Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اوپک و چین دو عامل مهم آشفتگی در بازار معاملات نفتی

اوپک و چین دو عامل مهم آشفتگی در بازار معاملات نفتی
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با سقوط قیمت نفت برنت به زیر رقم ۳۳ دلار در ازای هر بشکه در روز پنجشنبه نگرانی بازار به اوج خود رسیده است. روند نزولی قیمت نفت از ماه ژوئن سال ۲۰۱۴

آگهی

با سقوط قیمت نفت برنت به زیر رقم ۳۳ دلار در ازای هر بشکه در روز پنجشنبه نگرانی بازار به اوج خود رسیده است. روند نزولی قیمت نفت از ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ آغاز شد و همچنان ادامه دارد. سقوط قیمت نفت تا این حد طی دوازده سال اخیر بی سابقه گزارش شده است.

برخی کارشناسان و حتی نهادهای مالی از جمله «گلدمن ساکس» پیش بینی می کنند قیمت نفت برنت در آینده ای نچندان دور به رقم ۲۰ دلار در ازای هر بشکه برسد.

اسپنسر ولش، مدیر تیم «بازار نفت» شرکت آمریکایی مطالعات و اطلاعات اقتصادی آی اچ اس درباره روند نزولی قیمت نفت گفت: «برای یک یا دو روز ممکن است به این قیمت برسیم، اما این روند طولانی نخواهد بود زیرا اثر منفی آن بر روی تولید نفت به سرعت مشخص می شود. نه تنها استخراج و تولید نفت در آمریکای شمالی متوقف خواهد شد بلکه همه تولیدکنندگان سطح تولید خود را کاهش خواهند داد. بنابراین با واکنش سریع برای تنظیم نرخ نفت از طریق کاهش سطح تولید در دنیا روبرو خواهیم بود.»

برهم خوردن تعادل بین عرضه و تقاضای نفت، قیمت آنرا به شدت کاهش داده است. عرضه طلای سیاه حداقل یک میلیون بشکه در روز بیشتر از سطح تقاضا است. در این بین تنش سیاسی بین عربستان سعودی و ایران دو عضو مهم اوپک می تواند به تردید بازار درباره میزان عرضه نفت دامن زند.

از سوی دیگر کندی آهنگ رشد اقتصادی چین از جمله مهمترین مشتریان نفت در دنیا و وجود بحران در بازارهای بورس این کشور تاثیر زیادی در کاهش میزان تقاضا برای نفت خام در بازار داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