سازگاری مهارت و دانش در بازار کار اروپا

سازگاری مهارت و دانش در بازار کار اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اروپا با پدیده پیر شدن جمعیت و کاهش نیروی کار جوان در آینده روبروست، نیروی انسانی جوان که باید از جمعیت پیر حمایت کند. به این منظور، این نیروی جوان

اروپا با پدیده پیر شدن جمعیت و کاهش نیروی کار جوان در آینده روبروست، نیروی انسانی جوان که باید از جمعیت پیر حمایت کند. به این منظور، این نیروی جوان باید کار کند و خوب هم کار کند.
با وجود عرضه و تقاضایی که بشدت تحت تاثیر رشد، سن و تفاوتهای منطقه ای است، تصویر نیروی کار کنونی چیست و چشم انداز ۱۰ سال آینده آن چگونه خواهدبود؟

میلیونها نفر در اروپا بیکارند. تقریبا نیمی از کارفرمایان در اروپا شکایت می کنند که این جمعیت بیکار، از مهارتهای لازم برای کارکردن برخوردار نیست. این بدان معناست که میلیونها شغل در اروپا خالی مانده است. اگر این افراد بیکار در زمینه کامپیوتر تخصص نداشته باشند، ۴۰ درصد از فرصتهای موجود را از دست می دهند. این میزان تا ۵ سال دیگر بیشتر هم می شود. گفته می شود تا سال ۲۰۲۰ میلادی، نود درصد از شغلها نیاز به تخصص و مهارتهای در حوزه دیجیتال دارد و تخمین زده می شود ۸۲۵ هزار شغل هم به همین دلیل بدون کارمند بمانند.

تا سال ۲۰۲۵ میلادی، برای یافتن شغل نیاز به مدارک تخصیلی بالا خواهد بود. امروز ۴۰ درصد کسانی که تحصیلات بالای دانشگاهی ندارند یا ترک تحصیل کرده اند، بیکارند. احتمال اینکه این افراد تا ده سال دیگر شغلی پیدا نکنند، زیاد است.

سازگاری نیروی کار با مهارتهای مورد نیاز بازار

چگونه یک نیروی کار با تجربه، سعی می کند با کمک دولت و بخش خصوصی مهارتهای خود را با آینده ای هوشمندتر تطبیق دهد؟

در حال حاضر بدلیل بحران اقتصادی، بیش از ۱۲ میلیون نفر از اروپاییان نزدیک یک سال بیکار مانده اند. این افراد را عمدتا مردان تشکیل می دهند که برخی از آنها تحصیلات بالای دانشگاهی نیز دارند. برای بازگرداندن این افراد بیکار به بازار کار، صندوق اجتماعی اروپا و صندوق رشد منطقه ای اروپا قصد دارند برنامه ها و طرح هایی را اجرا کنند. البته به جز دولتها، بخش خصوصی هم دست به ابتکاراتی در این زمینه زده است.

برای “رونان” ۳۴ ساله بیکاری طولانی مدت، آسان نبود. او در رشته حقوق تحصیل کرده و قبل از اینکه در شهر دوبلین کسب و کار خودش را به راه بیندازد، چند سال هم در یک دفتر حقوقی به کار مشغول بوده است. پس از رکود اقتصادی، رونان شغلش را از دست داد و مدت دو سال بیکار بود.

او می گوید: «واقعا نمی دانستم چه کار کنم. در برزخ بودم. تجربه های کمی از کار در یک دفتر حقوقی به دست آورده بودم، اما تحصیلات تکمیلی نداشتم. گذرم به آکادمی نوآوری افتاد، از یکی از دوره های آموزشی این موسسه خوشم آمد. درخواست دادم و خوشبختانه قبول شدم.»

موسسه ای که رونان در آن دوره آموزشی گذرانده، طرح مبتکرانه موسوم به “اسپرینگ بورد” (بمعنای تخته پرش) است که با کمک دولت به راه افتاده، و از سال ۲۰۱۱ تاکنون برای ۳۰ هزار نفر دوره های آموزشی متناسب با مهارتهای مورد نیاز امروز و فردا برگزار کرده است. رونان از دو سال پیش توانسته شرکتی برای ترویج ورزش “فوت گلف” در ایرلند به راه بیاندازد.

اما برای این که متقاضیان کار بتوانند وارد زمین بازی شوند، دولتها و هم شرکتها باید با هم همکاری کنند. به همین دلیل، شرکتها گاهی هزینه بالایی برای استخدام مشاوران حرفه ای می پردازند تا به کارکنانشان در تغییر شغل و پستهای درون سازمان یا حتی یافتن شغلی دیگر کمک کنند.

