Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بورکینافاسو؛ برنامه دولت برای افزایش بهره وری مردم از ثروت نهفته در معادن طبیعی

بورکینافاسو؛ برنامه دولت برای افزایش بهره وری مردم از ثروت نهفته در معادن طبیعی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

طلا، منگنز و فسفر بخشی از گنجینه هایی است که در اعماق زمین در بورکینافاسو یافت می شود.

آگهی

طلا، منگنز و فسفر بخشی از گنجینه هایی است که در اعماق زمین در بورکینافاسو یافت می شود. صنعت معدن، رکن مهمی در اقتصاد این کشور است. دولت می خواهد کاری کند که مردم بیشتری از این ثروت بهره ببرند. دولت برنامه توسعه اقتصادی اجتماعی در نظر گرفته تا مردم بیشتری از این ثروت بهره ببرند. در این گزارش «هدف» می بینیم که چگونه دولت بورکینافاسو قصد دارد، از طریق معادن طبیعی این کشور، به توسعه اقتصادی دست بیابد.

معدن طلای «باگاسی» در غرب بورکینافاسو، یکی از هشت معدن طلای این کشور است. گروه کانادایی موسوم به «راکس گولد» کار استخراج طلا از این معادن را انجام می دهد. هدفشان هم این است که سالانه سه تن طلا از این معدن استخراج کنند.

طی چند سال گذشته، طلا تبدیل به اولین محصول صادراتی بورکینافاسو شده است. درآمد حاصل از صادارت طلا در سال ۲۰۱۵ میلادی، معادل ۲۵۵ میلیون یورو گزارش می شود.

پل کبا تیه با، نخست وزیر بورکینافاسو می گوید که دولت نسبت به اهمیت برنامه های راهبردی مربوط به تولید و صادرات در حوزه صنعت معدن آگاه است.

وی می افزاید: «در این بخش نیاز به رقابت داریم. قوانین مربوط به استخراج طلا هم باید جالب باشند. همچنین زیرساختهایی برای صنعت استخراج طلا لازم است، مثل انرژی برق و راهسازی. تمام زیرساختهای مورد نیاز، باید برای فضای کسب و کار مناسب باشد. دولت من روی این مسئله کار می کند.»

علاوه بر طلا، در معادن بورکینافاسو، منگنز، روی و فسفر هم یافت می شود. امکان سرمایه گذاری در بخشهای مربوط به استخراج این مواد هم زیاد است. در نتیجه فرصتهای شغلی زیادی وجود دارد.

اما در بورکینافاسو، بخش عمده ای از مردم به طور غیر رسمی کار می کنند. صنعت استخراج این مواد، و طلا می تواند چشم انداز اشتغال را در این کشور بهبود ببخشد. گفته می شود تا چند سال آینده ۱۷ هزار فرصت شغلی جدید در این حوزه ایجاد می شود.

مومونی سِره، رییس موسسه آموزش استخراج از معادن در پایتخت بورکینافاسو است. در این موسسه کارگر، تکنیسین و مهندس آموزش می بینند.

آقای سره که دوره دو ساله ای را در ایالات متحده آمریکا در این باره گذرانده است، بر ضرورت آموزش در این حوزه تاکید می کند و می گوید: «مسئله ای که باید به آن توجه کنیم این است که تا امروز، مهاجرانِ متخصص در این حوزه استخدام می شوند. افراد محلیِ متخصص در این صنعت نداریم. در نتیجه باید افراد محلی را آموزش بدهیم. آنها پس از کسب مهارتهای مورد نیاز، طبعا می توانند در بخش معدن استخدام و مشغول به کار بشوند.»

از سوی دیگر، دغدغه دولت این است که افراد بیشتری در کشور بتوانند از ثروت نهفته در معادن طبیعی در بورکینافاسو، بهره مند شوند. به همین دلیل هم دولت در نظر دارد“برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی”:http://www.finances.gov.bf/index.php?option=com_content&view=article&id=302:plan-national-de-developpement-economique-et-social-pndes-2016-2021&catid=9&Itemid=371 را در کشور اجرا کند.

هدیتزاتو روزین سری کولی بالی، وزیر اقتصاد بورکینافاسو درباره لزوم این برنامه می گوید: «صنعت معدن برای اقتصاد بورکینافاسو نوید بخش است. به همین دلیل، ایده اصلی ما این است که مردم بتوانند تاثیر مزیت نسبی این حوزه برای کشور را احساس کنند. هدف ما این است که با این اجرای این برنامه، هم منافع کسانی را در نظر بگیریم که در این صنعت هستند، و هم کاری کنیم که در جهت منافع مردم باشد.»

در روستاهای اطراف معدن طلای «باگاسی» اقتصاد محلی رو به رونق است. فرصتهای شغلی بیشتری برای مردم ایجاد شده است. مثلا جوانان بعنوان راننده یا نگهبان مشغول به کار شده اند. کشاورزان هم میوه و سبزی ارائه می دهند.

ماکورا در این محل، غذای آماده می فروشد او می گوید که قبلا در این روستا هیچ چیز نبود. اما الان وضع مالی شان کمی نسبت به قبل بهتر شده است.

بورکینافاسو بدنبال بالابردن سطح رفاه مردم است. هدف برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی دولت این است که تا سال ۲۰۲۰ میلادی، رشد اقتصادی را هر سال هشت درصد بالا ببرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازار داغ ورزش و گردشگری ورزشی در امارات

قوانین تازه در دُبی برای افزایش استفاده از روبات‌ها و خودکارسازی امور

تحولات عرصه فناوری نوین؛ دُبی برای پیشتازی در متاورس خیز برداشته است