Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چشم انداز بازار واحد دیجیتالی در اتحادیه اروپا

چشم انداز بازار واحد دیجیتالی در اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این هفته در شهرک فناوری بریتانیا، سومین مرکز تکنولوژی در جهان هستیم. فعالیت این مرکز اکنون بر بازار واحد دیجیتالی برای شرکتها و مصرف کنندگان متمرکز

این هفته در شهرک فناوری بریتانیا، سومین مرکز تکنولوژی در جهان هستیم. فعالیت این مرکز اکنون بر بازار واحد دیجیتالی برای شرکتها و مصرف کنندگان متمرکز است.

در این برنامه با معاون رییس کمیسیون اروپا، مسئول بازار واحد دیجیتال، گفتگو کرده ایم تا نظر او را بویژه درباره چالشهای پیش روی تجارت دیجیتال و مصرف کنندگان جویا شویم. پیش از آن به استونی سفر کرده ایم تا ببینیم چگونه می توان خود را با انقلاب چهارم صنعتی وفق داد.

یکی از ارکان اتحادیه اروپا، آزادی جابجا شدن خدمات، کالا و شهروندان است. ولی جهان آنلاین قوی نیست. خرید و فروش اینترنتی در مرزهای اروپا در مقایسه با همین خدمات در خود کشورهای عضو و یا آمریکا ضعیف است. این در حالیست که بازار واحد دیجیتال، رشد اقتصادی ۴۱۵ میلیارد یورویی و ایجاد هزاران شغل در اروپا را به همراه خواهد داشت.

میلیونها نفر از ما می خواهیم از طریق آنلاین خرید و فروش کنیم. برای این منظور، بازار واحد دیجیتال نیازمند برداشتن موانع و امکان جابجایی خدمات و سرمایه ها در دنیای مجازی است. افراد نیازمند قوانین هماهنگ بازار واحد دیجیتالی در خصوص قراردادها و حمایت از مصرف کنندگان هستند. این امر به افراد امکان رقابت سالم و حفاظت از داده های شخصی شان را در هر نقطه ای از اروپا می دهد.

ساده سازی قوانین به فروشنده اجازه گسترش کسب، کاستن مالیات بر ارزش افزوده و اجازه کاهش قیمت کالا را می دهد. همچنین قوانین مربوط به کپی رایت را ساده تر کرده و امکان یکدست بودن قوانین را در همه کشورها فراهم می سازد. بازار واحد دیجیتال به معنای گسترش زیرساختها و پایان دادن به هزینه رومینگ است.

در حال حاضر اگر من سفارش خرید چیزی را در اروپا دهم احتمال اینکه فروشنده جنس مورد نظر را به بیرون از مرزهای کشورش نفرستد و یا اینکه من حقوق معمولی یک خریدار را نداشته باشم، زیاد است. بازار واحد دیجیتال تلاش می کند از خریدار حمایت و قوانین مربوط به قراردادها، مالیات بر ارزش افزوده و هزینه ها را در ۲۸ کشور هماهنگ کند. بدینسان، شرکتها می توانند تجارت اینترنتی خود را گسترش دهند.

امروز از هر ۱۰ اروپایی تقریبا ۴ نفر در کشورهای خود خرید اینترنتی انجام می دهد. شرکت فروش بلیطهای قطار موسوم به «کاپتین ترین» (Captain Train) امکان خرید اینترنتی را در همه کشورها فراهم ساخته است. به دیدار آنها رفته ام تا بدانم چرا میزان خرید اینترنتی پایین است.

ژان دانیل مدیر اجرایی شرکت کاپتین ترین می گوید: «مشکلات زیادی وجود دارد. برای اینکه تقریبا هر ۶ ماه و هر ساله شاهد اصلاحاتی درباره موضوع های تازه ای درباره تجارت، دیجیتال و حق کار هستیم و باید آنها را مدام در نظر گرفت. ما به یک ساز و کار ساده، یکدست و قوانین فراگیر نیازمندیم. آنقدر که زمان صرف فهم این قوانین می شود، صرف کار و ایجاد سرمایه نمی شود.»

