذخائر ارزی را ترجیح داد.»

سیف در این مراسم گفت که اصرار بر ثبات نرخ ارز در سال های گذشته سبب تشدید نوسان این بازار در ماه های اخیر شد. این سخن سیف به نوعی انتقاد از دولت حسن روحانی به شمار می رود که اصرار داشته قیمت ارز تغییر چندانی نکند.

از سوی دیگر قیمت دلار دولتی که در ابتدای طرح تثبیت قیمت ارز ۴۲۰۰ تومان در نظر گرفته شده بود بطور روزانه افزایش یافته و اکنون دلار دولتی در سایت بانک مرکزی با قیمت ۴۴۰۳ تومان درج شده است. این موضوع نشان می دهد که دولت قصد دارد به آرامی قیمت پایه دلار دولتی را رشد دهد.

اظهارات محسنی اژه‌ای درباره اخلالگران ارزی

غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه روز شنبه گفت که پرونده اخلالگران ارزی در دو بخش واردکنندگان خودرو و تلفن همراه در اولویت کار دستگاه قضایی است. وی با اشاره به اینکه تعداد دستگیر شدگان کم و زیاد می شود گفته است که در ارتباط با این موضع تاکنون ۱۸ نفر دستگیر شده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: «افرادی آمده‌اند با افراد عادی ارز گرفتند و سود را کسی دیگری برده اما با کارت ملی افراد بی بضاعت. کسانی هم آمده‌اند شرکت تاسیس کردند و مدیرعامل این شرکت کسی کم سواد بوده که همه کارها را کس دیگر انجام داده اما به نام این فرد ثبت سفارش شده و پشت قضیه کسی دیگر بوده است و ما گفتیم که ببینیم چه کسی این مدیرعامل را تعیین کرده است.»

محسنی اژه‌ای با اشاره به اینکه باید عناصر اصلی تخلفات ارزی باید مشخص شوند، افزود: «به عنوان مثال بانک مرکزی پاسخ داده که در فلان مقطع ۱۵۹میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و در یک فقره نیز ۵۰ میلیون یورو به این افراد واگذار شده است. البته هنوز به برخی سوالات نیز پاسخ داده نشده زیرا به آنها گفته بودیم که پاسخ دهند این افراد ریال ارزهای دریافتی را چگونه به بانک مرکزی می‌دادند و یا بانک مرکزی برای دریافت ریال‌ها چه تضمینی از این افراد گرفته بود و چگونه بر این افراد نظارت می‌شده است. توضیحاتی هم در رابطه با شیوه توزیع دادند اما در مورد مکانیزم نظارت توضیحی ندادند. نکته دیگر اینکه این فرد باید زیر قیمت بازار ارز توزیع می‌کرده که این ابهام در نامه ارسالی به قوه قضاییه پاسخ داده نشده است.»

سایت رجانیوز نوشته است که ارقام ۱۵۹ میلیون دلار و ۵۰ میلیون یورو به یک نفر که این سایت «سلطان سکه» نامیده واگذار شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برکناری معاون ارزی؛ اصرار رسانه‌ها و انکار بانک مرکزی

دولت ایران رئیس کل بانک مرکزی را تغییر داد

رئیس بانک مرکزی: ارز مسافرتی به صورت کامل قطع نمی‌شود