“اِوِلین کاترینو” یکی از این كارشناسان مشاوره و هدايت مهارتهای حرفه ای است که در شرکتی در پاریس کار می کند. او می گوید: «امروز مردم باید برای یافتن شغل دوره های آموزشی بگذرانند زیرا دنیای کار تغییر کرده است، مشاغل عوض شده اند. به همین دلیل هم باید بطور مرتب تخصصها و مهارتها را بروز کرد. در حال حاضر نیاز بیشتری به تحرک درون خود شرکتها داریم. چون این شرکتها می خواهند در کارکنان انگیزه ایجاد کنند که در همان کمپانی به کار خود ادامه دهند.»

طبق تازه ترین پیش بینیها، بیشترین مهارتهایی که در اروپا به آنها نیاز هست، دربخش فنی و حرفه ای است. این موقعیتهای شغلی در آلمان، بریتانیا و فرانسه بیشتر است. در حالیکه در کشورهای مثل ایرلند باید فرصتهای شغلی ای بیشتری ایجاد شود.

در نتیجه در کشوری مثل ایرلند که در آن از هر ۱۰ نفر یک نفر بیکار است، داستان رونان برای مهارت آموختگانی که می خواهند توانایی ها و مهارتهایشان را با مهارتهای مورد نیاز بازار تطبیق دهند، الهام بخش است.

رونان می گوید: «از زمانیکه که کارمان را شروع کرده ایم، توانستم ۵ نفر را استخدام کنم، از همه مهمتر اینکه درآمدم خوب است و خوشبختانه طی سالهای آینده هم خواهم توانست افراد بیشتری را استخدام کنم.»

آیا اروپا برای بازار کارِ درحال تغییر آماده هست؟

در این مورد با مارین تیسن، کمیسر اروپا در اشتغال و امور اجتماعی گفتگو کرده ایم:

یورونیوز: تصویر واقعی در اروپا چیست؟ آیا در اروپا با کمبود مهارت روبرو هستیم؟ یا اینکه بازار کار کاملا تغییر کرده است؟

مارین تیسن: «تقریبا هردو. می بینیم که نزدیک به دو میلیون پست شغل خالی در اروپا وجود دارد، زیرا با فقدان مهارتهای مربوط به این مشاغل روبرو هستیم. نمی توان این مسئله را به تمام کشورهای اتحادیه اروپا تعمیم دهیم و نباید در سرتاسر اروپا هم رویکرد واحدی را دنبال کنیم. بعنوان مثال، در منطقه تولوز در فرانسه که شغلهای زیادی در حوزه هوافضا ارائه می شود، در مقایسه با لندن که مرکز مشاغل مالی است، به همان مهارتها و مهارت آموختگان نیاز نداریم. چیزی که مهم است این است که مسیری که کارآفرینان و مراکز آموزشی می پیمایند با هم سازگار باشد زیرا آنها نمی توانند در دو دنیای متفاوت به کار خود ادامه دهند.»

یوورنیوز: برای ایجاد تعامل بین کارآفرینان و مراکز آموزشی، نیاز هست که اصلاحات در کشورهای زیادی اجرا شود. آیا این کار عملا ممکن است؟

مارین تیسن: «ما می خواهیم سیستم بیمه های اجتماعی مان مدرن باشد که معنایش این است که باید از مردم حمایت شود. اما در عین حال باید مردم را توانمند هم کرد. باید به کسانی که مدت طولانی بیکار بوده اند کمک کرد. این کار را بصورت پیشنهادهای مشخص به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، انجام می دهیم. می گوییم اول، ارزیابی فردی برای همه انجام شود: چه توانایی هایی بالقوه ای دارند و مشکلاتشان چیست؟ موانع بازگشت آنها به بازار کار چیست؟ آیا مشکل، مهارت و تخصص است یا مشکل دیگری وجود دارد؟ پیشنهاد بعدی این است که قراردادی با آنها بسته شود. از یک سو مجموعه ای به آنها پیشنهاد می شود و از سوی دیگر، آنها متعهد می شوند مسیر مشخصی را دنبال کنند. نکته مهم این است که اسامی افراد بیکار باید پیش از آنکه انگیزه ادامه تحصیل در مدرسه، یا گذراندن دوره آموزشی جدید را را از دست بدهند، جایی ثبت شود. این افراد باید بپذیرند که مسیری را برای آموزشهای جدید دنبال کنند.»

آموزش حرفه ای برای جوانان

ضمانت جوانان اقدامی برای ایجاد شغل برای جوانان با بودجه ۶ میلیارد یورو است. آیا گذراندن دوره های کارآموزی به یافتن شغلی کمک می کند؟ برای پاسخ این پرسش به بریتانیا می رویم:

رستوران “۱۵ کورنوال” تنها یک رستوران نیست، این رستوران معروف واقع در منطقه کورنوال در جنوب غرب بریتانیا محلی است که هر سال برای جوانان بیکار بین ۱۶ تا ۲۴ سال دوره های سرآشپزی برگزار می کند.