Lack of #DigitalSingleMarket costs SMEs about 9K€, says EC. Entrepreneur tells me why in next #RealEconomy#Euronewspic.twitter.com/4LMh4P9suy

— Guillaume Desjardins (@GuilDesjardins) February 3, 2016

نیکولا گودفروا، مسئول شرکت اطلاع رسانی «یوفیسه» (UFC) که به کابران اینترنتی در زمینه خرید آنلاین مشاوره می دهد درباره لزوم اعتماد سازی می گوید : «اعتماد نخستین چیزی است که فروشندگان باید به آن پایبند باشند. تنها با اعتماد می شود مشتریان را جلب کرد. ما در نظام سنتی که مشتری می توانست داخل مغازه شود و ببیند آیا فروشنده خوشرو و آماده پاسخگویی است، قرار نداریم. برای اینکه خریداران از فراسوی مرزهای کشورشان خریداری کنند، ایجاد فضای آکنده از اعتماد ضرورت دارد.»

بیش از نیمی از اروپاییها مهارت دیجیتالی ندارند. ۹۰ درصد شغلها در آینده در ارتباط با صنعت دیجیتال است. به استونی می رویم تا ببینیم چگونه می توان خود را با شغلهای به ظاهر نامرتبط با دنیای دیجیتال وفق داد.

در مقایسه با کل اتحادیه اروپا، استونی بازار دیجیتال نسبتا کوچکی دارد. با اینحال پیشرفتهای بدست آمده در کنار کمبودها در حوزه دیجیتال، استونی را به یک زمینه تحقیقاتی برای دیگر کشورهای اروپایی تبدیل کرده است.

ارست هانری نور، پزشک جراح عمومی در مرکز پزشکی شمال استونی می گوید: «تمام آنالیزها، سی تی اسکنها و عملهای جراحی صورت گرفته به صورت دیجیتال انجام می شود. پزشکان قدیمی از آن بهره نمی گیرند. ولی نسل جدید قاعدتا از آن بهره خواهد برد.»

مارکو کیک مدیر این مرکز درمانی می گوید: «پزشکی که امروز به مدیریت داده های دیجیتالی مشغول است باید از انجام این امر آزاد شود. این کار بر عهده پرستاران خواهد بود. کاری که امروز ما در حال گسترش آن هستیم و آنرا بر دوش بخش اداری پزشکی می گذاریم.»

متخصصان استونی معتقدند با افزایش تقاضای نیروی کار ماهر، دوره های مهارتی متعددی نیاز است. تاکنون ۴۰ هزار کاربر آی تی در سراسر کشور در ظرف ۳ سال اموزش دیده اند.

این اویکسو، رییس معاونت خدمات و فن آوری وزارت امور اجتماعی استونی می گوید: «بازار واحد دیجیتال از همه نظر کار آفرین است. برخی شغلها را که بیشتر اوقات نیازمند حضور انسانی بوده از دور خارج می کند. مراقبتهای پزشکی در بیمارستانها یکی از این موارد است ولی باعث کار آفرینی در دیگر حوزه ها و در شرکتهای تولید کننده اینگونه امکانات می شود. امکاناتی که بیرون از اتحادیه اروپا می توان آنها را بفروش رساند.»

اقتصاد دیجیتال استونی در مقایسه با حد میانگین تبادل اطلاعات الکترونیکی، دیجیتالی ساختن مراکز و اقتصاد دیجیتالی اتحادیه اروپا عقب است.

