برنامه راهبردی عربستان برای رهایی از وابستگی به صادرات نفت

برنامه راهبردی عربستان برای رهایی از وابستگی به صادرات نفت
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فروش ۵ درصد از سهام شرکت «آرامکو»، یکی از بزرگترین شرکتهای نفتی دنیا از جمله تدابیری است که در برنامه جامع استراتژیک شاهزاده محمد بن سلمان، جانشین

آگهی

فروش ۵ درصد از سهام شرکت «آرامکو»، یکی از بزرگترین شرکتهای نفتی دنیا از جمله تدابیری است که در برنامه جامع استراتژیک شاهزاده محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان سعودی و وزیر دفاع این کشور قرار دارد.

هدف از تدوین این طرح که به تصویب شورای وزیران عربستان رسید مقابله با سقوط قیمت نفت و خارج کردن اقتصاد کشور از تک قطبی بودن و وابستگی شدید به صادرات طلای سیاه عنوان شده است.

تشکیل بزرگترین صندوق ذخیره ارزی سرمایه گذاری دنیا با بیش از ۲ هزار میلیارد دلار از جمله مهمترین تدابیر این برنامه را تشکیل می دهد.

محمد بن سلمان درباره طرح استراتژیک خود می گوید: «پیش بینی می کنیم ارزش شرکت آرامکو به رقم ۲ هزار میلیارد دلار برسد. علاوه بر این تا رقم ۳۰۰ میلیارد دلار ناشی از واگذاری سهامهای دیگر به صندوق ذخیره ارزی سرمایه گذاری دولت اضافه خواهد شد. در حال حاضر میزان ذخیره ارزی این صندوق ۲۰۰ میلیارد دلار است. در نهایت حجم صندوق ذخیره ارزی دولت به رقم بین ۲ تا ۳ هزار میلیارد دلار خواهد رسید.»

سقوط شدید قیمت نفت موجب شده کسری حسابهای دولتی عربستان در سال ۲۰۱۵ به رقم ۶.۳ درصد تولید ناخالص داخلی برسد. این کسری در سال جاری میلادی ۱۰.۲ درصد و در سال ۲۰۱۷ میلادی ۶.۱ درصد پیش بینی شده است.

از سوی دیگر کسری بودجه دولت عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ نیز ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور گزارش شده است.

شاهزاده بن سلمان درباره چشم انداز اقتصادی کشور می گوید: «پیش بینی می کنیم درآمد غیرنفتی عربستان تا سال ۲۰۳۰ سالانه بین ۱۶۰ تا ۲۶۷ میلیارد دلار باشد. منبع قسمتی از این درآمدها سرمایه گذاریها و تنوع در آنها و بهره برداری از منابعی خواهد بود که تاکنون مورد توجه نبوده است. در ۵ سال اول اجرای برنامه به اهداف خود خواهیم رسید.»

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده رشد اقتصادی عربستان در سال ۲۰۱۶ به رقم ۱.۲ درصد و در سال پس از آن ۱.۹ درصد باشد. اقتصاد این کشور در سال ۲۰۱۵ رشدی معادل ۳.۴ درصد داشته است.

به مرحله اجرا درآوردن قراردادهای دفاعی نظامی در خاک عربستان سعودی و بدین ترتیب افزایش حجم سرمایه گذاری و اشتغالزایی از این طریق از دیگر موارد برنامه اقتصادی این کشور است.

در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد درآمد عربستان سعودی از صنعت نفت این کشور تامین می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتهای ماه چند یورو ته جیب اروپایی‌ها باقی می‌ماند؟

«بزرگترین اعتراضات ضددولتی در تاریخ جمهوری چک» کلید خورد

سقوط ۹۴ درصدی کسری تجاری اتحادیه اروپا با روسیه؛ آمریکا، نروژ و الجزایر سهم گاز روسیه را گرفتند