امید به صلح و ثبات با آغاز پروژه خط لوله گاز «تاپی»

امید به صلح و ثبات با آغاز پروژه خط لوله گاز «تاپی»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با اجرای پروژه خط لوله گاز موسوم به تاپی، گاز طبیعی میدان گازی کالکینیش ترکمنستان از طریق افغانستان و پاکستان به هند خواهد رسید. اجرای این پروژه با

آگهی

با اجرای پروژه خط لوله گاز موسوم به تاپی، گاز طبیعی میدان گازی کالکینیش ترکمنستان از طریق افغانستان و پاکستان به هند خواهد رسید.

اجرای این پروژه با فرایند جوشکاری لوله ها آغاز شده است. مراسم رسمی آغاز این پروژه که قرار است گاز طبیعی را از ترکمنستان و از راه افغانستان و پاکستان به هند برساند در شهر ماری ترکمنستان که بر ویرانه های شهر باستانی مرو ساخته شده برگزار شد. این پروژه قرار است گاز میدان گازی کالکینیش دومین میدان بزرگ گازی جهان را به هند برساند.

ماریا کورنیوک خبرنگار یورونیوز در گزارشی از ترکمنستان می گوید: «خط لوله از این محل تا شهر فاضلکا در مرز هند و پاکستان به مسافت ۱۸۰۰ کیلومتر کشیده خواهد شد. پیش بینی شده است که پروژه در ظرف سه سال به اتمام برسد.»

ظرفیت اولیه خط لوله تاپی انتقال ۳۳ میلیارد مکعب گاز طبیعی در سال است که برای افغانستان روزانه ۱۴ میلیون متر مکعب گاز طبیعی فراهم خواهد کرد. با این حال این خط لوله مسیر خطرناکی را طی خواهد کرد که ستیزه جویان طالبان یکی از موانع فعالیت طبیعی این خط لوله هستند.

محمد حمید انصاری، معاون رئیس جمهوری هند در مراسم آغاز این پروژه گفت: «ما باید از چالش هایی که پیش روی ماست آگاه باشیم. باید دانست که دیگر به نیروهایی که خشونت و اختلال بوجود می آورند اجازه داده نخواهد شد که تلاش ها برای توسعه اقتصادی و امنیت مردم را تهدید کنند.»

به دلیل ناآرامی های افغانستان، برنامه ساخت خط لوله گاز تاپی برای نزدیک به بیست سال به تاخیر افتاد. با این حال داود شاه صباح وزیر معادن و پترولیوم افغانستان می گوید که این کشور تمام اقدامات لازم را برای امنیت این خط لوله انجام می دهد: «ما با موفقیت شرایط امنیتی برای اجرای بزرگترین پروژه های استخراج معدن در افغانستان را مهیا کرده ایم. ما این مدل را برای پروژه تاپی هم اجرا می کنیم و امیداوریم که گروههای تروریستی که از خارج به داخل افغانستان می آیند از سوی جامعه افغانستان طرد شوند چرا که منافع جامعه افغانستان با امنیت خط لوله گاز تاپی مرتبط است.»

برخی مقامات کشورهای عضو این پروژه می گویند امنیت وابسته به توسعه اقتصادی است و پروژه تاپی ممکن است صلح و امنیت را برای کشورهای عضو بهمراه بیاورد

قربانقلی بردی محمدوف، رئیس جمهوری ترکمنستان گفت: «این پروژه بزرگ برای کشورهایی که منبع انرژی هستند بلکه برای کشورهایی که در مسیر انتقال این خط لوله و مصرف کننده گاز هستند، اهمیت اقتصادی خیلی زیادی نه تنها دارد. این پروژه انگیزه قویی برای توسعه پایدار و صلح ایجاد می کند و حدود ۱۲ هزار شغل ایجاد خواهد کرد.»

کنسرسیوم «ترکمن گاز» ترکمنستان در راس شرکت سهامی خط لوله تاپی قرار گرفته است.

محمد میرا آمانوف، معاون ترکمن گاز می گوید: «۸۵ درصد سهام این شرکت در حال حاضر به ترکمنستان تعلق دارد. کشورهای دیگر هر کدام ۵ درصد سهام را دارند. با این حال ما از شرکت های خارجی و نهادهای مالی دعوت کرده ایم که در پروژه خط لوله گاز تاپی مشارکت کنند و امیدواریم که بتوانیم تحت شرایط مورد توافق دو طرف با هم همکاری کنیم.»

ترکمنستان در حالی با خط لوله تاپی در پی متنوع کردن بازار صادرات گازش می باشد که اتحادیه اروپا نیز تلاش می کند با واردات گاز از این کشور تا سال ۲۰۱۹ ، از وابستگی خود به روسیه بکاهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنجالی‌ترین خط لوله گاز دنیا؛ وزرای انرژی اوکراین و روسیه دیدار می‌کنند

خاموشی در کابل در پی انفجار یک دکل برق در افغانستان

بازار داغ ورزش و گردشگری ورزشی در امارات