Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افزایش بهای نفت در پی توافق تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک

افزایش بهای نفت در پی توافق تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از موفقیت اوپک و تولید کنندگان نفت خارج از این سازمان در عقد توافقنامه ای برای کاهش میزان تولید، بهای نفت روز دوشنبه به بالاترین میزان طی هفده ماه گذشته (ژوئیه ۲۰۱۵ میلادی به اینسو)…

آگهی

پس از موفقیت اوپک و تولید کنندگان نفت خارج از این سازمان در عقد توافقنامه ای برای کاهش میزان تولید، بهای نفت روز دوشنبه به بالاترین میزان طی هفده ماه گذشته (ژوئیه ۲۰۱۵ میلادی به اینسو) رسید.

این اولین توافقی است که از سال ۲۰۰۱ میلادی تا کنون، میان تولید کنندگان نفت عضو اوپک و غیرعضو حاصل می شود.

کریس بیچامپ، تحلیلگر ارشد می گوید: «این موضوع می تواند تغییر بزرگی را در بازارهای نفت سال ۲۰۱۷ میلادی بوجود آورد. اما مانند همیشه در موضوع توافق کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک باید دید که آیا به تعهداتشان عمل می کنند یا خیر. بنابراین بهتر است برای این توافق، زود دست به شادمانی نزنند.»

روز شنبه ۱۰ دسامبر (۲۰ آذر) در جریان نشست وین که با حضور وزرای کشورهای عضو اوپک و سایر کشورهای عمده تولید کننده نفت تشکیل شد، یازده تولید کنندۀ عمده غیراوپک با کاهش ۵۵۸ هزار بشکه نفت در روز موافقت کردند؛ از جمله کشور روسیه که از کاهش ۳۰۰ هزار بشکه در روز خبر داد. اجرای این توافق از اول ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز می شود.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که کاهش سطح تولید این کشور بتدریج انجام خواهد شد و بر این اساس در پایان ماه مارس آینده میزان تولید روزانه روسیه ۲۰۰ هزار بشکه کمتر از میزان تولید آن در ماه اکتبر سال ۲۰۱۶ میلادی خواهد بود.

در میان کشورهای عضو اوپک نیز عربستان سعودی اعلام کرد احتمالا ریاض خود را متعهد می کند تا روزانه کاهش تولیدی بیش از ۴۸۶ هزار بشکه داشته باشد.

تولید کنندگان آمریکایی نفت خام، در توافق روز شنبه شرکت نداشتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوپک برای تنظیم قیمت نفت از تولید روزانه خود می کاهد

افزایش قیمت طلا، یورو و پوند؛ دلار چقدر افت می‌کند؟

قیمت نفت به اوج خود در ۵۰ روز اخیر رسید؛ عوامل پشت پرده‌ای که به آن دامن می‌زنند؛ کدامند؟