تاکنون بیش از یکصد کارآموز این دوره ها را گذرانده اند و ۸۰ درصد آنها هم سرآشپز شده اند. حتی کسانی که نتوانستند تا دوره سرآشپزی را بطور کامل بگذرانند، اکنون در رستورانها و هتلها مشغول کارند.

نرخ بیکاری جوانان در اتحادیه اروپا دوبرابر نرخ بیکاری در همه ردیفهای سنی است. یازده درصد جوانان بین ۱۸ تا ۲۴ سال تحصیل را نیمه کاره رها کرده اند. به همین دلیل هم اروپا به دنبال طراحی برنامه های آموزشی باکیفیتی است که پاسخگوی نیازهای بازار باشد و به جوانان مهارتهای لازم برای به دست آوردن شغلهای درازمدت را بدهد.

برنامه “پانزده کورنوال” شهرت جهانی پیدا کرده است. اتحادیه اروپا می خواهد این برنامه را در کشورهای دیگر هم اجرا کند، زیرا امروز همه برنامه های آموزشی از چنین کیفیتی برخوردار نیستند.

این پروژه با سرمایه گذاری صندوق اجتماعی اروپا و صندوق رشد منطقه ای اروپا کارش را شروع کرد و از سال ۲۰۰۶ تا کنون علاوه بر دریافت پول از دولت محلی، دو میلیون و ۵۰۰ هزار یورو هم از این دو صندوق دریافت کرده است.

هدف این طرح ابتکاری ایجاد شغل برای جوانان زیر ۲۵ سال در کشورهایی است که در سال ۲۰۱۲ نرخ بیکاری جوانان در آنها بالای ۲۵ درصد بود. این برنامه به جک خیلی کمک کرده است: او که از کارآموزی در “برنامه پانزده” شروع کرد، اکنون کمک آشپز و مربی شده است.

جک می گوید: «اشتغال حرفه ای برای کسی مثل من ساده تر است. خیلی درسخوان نیستم از نظر آکادمیک خیلی درخشان نیستم. کالج رفته ام و خیال داشته ام به دانشگاه بروم، اما این مسیر برای من مناسب نبود. این برنامه اشتغال حرفه ای برای من گام مهمی بود و باعث شد چند سال در زندگی حرفه ای جلو بیافتم.»

پروژه هایی مثل “پروژه پانزده” هم برای جوانانی که در آن شرکت می کنند فایده دارد، هم باعث تحریک فعالیتهای اقتصادی محلی می شود.

یورونیوز: آیا از زمان بحران مالی، گفتگو با جوانان درباره شغل و مهارت تغییر کرده است؟

مارین تیسن: «هنوز هم شاهد پیامدهای بحران مالی هستیم. این بدین معنی است که شغل به اندازه کافی وجود ندارد. وقتی با جوانان حرف می زنیم و تقاضاهای کارفرمایان برای هر شغل تقاضاهای زیاد دارد. از سوی دیگر جوانان که نمی توانند شغل مورد علاقه شان را پیدا کنند، به شغل های سطوح پایین رضایت می دهند و می بینیم که این وسط مسئله ای پیش می اید به خصوص برای جوانان. به علت بحران اقتصادی جوان فرصت پیدا نمی کند تجربه کاری برای رسیدن به شغل بهتر را به دست بیاورد. به همین دلیل است که می خواهیم این سیستمهای کارآموزی را به راه بیاندازیم چون به جوانان تجربه ی کاری مورد نیاز را می دهد که شاید اولین تجربه کاری آنها نیز باشد.»

یورونیوز: کیفیت آموزش مهم است چون اگر کیفیت آموزش خوب نباشد باید ازیک دوره ی آموزشی به دوره آموزشی دیگر بروید و هیچوقت شغل واقعی پیدا نخواهد آمد.

مارین تیسن: «باید دقت کنیم. وقتی می بینید که جوانان اسیر این قراردادهای سخت و کوتاه مدت می مانند، می شود نتیجه گرفت که راه درست این نیست. این مرحله سخت را می توان پذیرفت، اما به عنوان تنها مرحله ای کوتاه در مسیر رسیدن به فرصتهای شغلی بهتر. نباید بازار کاری را پذیرفت که در آن جوانان مدتها در وضعیت بد شغلی اسیر می مانند در حالی که شاغلان پیرتر هنوز از شغلهای مناسب با امنیت فراوان بهره مند هستند. کاری که می خواهیم سال آینده به انجام برسانیم موضوع تخصصهاست یعنی می خواهیم بببینیم چه تخصصهایی در آینده نیاز داریم. این کار را هم با توجه به تنوع موجود در مناطق مختلف انجام خواهیم داد یعنی یک لباس نمی دوزیم که به قد و قامت همه بخورد. کار دوم این است که سیستمی درست کنیم که با آن بتوانیم استعدادها و توانایی ها را تشخیص بدهیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟

تحولات فناوری و اقتصاد دیجیتال؛ آیا ربات‌ها بهره‌وری را افزایش خواهند داد؟