صنعت دیجیتال در حال سامان پیدا کردن در اروپاست. برای یافتن پاسخهایمان در نحوه رویارویی باچالشهای پیش روی فروشندگان و خریداران به پارلمان اروپا در استراسبورگ رفته ایم و نظر آندروس آنسیپ، معاون ریاست کمسیون اروپا و مسئول بازار واحد دیجیتال را جویا شده ایم.

some sectors will lose jobs But progress creates more jobs than destroys them Ansip_EU</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/DSM?src=hash">#DSM</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/realeconomy?src=hash">#realeconomy</a> <a href="https://twitter.com/euronews">euronewspic.twitter.com/p9ZZIBo4kA

— Maithreyi (@maithreyi_s) February 3, 2016

یورونیوز: نقطه عطف تلاشها در سال جاری چه خواهد بود؟

آندروس آنسیپ: طرح برنامه بازار واحد دیجیتال را در ماه مه گذشته شروع کردیم. برای اینکار عجله زیادی داریم. ما طرحی را برای امکان جابجایی محتوای دیجیتالی در اتحادیه اروپا دادیم. طرح دیگر ما درباره قراردادهای دیجیتالی است. امروز ما بالقوه ۵۶ قانون در خصوص فروش و قراردادهای دیجیتالی داریم. در عوض ما پیشنهاد دو دسته کلی از قوانین را داریم. باید هرچه سریعتر به یک توافق برسیم. هدفمان دستیابی به اجماع سیاسی در نیمه نخست سال است. هدف دیگرمان اجازه جابجایی پس از حذف هزینه های رومینگ است.

یورونیوز: آیا درآمد شرکتها تحت تاثیر قرار می گیرند؟

آندروس آنسیپ: اگر کسی بگوید شما این جعبه شکلات را می توانید در بلژیک بخرید ولی حق خوردنشان را در بلژیک ندارید، به نظر احمقانه می رسد. ولی در دنیای دیجیتال این امر به الگوی تجاری تبدیل شده است. ما نمی توانیم در قرن ۲۱ درخصوص مکان خرید و یا مکانی که کارت اعتباری صادر شده تبعیض قائل شویم. امسال طرح دیگری درخصوص بهبود دسترسی شهروندان تمامی کشورها به منابع دیجیتالی در دست تهیه است.

یورونیوز: این امر درباره ۲۸ کشور چگونه عملی است؟

آندروس آنسیپ: عملی است. امیدوارم در کل اتحادیه درخصوص قوانین مربوط به خرید و فروش آنلاین به توافق برسیم. با قوانین مربوط به مالیات بر ارزش افزوده باید زندگی را برای شرکتها ساده تر کرد. من تقریبا درخصوص تغییر نرخ های مالیات بر ارزش افزوده مطمئن هستم. برای مدت زمان زیادی آنها بدون تغییر خواهند ماند.

یورونیوز: بازار واحد دیجیتال برای بسیاری مردم و شرکتهای الکترونیکی پدیده ناشناخته ای نیست. آیا این واقعیت با شرکتهای سنتی و کارآفرینی سازگار است و یا همچنان که عده ای نگرانند موجب افزایش بیکاری می شود؟

آندروس آنسیپ: متاسفانه بله. در برخی حوزه ها مردم کار خود را از دست می دهند. در سال ۲۰۱۴ اتحادیه اروپا تنها شاهد یک میلیون و هشتصد هزار شغل در این زمینه بود. بر اساس برخی پیش بینی ها این رقم در سال ۲۰۱۸ به نزدیک ۵ میلیون می رسد. اشتغالزایی در اثر پیشرفت از بیکاری ناشی از آن بیشتر است.

یورونیوز: آیا ما به سرمایه گذاران این پیام را می دهیم که تجارت در اروپا مشکل است؟

آندروس آنسیپ: ما قوانین یکسانی برای خود و کشورهای غیر اروپایی قائل هستیم. باید بار دیگر از خود بپرسیم چرا ابداعات ما برای نمونه اسپاتیفای (Spotify) که در سوئد آغاز به کار کرد باید برای توسعه از اتحادیه اروپا خارج شود و به آمریکا بپیوندد. برای نگه داشتن مغزها و استعدادهایمان در اروپا، باید بازار واحد دیجیتال را در اتحادیه اروپا راه اندازی کنیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟

تحولات فناوری و اقتصاد دیجیتال؛ آیا ربات‌ها بهره‌وری را افزایش خواهند داد؟