درگیری های شرق اوکراین یا فساد مالی، مانعی برای سرمایه گذاری خارجی

درگیری های شرق اوکراین یا فساد مالی، مانعی برای سرمایه گذاری خارجی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اقتصاددانان، سیاستمداران و کارشناسان بازرگانی از ۲۰ کشور در نشست جهانی اقتصاد در کی یف، پایتخت اوکراین گرد هم آمده اند تا درباره جلب سرمایه گذاری خارجی باهم بحث و تبادل نظر…

آگهی

اقتصاددانان، سیاستمداران و کارشناسان بازرگانی از ۲۰ کشور در نشست جهانی اقتصاد در کی یف، پایتخت اوکراین گرد هم آمده اند تا درباره جلب سرمایه گذاری خارجی باهم بحث و تبادل نظر کنند.

آیا برغم درگیری ها درشرق اوکراین، شرکتهای خارجی آماده سرمایه گذاری در این کشور هستند؟ این پرسشی اصلی در نشست جهانی اقتصادی در کی یف پایتخت اوکراین بود. اقتصاددانان، سیساتمداران و کارشناسانان بازرگانی از ۲۰ کشور جهان در این نشست شرکت کرند

در مراسم افتتاحیه این نشست ولادیمیر گرویسمن، نخست وزیر اوکراین اشاره کرد که اکنون اولویت کشورش کاستن تدریجی مقدار وام از سازمان های بین المللی و به جای آن جذب سرمایه خارجی است.

وی گفت: «اوکراین، طی شش ماهه اول سال ۲۰۱۶ میلادی ۲.۸ میلیارد دلار سرمایه خارجی دریافت کرده است که دو برابر پولی است که سرمایه گذاران خارجی در سال ۲۰۱۵ در همین دوره وارد کشور کردند. با این وجود مایلم تاکید کنم که پول بیشتری می توانست وارد کشور شود.»

طبق آمار نیز میزان سرمایه خارجی که وارد کشور می شود کافی نیست. سازمان نظارت بازرگانی اوکراین می گوید که حجم سرمایه گذاری خارجی در این کشور، پنج برابر کمتر از سرمایه گذاری در لهستان و ۱۰ برابر کمتر از سرمایه گذاری در استونی است.

دلیل اصلی این مسئله تنها درگیری ها در شرق اوکراین نیست. فساد مالی و عدم اعتماد به مقامات قضایی در این کشور نیز مانع بزرگی بر سرراه سرمایه گذاران خارجی به حساب می آید.

طبق نظر سنجی که به ابتکار بانک سرمایه گذاری موسوم به «اژدها» و انجمن بازرگانان اروپایی انجام شده، فساد مالی یکی از موانع سرمایه گذاری خارجی در اوکراین است. ۱۰۲ شرکت و سرمایه گذار در این نظرسنجی شرکت کرده اند، این افراد کسانی هستند که یا در حال حاضر در این کشور سرمایه گذاری کرده اند یا قصد انجام این کار را دارند.

اوژن بارانوف، مدیر بانک سرمایه گذاری موسوم به «اژدها» می گوید: «سه مانع بزرگ برای سرمایه گذاران خارجی وجود دارد که همه می شناسند. اما اینکه فساد مهمترین این موانع است و ابعاد آن در مقایسه با دو مانع دیگر بسیار گسترده تر است از نظر من خبر بدی است. لازم است بفهمیم برای سرمایه گذار خارجی که وضعیت را بررسی می کند تهدیدهای ناشی از وضعیت فعلی فساد و عدم بهبود آن بیشتر از تهدیدی است که تشدید احتمالی درگیریها در دونباس در بردارد.»

از دیدگاه بازرگانان بهترین گام مثبت از سوی دولت اوکراین برای جذب سرمایه خارجی، بررسی وضعیت اعضای فعلی قوه قضائيه و استخدام قاضی های جدید و محاکمه تعداد زیادی از کارگزاران عالی رتبه و قاضیان فاسد است.

کارشناس مبارزه با فساد در شورای اروپا که در نشست جهانی اقتصاد در کی یف حضور داشت گفت: «فساد هرجاکه باشد مانعی در راه سرمایه گذاری است.‬ شورای اروپا هم از کشورهای زیادی حمایت می کند. در اوکراین ما یا آژانس مبارزه با فساد همکاری می کنیم. از ۱۰سال پیش شورای اروپا این کار را انجام می دهد. در نتیجه ما امیدواریم که طی سالهای آینده تغییرات مطلوب انجام شود.

شرکت کنندگان در نشست بین المللی اقتصادی در کی یف می گویند اگر دولت اوکراین بتواند تمام اصلاحات لازم را به انجام برساند شاید شرکت های خارجی به سرمایه گذاری (و راه اندازی شعبه خود) در این کشور تمایل پیدا کنند.

کریستوف سیدلکی، مدیر سازمان بانکداری اروپا می گوید: «اوکراین در اروپا بیشترین توان بالقوه برای سرمایه گذاری را دارد. هم اکنون هزینه کارگر در اوکراین در این گوشه دنیا کمترین است. میزان دستمزدها در اوکراین پنجاه درصد از چین کمتر است.»

برای ایجاد شرایط مناسب جذب سرمایه خارجی، دولت اوکراین تصمیم گرفت که اداره حمایت از سرمایه گذاری را به راه بیاندازد. این اداره از اواسط اکتبر شروع به کار خواهد کرد. شرکت کنندگان در همایش از این تصمیم استقبال کردند.

اما آنها می گویند اگر دولت اوکراین می خواهد سرمایه گذاران احساس امنیت کنند باید تغییرات مهمی در قوانین کشوری به وجود آورد تا امنیت سرمایه گذار در قبال توقیف اموال تأمین شود. تمام پیشنهادهای همایش به دولت منتقل خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازار داغ ورزش و گردشگری ورزشی در امارات

قوانین تازه در دُبی برای افزایش استفاده از روبات‌ها و خودکارسازی امور

تحولات عرصه فناوری نوین؛ دُبی برای پیشتازی در متاورس خیز برداشته است