Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یک اقتصاد دان در داووس: برکسیت برای هیچیک از طرفین نفع ندارد

یک اقتصاد دان در داووس: برکسیت برای هیچیک از طرفین نفع ندارد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خبرنگار یورونیوز در خصوص چشم انداز اقتصادی و تهدیدهای پیش روی رشد جهانی اقتصاد با وزیر اقتصاد پرتغال و یک اقتصاد دان در داووس گفتگو کرده است.

آگهی

با شروع اجلاس داووس آفتاب به این شهر کوهستانی بازگشته است. این خود سبب خوشبینی بیشتر هیئت های شرکت کننده شده که امسال با چهره ای باز در همایش جهانی اقتصاد حضور یافته اند.

رهبران جهانی اینک بسیار بیشتر از سالهای گذشته به چشم انداز اقتصادی امید بسته اند. پنجاه و هفت درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی شرکت PWC (پرایس واتر هاوس کوپرز) گفته اند که به بهبود رشد اقتصاد جهانی در سال جاری امید دارند. بسیاری از سیاستمداران نیز اینگونه فکر می کنند.

ساشا واکولینا، خبرنگار اعزامی یورونیوز در داووس با وزیر اقتصاد پرتغال در خصوص وضعیت کنونی اقتصاد این کشور گفتگو کرده است.

یورونیوز: چگونه پرتغال پس از بحران منطقه یورو توانست به روند نجات اقتصاد خود شتاب بخشد و آیا این نگرانی وجود ندارد که رشد اقتصادی در پرتغال و اروپا از مسیر خود خارج شود؟

مانوئل کالدیرا کبرال، وزیر اقتصاد پرتغال: «راز موفقیت ما عبور از ریاضت اقتصادی و اتخاذ یک سیاست معتدل بود. سیاستی بسیار واکنشی و پاسخگو در جهت کاهش بدهی های دولتی و کاهش کسری بوجه که زمینه رشد را فراهم می کند. اتخاذ این سیاست سبب جلب اعتماد بیشتر مردم و سرمایه گذاران شد و در نهایت رونق سرمایه گذاری داخلی و خارجی را به همراه داشت. در این زمینه نسبت به بیست سال گذشته رشد داشته ایم و این حاصل بالابردن اعتماد عمومی و تغییر سیاست های کلی است. به اعتقاد من این تنها بخشی از جامعه نیست که از رشد اقتصادی در پرتغال نفع می برد بلکه وضعیت فقیرترین افراد جامعه نیز در پرتو این رشد در حال بهتر شدن است. ما شاهد کاهش چشمگیر نرخ فقر در سال گذشته بودیم و در زمینه اشتغال نیز با رشد قابل توجهی روبرو شدیم. این بدان معنی است که ما به رشد خوبی دست یافته ایم که مبتنی بر صادرات بیشتر و سرمایه گذاری است. این یک رشد جامع و فراگیر است که نشانه آن فرصت های شغلی بهتر و بیشتر برای جوانان و نیز کاهش فقر در جامعه است. هدفی که همه دولت ها به دنبال آن هستند.

اگر اروپا به آینده می نگرد و تنها به “برکسیت“، مشکلات و چالش های اقتصادی فکر می کند نخواهد توانست جوانان و شهروندان خود را به تحرک وا دارد. اما اگر به آینده نگاه می کند و بر ماهیت خود به عنوان منطقه ای باز به روی تجارت تاکید دارد که در آن نوآوری و ابتکار و رشد فراگیر مورد توجه ویژه واقع می گیرد، این می تواند پروژه ای باشد برای تزریق امید و جلب توجه بیشتر. پروژه ای که می تواند به عنوان پلی این قاره را به آمریکای جنوبی و دیگر نقاط دنیا متصل کند.»

خبرنگار یورونیوز همچنین در حاشیه روز نخست اجلاس داووس با کنت راگوف، اقتصاد دان و استاد دانشگاه هاروارد گفتگو و از او در خصوص تهدیدهای پیش روی رشد اقتصاد جهانی سوال کرد.

یورونیوز: صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود از چشم انداز اقتصادی جهان، در باره خوش بینی و احساس رضایت نسبت به رشد هشدار داده است، درست مثل یک دوش آب سرد. چه عواملی می توانند باعث اخلال در اقتصاد جهانی و نیز منشا بحران اقتصای در آینده باشند؟»

کنت راگوف، استاد دانشگاه هاروارد: «قیمت سهام مسلما خیلی بالا و نرخ بهره بسیار پایین است، بنابر این اگر می خواهید بدانید چه چیزی می تواند اقتصاد را به سرعت پایین بکشد، باید بگویم همان چیزی که سبب تورم در نرخ بهره واقعی جهانی می شود. نرخ بهره تنظیم شده سریعتر از آنچه بازار انتظار دارد افزایش پیدا می کند. و این می تواند ناشی از بحران در چین باشد که جلوی دست یابی آسان به پول را گرفته است. بحران همچنین می تواند از ناحیه برخی کشورهای اروپایی ایجاد شود، گرچه کشورهایی نظیر فرانسه و آلمان در اروپا به موفقیت دست یافته یا وضع خوبی پیدا کرده اند و آمریکا در حال بهتر شدن است اما برخی کشورهای دیگر همچنان در زمینه رشد ناتوانند. شاید ژاپن و ایتالیا به رشد بیشتری دست پیدا کنند اما در صورت افزایش نرخ بهره این میزان برای پرداخت بدهی هایشان کفایت نمی کند. در میان قدرت های نوظهور روسیه و برزیل به نتایج امیدوار کننده ای دست یافته اند اما فکر می کنم در این شرایط بالارفتن نرخ بهره دردناک خواهد بود.

در خصوص برکسیت و آینده نامعلوم آن باید بگویم برای هیچکدام از طرف ها خوب نیست. بهترین چیز در واقع رسیدن به حداقل تغییر ممکن است اما اروپایی ها باید در مذاکرات تهاجمی تر نشان دهند زیرا در غیر اینصورت طرف دیگر تصمیم خواهد گرفت به جای آنها اینگونه عمل کند. فکر می کنم برکسیت برای بریتانیا نتایج خوبی به همراه نخواهد داشت و برای اروپا نیز بسیار بد خواهد بود. بنابر این اروپایی ها بهتر است به جای فکر کردن به تنیبه و مجازات بریتانیا، بیشتر بر روی حفظ رشد نوپای اقتصادی تمرکز کنند. آنها باید در نکاتی که با بریتانیا توافق دارند سخاوتمندانه تر عمل کنند تا بتوانند این کشور را نیز به سوی آینده سوق دهند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس شورای اروپا: نباید بین اروپا و بریتانیا دیوار بکشیم

حزب مخالف بریتانیا خواستار تشکیل اتحادیه گمرکی با اروپا شد

افزایش گسترده مبتلایان و قربانیان کرونا در اروپا و آمریکا؛ آغاز واکسیناسیون در آلمان از ۲۷ دسامبر