Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حضور رولا غنی، بانوی اول افغانستان در مجمع کران-مونتانا در مراکش

حضور رولا غنی، بانوی اول افغانستان در مجمع کران-مونتانا در مراکش
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مجمع کران-مونتانا به دنبال فراهم کردن امکان گفتگوی باز و سازنده بین بازیگران برجسته عرصه سیاست و اقتصاد جهانی است تا در آستانه بیست و دومین اجلاس

آگهی

مجمع کران-مونتانا به دنبال فراهم کردن امکان گفتگوی باز و سازنده بین بازیگران برجسته عرصه سیاست و اقتصاد جهانی است تا در آستانه بیست و دومین اجلاس تغییرات آب و هوایی ماه نوامبر در مراکش، به تحکیم آنچه در سال ۲۰۱۵ به دست آمده بپردازد.

بییست و هفتمین اجلاس مجمع کران-مونتانا روز ۱۸ مارس در شهر داخله در مراکش کار خود را آغاز کرد. در این اجلاس هزاران شرکت کننده از جمله ۸۵۰ شخصیت خارجی از ۱۳۱ کشور جهان، ۲۷ سازمان منطقه ای و بین المللی و رسانه های بین المللی حضور داشتند.

انتخاب موضوع و شهر محل برگزاری این اجلاس، تصادفی نبود.

پی یر امانوئل کیرن، رئیس جدید این سازمان می گوید: «انتخاب شهر داخله برای ما بسیار حیاتی بود. داخله امروز تبدیل به آزمایشگاهی واقعی برای تمام آفریقا شده است. به نظرم بسیار نمادین است که توانستیم این مجمع را سازماندهی کنیم. توانستیم گفتگو بین بازیگران عرصه اقتصاد جهانی و سیاست بین المللی را در شهر و منطقه ای پی بگیریم که نشان می دهد در برابر یک سیاست مصمم توسعه بخش هیچ چیز یارای مقاومت ندارد.»

Pierre-Emmanuel Quirin, President of the Crans Montana Forum reflects on what makes the #CMF16 so special.https://t.co/4ZgzKbYVtr

— Crans Montana Forum (@CransMontanaF) March 18, 2016

در حالی که آفریقا و مراکش در مسیر توسعه قرار گرفته اند و مجمع کران-مونتانا مدتها است که برای قاره آفریقا تلاش می کند، این مجمع امسال اقدامات خود را طی حدود پانزده جلسه بر روی موضوعاتی همچون امنیت غذایی، امنیت انرژی و انسانی، جوانان و اشتغال، اهمیت مناطق، محیط زیست، آموزش و پرورش و بهداشت متمرکز کرده بود.

یوسف اوئدرائوگو، نخست وزیر اسبق بورکینافاسو می گوید: «مراکش خود سنت دیرینی در آمیختن تمدنهای مختلف و بسیار قدیمی آفریقای سیاه و منطقه مغرب دارد. بله! توسعه این منطقه یکی از عناصر گسترش همکاری جنوب-جنوب است.»

جسی جکسون، کشیش سیاهپوست آمریکایی در این مجمع در جلسه ای با عنوان «آفریقا و همکاری جنوب-جنوب؛ حکمرانی بهتر برای توسعه اقتصادی و اجتماعی پایدار» شرکت کرد. وی می گوید دغدغه ای مشترک شرکت کنندگان را در مراکش گردهم آورده است.

این فعال حقوق مدنی و سیاستمدار و کشیش آمریکایی می گوید: «تجارت آفریقایی ها با سایر کشورهای آفریقایی مسئله مهمی است. می توانم بگویم که کشاورزی در این کشور و در جهان صنعتی روبه گسترش است. هرچند آمریکا بیشتر و بیشتر رو به انزواگرایی می آورد اما تجارت با آفریقا باید ادامه داشته باشد زیرا آفریقا دارای مازاد تراز تجاری است. این در حالی است که کمبود رابطه با آفریقا وجود دارد. ما در مورد قاره ای سخن می گوییم که با فاصله زیاد، دارای بیشترین منابع در جهان است.»

#CMF16RevJJackson</a> welcomes the participants to the <a href="https://twitter.com/hashtag/HumanSecurity?src=hash">#HumanSecurity</a> debate. <a href="https://t.co/5jFrwVKQvr">pic.twitter.com/5jFrwVKQvr</a></p>&mdash; Crans Montana Forum (CransMontanaF) March 18, 2016

در این مجمع در شهر داخله زنان نیز سخن گفتند. جلسه زنان این مجمع که در آن نقش زنان آفریقایی در عرصه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مورد بحث قرار گرفت، برگزار شد.

تومبنهله سیزا، دختر جیکوب زوما، رئیس جمهور آفریقای جنوبی می گوید: «وقت آن رسیده که زنان به پاخیزند. زنان باید از ایستادن و پنهان شدن پشت سر مردان دست بردارند. ما قوی و دارای قدرت هستیم. صدای خودمان را داریم و باید به این قاره کمک کنیم، این حق ما است. ما این کار را در صورت لزوم به زور انجام خواهیم داد.»

رولا غنی که از سال ۲۰۱۴ بانوی اول افغانستان است، نقش حیاتی زنان را در جامعه مدرن و در مدیریت امور دولتی و خصوصی تایید می کند.

رولا غنی می گوید: «کم کم ما در می یابیم که زنان چه در اقتصاد، چه در جامعه، چه در آموزش و پرورش و چه در بهداشت اهمیت دارند. در تمام عرصه ها مهم هستند و معتقدم که شاید قرن بیست و یکم قرنی باشد که زنان در آن وزن بیشتری در جهان پیدا خواهند کرد.»

“During puberty, girls don't dare going out of their homes and end up not getting proper #educationRulaGhani</a> <a href="https://t.co/N0pQpdSVjF">pic.twitter.com/N0pQpdSVjF</a></p>&mdash; Crans Montana Forum (CransMontanaF) March 18, 2016

مجمع کران-مونتانا پس از سه روز کار فشرده در شهر داخله بحث های خود را بر روی کشتی راپسودی که به مقصد کازابلانکا حرکت می کرد پی گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن